بازگشت به ابتدای مطلب آموزشی در زمینه زبان های خارجی

یادگیری زبان روسی | 5 مرحله برای تسلط به زبان روسی

نیکتا رضاخانی
نیکتا رضاخانی
سه شنبه, 11 شهریور 1399

دسته بندی: learning Russian

زمان مطالعه: 4دقیقه

یادگیری زبان روسی | 5 مرحله برای تسلط به زبان روسی

یادگیری یک زبان جدید چیزی جز یادآوری کلمات جدید و دانستن چگونگی قرار دادن همه آنها در جملات نیست. اول از همه ، یادگیری یک زبان خارجی در مورد گشودن افق های جدید و غوطه ور شدن در یک فرهنگ ناشناخته است. شما میتوانید از تجربه یادگیری زبان روسی زبان آموزان موفق استفاده کنید و بهترین نتیجه را بگیرید، اشتباهات آن ها را تکرار نکنید و لذت بیشتری از فرآیند یادگیری خود ببرید.


چرا روسی یاد بگیریم؟ 


این زبان به شما امکان می دهد تا با بیش از 300 میلیون نفر که به زبان روسی در سراسر جهان صحبت می کنند ، ارتباط برقرار کنید. این زبان اسلاوی که به طور گسترده در جمهوری های شوروی سابق صحبت می شود ، در میان جوامع بزرگ روسی زبان در اروپا و ایالات متحده نیز محبوب است.

سئوال اصلی: یادگیری زبان روسی چقدر طول میکشه ؟

نکته اول در پاسخگویی به این سئوال این است که هدف شما چیست؟ باید در مقطع ارشد در روسیه و به زبان روسی تحصیل کنید؟ یا آیا شما برای تجارت ، مسافرت یا هر منظور دیگری به روسی احتیاج دارید؟ برای مورد اول شاید به بیش از سه سال تمرین نیاز داشته باشید. برای مورد دوم احتمالا زیر شش ماه هم میتوانید انتظار نتیجه گرفتن را داشته باشید! تیکا اینجا است که به شما کمک می کند. شما میتوانید هم با کمک منابع خودآموز و هم با کمک اساتید ما به یادگیری روسی بپردازید. 
به طور کلی با توجه به اینکه فارسی و روسی از خانواده های زبانی متفاوتی هستند، باید گفت روسی زبان آسانی نیست. تجربه یادگیری زبان روسی فارسی زبانان با یک نقطه مشترک شروع میشود: تلاش برای آشنا شدن با حروف و تلفظ های این زبان اسلاوی. در صورتی که شما تمرین منظم و حدود نیم ساعت در روز داشته باشید، میتوانید ظرف چهار سال به این زبان مسلط شوید.

چرا یادگیری روسی آنقدرها که فکر می کنید سخت نیست؟

آیا یادگیری روسی سخت است؟ برخی از انگلیسی زبانان یادگیری زبان روسی را یک کار چالش برانگیز در مقابل زبان انگلیسی می دانند ، زیرا شباهت های بسیار اندکی بین این دو زبان وجود دارد. مشکل اصلی هنگام برخورد با مقررات مربوط به دستور زبان ، بروز می کند.
اما برخی از موارد یادگیری زبان روسی را نسبت به سایر زبانها آسان می کند. در اینجا برخی از آنها آورده شده است:

الفبا زبان روسی

اولین قدم برای تسلط به زبان روسی یادگیری الفبای روسی یا سیریلیک است. هنگامی که الفبا را یاد گرفتید ، از همان ابتدای سفر یادگیری می توانید کلمات را کاملاً دقیق تلفظ کنید ، زیرا تقریباً همه کلمات مانند املای خود تلفظ می شوند.

آموزش آنلاین الفبای زبان روسی

اقتباس از انگلیسی

روسی کلمات زیادی را از زبان انگلیسی گرفته است. به عنوان مثال ، در حالی که در روسی کلمه "پزشک" وجود دارد - "врач" ، می توانید "доктор" نیز بگویید که همان "دکتر" تلفظ میشود.

