پیام به پشتیبانی تیکا از طریق واتس اپ
بازگشت به ابتدای مطلب آموزشی در زمینه زبان های خارجی

آموزش زبان فرانسوی به کودکان

پرستو غفاری
پرستو غفاری
سه شنبه, 04 خرداد 1400

زمان مطالعه: 8

آموزش زبان فرانسوی به کودکان

آموزش زبان فرانسوی به کودکان

 

آموزش زبان فرانسوی به کودکان هم میتواندبرای بچه ها یک تجربه لذت بخش باشد، و هم یک کابوس سخت و دشوار! همه چیز به این بستگی دارد که شما چه روشی را انتخاب کنید

در این مقاله به موارد زیر خواهیم پرداخت:

آموزش فرانسوی به کودکان نوپا
آموزش فرانسوی به کودکان خردسال
آموزش فرانسوی به نو نهالان
چگونه فرزندمان را دوزبانه بزرگ کنیم
همچنین نعدادی از اساتید تیکا در زمینه مشاوره به والدین در زمینه آموزش زبان فرانسوی به کودکان فعال هستند.

آموزش فرانسوی به کودکان نوپا

کودکان هم به نظارت و هم به تعامل نیاز دارند. بنابراین والد و یا پرستار کودک باید فضای اطراف او را با مطالب زبان فرانسوی پر کنند. در این سن که کودک تازه ساختن جملات به زبان مادری خود را شروع کرده است، بهتر است با کلمات و عبارات ساده و تکرار شروع کنید.

آموزش فرانسوی به کودکان نوپا-توصیه‌ها
اولین قدم این است که کودک خود را به شنیدن جملات فرانسوی علاقمند کنید. موقع گوش کردن به یک افسانه فرانسوی در کنار او بنشینید و از جملات ساده ای مثل : La loup arrive (گرگ آمد.) استفاده کنید. بلند شوید، برقصید و تکرار کنید: La loup! La loup!.

حتی اگر به فرانسوی صحبت نمی‌کنید، یک کلمه را انتخاب کنید و تکرارش کنید. احتمالاً خودتان هم یک چیزهایی یاد خواهید گرفت. اما کودک خیلی بیشتر از شما می‌آموزد. چرا که در سنین پایین بچه‌ها در حدس زدن و یادگرفتن زبان در بستر زبانی نابغه‌اند: اینطوری انگلیسی را خواهند آموخت!

مطمئن شوید که در ساخت صداها و شکل لب‌هایتان روی صدا و حالت درست تاکید می کنید. با آنها بچگانه صحبت کنید، کودکان نوپا اینطوری زبان می‌آموزند. اگر مطمئن نیستید تلفظ شما درست است یا نه، بهتر است تلفظ فرانسوی را تمرین کنید.

در کنار کودکان خود آهنگ بخوانید (می‌توانید آهنگ‌های فرانسوی بعلاوه متن ترانه‌هایشان را در یوتیوب پیدا کنید). کودک شما این تجربه را دوست خواهد داشت و گوشش به زبان آشنا خواهد شد. همچنین هنگام خواندن کتاب های مصور فرانسوی با کودک خود وقت بگذرانید و خوش باشید.

علاقه فرزندتان به زبان فرانسوی را پرورش دهید.


راه پرورش گوش‌ فرزند شما و ایجاد علاقه در او به زبان فرانسوی در سنین کم، تبدیل کردنشان به ولتر یا سارتر بعدی نخواهد بود. یعنی شما نباید روی مفاهیم سخت زبان تمرکز کنید. یک سلام و احوال پرسی ساده به زبان فرانسوی، دست آورد بزرگی محسوب میشود.

کودکان در سنین کم علاقه دارند تا به شما نشان دهند که می‌فهمند و شما را راضی کنند.

اگر بتوانید به آنها نشان دهید که از صحبت کردن فرزندتان به فرانسوی چقدر خوشحال می‌شوید، این بهترین انگیزه شما خواهد بود.

آموزش فرانسوی به کودکان نوپا - منابع
نویسنده مقاله اصلی درمورد تجربه خودش از آموزش فرانسوی به فرزندش می نویسد: وقتی دختر من سه ساله بود، تمام عمرش در ایالات متحده زندگی کرده بود. از ساعت 9 صبح تا 5 بعدازظهر در مرکز مراقبت از کودکان انگلیسی صحبت می‌کرد و در خانه فرانسوی.

او بسیار به گوش کردن به اقتباس‌ها و برنامه‌های Fun for All French Tales لذت می‌برد. او به نظر می‌رسید که مسحور صدای من و تعریف کردن پرهیجان قصه شده و هفته‌ها به یک قصه ثابت گوش می‌کرد.

