مطالعه مجدد مقاله

یادگیری زبان اسپانیایی به کمک داستان کوتاه

پرستو غفاری
پرستو غفاری
سه شنبه, 11 خرداد 1400

زمان مطالعه: 5

یادگیری زبان اسپانیایی به کمک داستان کوتاه

چطور به کمک داستان های کوتاه زبان اسپانیایی یاد بگیریم؟

     داستان‌های اسپانیایی منبعی معرکه برای یادگیری زبان هستند. هنگام خواندن یک داستان شما نه تنها غرق در فضای ادبی می‌شوید، بلکه خواندن آنها سبب می‌شود تا با لغات و ساختارهای دستوری جمله در زبان مقصد هم آشنا شوید. یک بازی برد-برد!

اگر در حال خواندن محتوای اسپانیایی هستید و در مراحل اولیه یادگیری این زبان هستید، بهتر است با کتاب های مخصوص زبان آموزان مبتدی شروع کنید. اگر با کتابی که از سطح شما خیلی بالاتر باشد شروع کنید، بیشترا حتمال دارد نتیجه عکس بگیرید!  تمام کردن هر فصل از یک کتاب اسپانیایی پیشرفته کار نسبتاً زمانبری خواهد بود. علت این است که احتمالاً مجبور خواهید بود تا توقف کرده و معنی کلمات تازه را در فرهنگ لغات (یا مترجم گوگل) پیدا کنید.

این کار نه تنها زمان می‌برد، بلکه پیوستگی مطالعه شما را هم از بین می برد. این اتفاق ممکن است انگیزه شما برای ادامه دادن داستان از بین ببرد.

داستان‌های ساده اسپانیایی

داستانهای اسپانیایی برای مبتدیان

Elijah Clarence نویسنده موقع جمع‌آوری داستانهای اسپانیایی برای مبتدیان سه قانون داشت: هر کدام از آثار می‌بایست نوشتار خوبی داشته باشند، زندگی مدرن اسپانیایی را نمایش دهند و زبان زیاد دشواری نداشته باشند. نظر شما چیست؟ آیا این قصه‌ها طبقه این قوانین انتخاب شده‌اند؟

The Spanish Experiment

The Spanish Experiment شامل چندین داستان کودک معروف ترجمه شده به اسپانیایی می‌شود و توسط یک اسپانیایی زبان گردآوری شده است. با این داستان‌های کلاسیک خود را در دنیای کودکی غرق کنید.

Cuentos Para Dormir

اگر محتوایی را که Cuentos para Dormir ارائه می‌کند، دوست داشتید، به مجموعه بزرگتری از داستانهای کودکان که در وبسایت قابل دسترسی است، نگاهی بیندازید.

کتاب زبان اسپانیایی An Elementary Spanish Reader

کتابی دیگر از پروژه بی‌نظیر گوتنبرگ. پروژه گوتنبرگ برای افزایش دسترسی رایگان به کتاب های برتر داستانی راه اندازی شده است. با مراجعه به وبسایت گوتنبرگ، شما می توانید این کتاب را به رایگان در فرمت های مختلف دانلود کنید. An Elementary Spanish Reader شامل داستانهای کوتاه و افسانه‌ها است که در آن کلمات و اصطلاحات متداول مدام تکرار می‌شوند و از این نظر برای زبان آموزان مبتدی گزینه بسیار خوبی است.

داستان‌هایی برای سطح متوسطه زبان آموزان اسپانیایی

El Principito

احتمالاً تا به حال داستان "شازده کوچولو" را خوانده‌اید. این داستان یکی از داستانهایی است که به دفعات ترجمه شده است. پس چرا با خواندن نسخه اسپانیایی افسانه شاعرانه شاهزاده جوانی که سیارکش به زمین افتاده خود را به چالش نیندازید؟ El principto شامل متن داستان هم می‌شود اما درس آموزشی هم به شکل متنی و هم صوتی در کتابخانه Spanish LingQ در دسترس است.

La Estrella Verde

آیا می‌توانید عنوان را ترجمه کنید؟ درست است، ستاره سبز. این داستان کوتاه نوشته Izar Berdea درباره مردی است که به شهری دور سفر کرده تا مردمانی را کشف کند که یک روز عصر بعد از پدیدار شدن ستاره‌ای سبز در آسمان، رفتار عجیبی از خود نشان دادند.