ساختار جمله انعطاف پذیر

بر خلاف انگلیسی ، ساختار جمله در روسی هیچ حکم صحیحی از جمله ندارد. به عنوان مثال ، اگر می خواهید به انگلیسی بگویید می خواهید به سینما بروید ، احتمالاً می گویید: "I'm going to the cinema". شما نمی خواهید بگویید: 
"To the cinema, I go."

یک کلمه انعطاف پذیر کلمه روسی را به یک زبان بسیار رسا تبدیل می کند ، زیرا می توانید یک نکته را صرفاً با درهم آمیختن کلمات تأکید کنید. بنابراین ، شما می توانید "من به سینما می روم" را به طرق مختلف ترجمه کنید:

•    Я иду в кино. - من دارم می روم به سینما.
•    Иду в кино. - رفتن به سینما. (بدون موضوع)
•    В кино иду - به سینما برو. (بدون موضوع)
•    В кино я иду. - به سینما ، من می روم. (با موضوع)
همانطور که می بینید ، ضمیر در زبان روسی همیشه لازم نیست زیرا برای هر کدام یک حرف صرف تعریف شده است.

هیچ حرف تعریفی وجود ندارد

روسی دارای مزیت قابل توجهی نسبت به زبان انگلیسی است زیرا هیچ ماده مشخص یا نامعینی مانند "a" ، "an" و "the" وجود ندارد. در حقیقت ، حس یک اسم با زمینه ای تعریف می شود که در آن در یک جمله ظاهر می شود.

اکنون که می دانید یادگیری زبان روسی آنچنان که به نظر می رسد دشوار نیست ، در نگاه اول ، اجازه دهید نگاهی به راهنمای گام به گام ما بیندازیم. به خواندن ادامه دهید ، و آسانترین راه برای یادگیری سریع روسی را پیدا خواهید کرد.

بیایید روسی یاد بگیریم: نکات و ترفندهایی برای استفاده هر روزه

روش های مختلفی برای شروع یادگیری زبان وجود دارد،از جمله این روش ها میتوان به راه های زیر اشاره کرد:

با سیریلیک شروع کنید

یادگیری اصولی زبان برای افراد بزرگسال با یادگیری الفبا شروع میشود. زبان روسی از الفبای سیریلیک استفاده می کند که فقط 33 حرف دارد. انگلیسی زبانان معمولاً خط سیریلیک را بیش از خط لاتین دشوار ارزیابی می کنند. آنها “Я”  [ja] را یادآوری می کنند تا "R" عقب مانده و بلافاصله فکر می کنند که برای آنها خیلی سخت است. اما واقعیت این است که شما می توانید در هر روز سیریلیک یاد بگیرید. آیا می توانید آن را باور کنید؟
چندین حرف به زبان سیریلیک دقیقاً مانند معادل لاتین آنها از نظر ظاهری و تلفظی هستند: A ، B ، D ، K ، L ، M ، O ، T. علاوه بر این ، بسیاری از حروف تلفظ یکسانی دارند حتی اگر ظاهری متفاوت داشته باشند. به عنوان مثال ، "Ф" که "F" تلفظ میشود. به طور کلی ، فقط چند صدای جدید که باید یاد بگیرید وجود دارد.
همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، بعضی از کلمات در روسی شبیه معادل انگلیسی آنها هستند. بنابراین ، وقتی الفبای روسی را یاد گرفتید ، می توانید برخی از کلمات نوشتاری را درک کنید ، حتی اگر هنوز واژگان را مطالعه نکنید (به عنوان مثال ، "аэропорт" - "فرودگاه"). کلمات مشابه دیگری را در وبلاگ therussianblog  روسیه پیدا کنید.