بعد وقتی داشتم برایش قصه می‌گفتم، جملاتی را که به خاطر سپرده بود بازگو می‌کرد. درست مثل وقتی که بچه تظاهر می‌کند که می‌تواند کتاب بخواند در حالیکه تنها جملاتی از داستان را حفظ کرده است.

آن وقت این کار فرزندم خیلی بانمک بود اما من اصرار نکردم که این کار را ادامه دهیم.

وقتی سال بعدش به فرانسه بازگشتیم، از این نگران بودم که لیلا می‌بایست تمام وقت به یک پیش دبستانی برود و به زبان فرانسوی درس بخواند. (به نظر انگلیسی‌اش بسیار بهتر از فرانسوی‌اش بود.)

اما وقتی که معلم لیلا به من گفت که او یکی از بهترین دانش‌آموزان مدرسه است، بسیار متعجب شدم. اگرچه در واقع انگلیسی زبان اول او بود، اما او دایره لغات گسترده بسیار به فرانسوی داشت و ساختارهای دستوری جملات مرکب به عنوان وجه شرطی را به درستی استفاده می‌کرد.

می‌دانیم که همه اینها نتیجه شنیدن و به یاد سپردن افسانه‌های قدیمی فرانسوی در قالب کتاب صوتی بود.

البته، برای کودکان نوپا من توصیه می‌کنم که از کتابهای تصویری فرانسوی نیز استفاده کنید (کتابهای زیادی در آمازون موجود است، جستجو کنید.)

حالا بیایید ببینیم چطور می‌توانیم به کودک خود فرانسوی آموزش دهیم.

آموزش فرانسوی به رده سنی 5-9


اگرچه واکنش بسیاری از بزرگسالان به مسئله آموزش فرانسوی به کودکان استخدام و کمک گرفتن از یک معلم خصوصی است، یک ساعت درس در هفته آموزش چندان کمکی به آموزش فرزند شما نخواهد کرد. بنابراین حتما با معلم خصوصی او درمورد برنامه درسی فرزندتان مشورت کنید. معلم زبان فرانسه کودکان به او و شما تکالیف و تمرین هایی برای تقویت زبان فرانسوی در محیط خانه خواهد داد. همچنین یک معلم متخصص کودک می‌تواند به فرزند شما انگیزه دهد و به او تلفظ فرانسوی را بیاموزد.

بچه‌ها با تکرار –تکرار مدام- می‌آموزند.

بهترین راه حل می‌تواند استخدام یک پرستار بچه فرانسوی که با فرزند شما تمام روز صحبت می‌کند و یا زندگی کردن در کشور فرانسه باشد –که این یکی برای بیشتر ما مقدور نخواهد بود.-

در نتیجه بهترین معلم خصوصی برای فرزندتان، خود شمایید.

اگر من خودم فرانسوی صحبت نمی‌کنم، چطور می‌توانم به فرزندم آموزش دهم؟


اگر شما نمی‌توانید به فرانسوی صحبت کنید، پس کار را با چند ساعت آموزش زبان برای خودتان شروع کنید.

چیزهایی مثل رنگ‌ها، حیوانات، شمارش، جملات مؤدبانه و تلفظ را از کتاب‌های کوچک و ساده مخصوص کودکان نوپا را یاد بگیرید. در کنار یادگیری شخصی، می‌توانید به راحتی در آموزشگاه های اطراف یا آنلاین مدرس مناسب را پیدا کنید.

چیزهایی که برای پیداکردن یک معلم خصوصی انگلیسی می‌بایست به آن توجه کنید: مطمئن شوید که معلم فرزندتان با تجربه و با معلومات باشد چرا که یک لهجه فرانسوی درست نکته‌ای اساسی است.

شما همچنین می‌توانید منابع آنلاین رایگان بسیاری را پیدا کنید. اما باز هم مطمئن شوید که از منابعی استفاده کنید که تلفظ کلمات را نیز به صورت فایل صوتی در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید با طرز صحیح ادای کلمات به فرانسوی آشنا شوید.

 آموزش مهارت‌های ابتدایی فرانسوی به یک کودک 
وقتی که با لغات ابتدایی و تلفظ آنها آشنا شدید، سعی کنید تا آنها را به همراه کودک خود تکرار کنید.

برای مثال:

برای شمارش هر چیز مثل تعداد پله‌ها از اعداد فرانسوی استفاده کنید.
از آداب معاشرت فرانسوی استفاده کنید (هیچ چیز بانمک تر از این نیست که بچه‌ای بگوید :مرسی)
هنگام نقاشی کردن از اسامی رنگ به فرانسوی استفاده کنید.