متون تمرینی برای زبان آموزان سطح متوسطه

مجموعه‌ای از داستان‌ها (و یک نامه) در مورد زندگی روزمره به زبان اسپانیایی. هر داستان کوتاه با فایل صوتی همراه است و راوی صدای واضحی دارد و با سرعت مناسب درک زبان‌آموزان سطح متوسطه صحبت می‌کند.

وبسایت داستان کوتاه e-Stories.org

این وب‌سایت ارزشمند جایی است که در آن نویسندگان می‌توانند داستانهای کوتاه خود را به معرض نمایش بگذارند. منتخب داستانهای اسپانیایی، قصه‌هایی در همه ژانرها ارائه می‌نماید: معمایی، وحشت، تجربی، کمدی (یادگیری جک‌های اسپانیایی همیشه بسیار مفید خواهد بود)، افسانه‌های پریان و ... .  داستان‌های بسیاری در این وب‌سایت وجود دارند که بیشترشان کوتاه هستند. شما همچنین می‌توانید با نوشتن کامنت برای نویسنده داستان مورد علاقه‌تان، نوشتن به زبان اسپانیایی را نیز تمرین کنید.

داستانهایی برای زبان‌آموزان سطح پیشرفته

Cuentosinfin

این مجموعه داستان‌های کلاسیک آثار نویسندگان بزرگی همچون ادگار آلن پو، ریموند کارور، جیمز جویس و گابریل گارسیا مارکز را دربرمی‌گیرد. اینجا جای بسیار خوبی برای عشاق ادبیات است که در آن بتوانند اسپانیایی خود را نیز تقویت کنند.

Don Quixote

اگر واقعاً قصد دارید تا خود را به چالش بکشید، خواندن یکی از تأثیرگذارترین آثار ادبی اسپانیایی عصر طلایی را امتحان کنید. دوره‌ای که در آن هنر و ادبیات در اسپانیا حقیقتاً شکوفا شد. ممکن است کمی از شما وقت بگیرد، اما به  افتخار تمام کردن یک کار بزرگ که بعد از اتمام خواندن آن حس خواهید کرد فکر کنید!

LivingSpanish

می‌دانم، می‌دانم. شعر داستان نیست. اما این منبع معرکه ادبی ارزش ذکر کردن در این فهرست را دارد. کشف آواها و ظرائف شعرخوانی حتی در زبان مادری هم می‌تواند کار دشواری باشد بنابراین انجامش در زبانی که در حال یادگیری آن هستید، مناسب افراد ضعیف‌النفس نخواهد بود. اگر در سطح پیشرفته یادگیری زبان اسپانیایی هستید و قصد خواندن خودنگاری‌ها و اشعار شاعران چون Pedro Salinas و فردریکو گارسیا لورکا را دارید، به این پیشنهاد نگاهی بیندازید.

Internet Archive

The Internet Archive گنجینه‌ی محتوا برای زبان‌آموزان است. در این وب‌سایت با فهرستی از محتوای متنی مناسب زبان‌آموزان سطح پیشرفته رو‌به‌رو خواهید شد. این فهرست محدود به داستان نخواهد بود اما داستان‌های بسیاری را می‌توانید در آن بیابید.

برای یادگیری بهتر زبان اسپانیایی، می توانید داستان ها را به صورت پادکست و ویدیو در یوتیوب نیز دنبال کنید. همچنین اساتید سامانه آموزش زبان تیکا در کلاس های آنلاین در خدمت شما هستند تا با شیوه ای نوین زبان اسپانیایی را یاد بگیرید!

چگونه یک استاد زبان انلاین پیدا کنیم؟

اشتراک گذاری:

درباره نویسنده

پرستو غفاری

پرستو غفاری

نویسنده

پرستو هستم. کارشناسی ارشد مهندسی عمران خوندم اما سالهاست که زبان انگلیسی تدریس می کنم و گهگاهی ترجمه هم می کنم. بسیار به ادبیات و هنرهای نمایشی علاقمندم و از مطالعه کتاب و تماشای فیلم و سریال به زبان انگلیسی بسیار لذت می برم و امیدوارم که بتونم به دیگران هم کمک کنم تا از این لذت محروم نباشند .