کلمات اساسی را یاد بگیرید

بهترین راه برای شروع تسلط بر مهارت های خود، یادگیری کلمات پایه روسی است. برای تسلط کامل، ساعت ها تمرین وقت شما را خواهد گرفت ، اما اینکه بتوانید خود را به زبان روسی معرفی کنید ، سوالات اساسی و پایه ای بپرسید و جواب کوتاه دهید ، مانند شروع کار در تسلط به زبان است.

اگر رایج ترین کلمات و عبارات را می دانید ، می توانید صحبت های کوچک کنید و همچنین کتاب های ساده بخوانید ، نمایش های تلویزیونی را با زیرنویس تماشا کنید و به موسیقی روسی یا پادکست گوش دهید. با این کلمات و عبارات مفید می توانید واژگان خود را گسترش دهید.

خود را در زبان روسی غوطه ور کنید

غوطه وری بهترین راه برای یادگیری زبان روسی در کوتاهترین زمان ممکن است. حتی اگر اکنون نمی توانید به یکی از کشورهای روسی زبان بروید ، هنوز می توانید خود را با زبان روسی محاصره کنید. برای اینکه روزانه خود را در فرهنگ روسیه غرق کنید ، سعی کنید:

کتاب و مجله بخوانید
فیلم های روسی و فیلم های یوتیوب را با زیرنویس تماشا کنید.
گوش دادن به پادکست یا برای زبان آموزان یا بومی زبانان (بسته به سطح شما).
گوش دادن به موسیقی روسی و ترجمه اشعار آهنگ.
استفاده مرتب از برچسب واژگان.
انتخاب برنامه هایی برای یادگیری زبان؛
زبان تلفن خود را به روسی تغییر دهید.

اشنایی با زبان و فرهنگ روسی

مهارت های خود را هر روز تمرین کنید

یادگیری روسی چقدر طول می کشد؟ این همه بستگی به این دارد که چقدر وقت دارید که برای تسلط بر مهارتهای خود صرف کنید. حتی اگر سریعترین روش یادگیری را پیدا کنید ، کار نمی کنید مگر اینکه روزانه تمرین را شروع کنید.

تمرین روزانه برای داشتن انگیزه و ادامه حرکت رو به جلو مهم است. حتی اگر فقط سی دقیقه در روز وقت صرف کنید ، باز هم موثرتر از این است که یک روز چندین ساعت مطالعه کنید و سپس چند روز تمرین را فراموش کنید.

اموزش غیرحضوری زبان روسی

شما نمی خواهید پیشرفت یادگیری خود را کند کنید ، درست است؟ اگر یادگیری روسی را به کارهای روزمره خود اضافه می کنید ، مجبور نخواهید شد که وقت گرانبهای خود را برای یادآوری اش تلف کنید.

یک سخنران بومی برای برقراری ارتباط با او پیدا کنید

یادگیری چگونگی صحبت به روسی کار کمی نیست. اما اگر یک سخنران بومی برای تعامل در کنار خود داشته باشید ، مطمئناً به سرعت پیشرفت خواهید کرد. ارتباط با گویندگان بومی مهارت تلفظ ، صحبت کردن و شنیدن روسی را بهبود می بخشد.

شما علاقه مندان به یادگیری زبان روسی می توانید به صورت مجازی و از راه دور زبان موردنظر خود را ییاد بگیرید . کافی است در صفحه اساتید، استاد زبان دلخواه خود بر روی رزرو کلاس رایگان زبان کلیک کرده و در روز و ساعت مدنظر خود در کلاس زبان سایت آموزش آنلاین تیکا شرکت کنید. همچنین، برای یادگیری زبان خارجی به صورت خودآموز در خانه می توانید از اپلیکیشن زبان تیکا استفاده کنید.

 

منابع: preply

 

 

آموزش زبان آنلاین تیکا

دانلود PDF یادگیری زبان روسی | 5 مرحله برای تسلط به زبان روسی

اشتراک گذاری:

درباره نویسنده

نیکتا رضاخانی

نیکتا رضاخانی