روند یادگیری را سرگرم‌کننده نگه دارید.


باید به هر دوی شما خوش بگذرد. بنابراین سعی کنید زمانی را انتخاب کنید که کودکتان خسته نباشد و یک عالمه انرژی مثبت بفرستید: بخندید و وقتی که یک صدای فرانسوی را به خوبی تلفظ می‌کند، با لذت لبخند بزنید تا فرزند شما بتواند بین زبان فرانسوی به خوشگذراندن ربط دهد و خود شما هم لذت ببرید.

منبع فرانسوی درست را پیدا کنید.


کتاب ها و منابع خوب بسیاری برای کمک به فرزند شما در زمینه یادگیری فرانسوی وجود دارند.

  • CD های فرانسوی
  • کتاب‌های کودک آنلاین و داستان‌های شب
  • داستان های مصور فرانسوی
  • DVD صوتی فرانسوی: پیداکردن DVD ها فرانسوی مخصوص کودکان چندان ساده نیست. مجموعه Caillou فایل‌های صوتی به زبان فرانسوی را دربردارد. پس سعی کنید که از فیلم‌های دیزنی و دریم ورک استفاده کنید. – که البته همه‌شان هم بدرد بخور نیستند.
  • نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های فرانسوی که مشخصاً برای کودکان طراحی شده‌اند.

من کار تبلیغاتی نمی‌کنم به همین دلیل نمی‌پذیرم تا برای معرفی محصولی به شما پولی دریافت کنم (بیشتر وب‌سایت‌ها اینطوری کسب درآمد می‌کنند). اما توصیه می‌کنم که به گوگل یا یوتیوب نگاهی بیندازید: تنها کافیست که کلیک کنید چرا که بسیاری از ابزارهای آموزشی به صورت رایگان در اختیار شما هستند.

برای نسل کودکانی که با آیپدی در دست متولد می‌شوند (یا حداقل اینطور به نظر می‌رسد)، اپلیکیشن‌ها آموزش زبان بسیاری مختص کودکان در دسترس هستند. مثل همیشه بهتر است که خودتان نگاهی بیندازید و امتیازها و نظرات خریداران را قبل از خرید بررسی کنید.

اگر می‌خواهید یک بازی کلمه-عکس بخرید، مطمئن شوید که بخش لغات فرانسوی شامل حرف تعریف متناسبش (un-une / le la) هم باشد. حروف تعریف جنسیت کلمه را نشان می‌دهند و می‌بایست که همزمان با اسم‌ها به خاطر سپرده شوند.

Une table (table در فرانسوی یک کلمه مؤنث است.)
Un livre (livre یک اسم مذکر است.)
اگر جنسیت کلمه ذکر نشود، نیمی از اطلاعات را از دست خواهید داد.

موضوعی جالب متناسب با سن کودک خود و سرگرم کننده برای خودتان را انتخاب کنید. –به خاطر داشته باشید که کودکان با تکرار یاد می‌گیرند.

آموزش فرانسوی به نوجوانان


بسیاری از مدرسه های چند زبانه کلاس فرانسه برگزار می کنند. و این تنها شروع مسیر است. با این حال، اگر واقعاً می‌خواهید که فرزندتان فرانسوی بیاموزد، برنامه درسی مدرسه کافی به نظر نمی‌رسد.

برای درک تفاوت میان فرانسوی "واقعی" و برنامه درسی عمومی، به مقاله من در مورد modern spoken French نگاهی بیندازید.

یادگیری فرانسوی باید پیشنهاد خود نوجوان باشد


پس یادتان نرود نظر فرزندتان را بپرسید! استفاده از مشوق ها برای افزایش علاقه فرزندتان عالی است اما در نهایت باید انگیزه او برای یادگیری درونی باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با اساتید تیکا یک جلسه آزمایشی رزرو کنید.

سایت های مناسب برای یادگیری: سابت آموزش زبان فونت یو

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری:

درباره نویسنده

پرستو غفاری

پرستو غفاری

نویسنده

پرستو هستم. کارشناسی ارشد مهندسی عمران خوندم اما سالهاست که زبان انگلیسی تدریس می کنم و گهگاهی ترجمه هم می کنم. بسیار به ادبیات و هنرهای نمایشی علاقمندم و از مطالعه کتاب و تماشای فیلم و سریال به زبان انگلیسی بسیار لذت می برم و امیدوارم که بتونم به دیگران هم کمک کنم تا از این لذت محروم نباشند .