چگونه در 10 روز زبان یاد بگیریم ؟ | چالش یادگیری زبان در زمانی کوتاه

پرستو غفاری
پرستو غفاری
شنبه, 05 مهر 99
دسته بندی: روش یادگیری
زمان مطالعه: 8 دقیقه
چگونه در 10 روز زبان یاد بگیریم ؟ | چالش یادگیری زبان در زمانی کوتاه

چالش ها لذت بخش هستند. افراد بسیاری هستند که از انجام چالش های یادگیری زبان لذت می برند. انجام سریع کارها سرگرم کننده نیز هست. و تلاش برای به پایان رساندن کاری بزرگ مثل یادگیری با سرعت هر چه بیشتر، برای بسیاری وسوسه انگیز است.

یکی از چالش های معروف یادگیری زبان چالش Add1challenge است که 90 روز طول می کشد. یک مثال دیگر چالش 6 هفته است. به عنوان یک علاقمند زبان، به راحتی اعتراف می کنم که رویای یادگیری زبان با سرعتی برق آسا را همیشه در سر داشته ام. اما تا به حال شنیده اید که کسی در ده روز یک زبان را فرا بگیرد؟ به نظر غیرممکن می آید، درسته؟ در واقع مثل خیلی چیزهای دیگر وابسته به این است که چگونه به این مسئله نگاه کنید.
 

"در ده روز یک زبان را یاد بگیرید." یعنی چه؟

می توانیم این عدد 10 روزه را به دو روش بررسی کنیم. بیشتر افراد احتمالاً تصور می کنند که منظور از ده روز، ده روز تقویم، یکی پس از دیگری است. از سه شنبه یک هفته تا جمعه هفته بعد !

یادگیری سریع در برابر یادگیری حساب شده:

یادگیری یک زبان –با هر منطقی- در این بازه زمانی مشخصاً اگر نه غیرممکن که بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین شما مجبور خواهید بود که انتخاب کنید که تمرکز خود را روی چه بخشی برای بیشترین میزان پیشرفت خرج کنید. چیزهای زیادی برای مدیریت وجود دارند. باید در پروسه یادگیری خود اولویت خود را مشخص کنید. در غیراینصورت اگر مسئله ای پیش بیاید که برای آن به اندازه کافی تمرین نکرده باشید، دچار مشکل خواهید شد. البته یادگیری سریع به معنی فراموشی سریع نیز هست. مگر اینکه بعد از گذراندن این ده روز به همان سختی روزهای قبل برای حفظ سطح زبان خود تلاش کنید، قادر نخواهید بود در مدت زمان طولانی آنچه را که فراگرفته اید، به خاطر داشته باشید. البته تفسیر دیگری نیز می توان از این عدد ارائه داد.

مقاله پیشنهادی : یادگیری زبان بدون درجا زدن!

می توانیم تعداد ساعات بیداری شما در این ده روز را در نظر بگیریم (160 ساعت) و این زمان را در دوره زمانی طولانی تری پخش کنیم. این نوع از یادگیری حساب شده، در رویکردی طولانی مدت می تواند بسیار کارآمدتر عمل کند. داریم در مورد تفاوت روز و شب با دقیقاً همان تعداد ساعت در هر دو موقعیت صحبت می کنیم. اگر این زمان را به شکل 5 ساعت در هفته به مدت 8 ماه پخش کنید، افزایش توانمندی های خود را به شکل محسوسی احساس خواهید کرد. فرض کنید داریم در مورد زبانی مشابه انگلیسی مثل اسپانیایی یا فرانسوی حرف می زنیم. اگر قبل از تمام شدن این دوره ده روزه مچ خود را در حال خواندن روزنامه یا برقراری مکالمه گرفتید، تعجب نکنید.

البته ما فکر کردیم که بهتر است برنامه های بالقوه ای برای هر دو گزینه در نظر بگیریم. ما در اینجا ادعا نمی کنیم که یادگیری یک زبان به صورت کامل و روان در تنها ده روز به هیچ نحوی امکان پذیر است. اما با فرض اینکه در صورت تمایل برای امتحان این برنامه آماده اید، این روش می تواند یک راه معرکه برای شروعی پر قدرت به منظور یادگیری یک زبان جدید باشد. بسته به رویکردی که اتخاذ می کنید و میزان تلاشی که برای آن صرف می کنید، احتمالاً از میزان فراگیری خود در دوره ای ده روزه متعجب خواهید شد. هر کدام از این مسیرها را که انتخاب کنید، -یا حتی اگر هر دو را انتخاب کنید- باید برای آنها برنامه داشته باشید.

 

مقاله پیشنهادی: زبان فرانسه یاد بگیریم یا اسپانیایی؟
 

چالش یادگیری یک زبان در ده روز : از دو دیدگاه 

برای هر کدام از این برنامه ها شما به حداقل یک منبع آموزشی زبان سطح ابتدایی نیاز دارید که به شما امکان کار کردن بر جزئیاتی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت را بدهد. برای این منظور گزینه های بسیاری در دسترس شما وجود دارند. و لازم است که به تناسب اهداف خود از میان آنها یکی را انتخاب کنید. می توانید از ویدئو، تریلر فیلم های سینمایی، موزیک ویدئو، اخبار و گفتگوهای الهام بخش در اینترنت استفاده کنید.

 

یادگیری آنلاین زبان در 10 روز

 

دیدگاه شماره یک: یک زبان را در مدت زمان ده روز به شکلی سریع یادگیرید

در ادامه با آیتم هایی که در یادگیری سریع زبان در 10 روز می توانند به شما کمک کنند اشاره می کنیم.

تصمیم بگیرید که چه چیزهایی برایتان مهم است و برنامه ریزی کنید

اولین قدم در رویکرد سریع، این است که تصمیم بگیرید که کجا می خواهید تقلب کنید. متأسفانه نمی توانید همه چیز را با هم داشته باشید. راهنمای زیر بر روی هدف برقراری یک مکالمه کوتاه با یک فرد بومی بعد از ده روز تمرکز می کند. اگر اهداف مختلفی دارید، می توانید برنامه خود را طراحی کنید یا اینکه مثال زیر را کمی تغییر دهید که با نیازهایتان متناسب باشد. هدف خود را به یاد داشته باشید. صرف وقت بر روی تمرین نوشتن یا هر چه که مرتبط به صحبت کردن و شنیدن نیست، بی فایده است.

اگر می خواهید که عملکرد خوبی داشته باشید، برای ده روز، باید هر ساعت بیداری خود را به این برنامه اختصاص دهید. از آنجایی که دارید با شتاب زیادی مطالب را می آموزید، مهم است که مطالب را به صورت مداوم دوره کنید که تا جای ممکن آنها را در حافظه بلند مدت خود ثبت کنید.

ساختار اصلی را در چند روز ابتدایی کسب کنید

با این زمان کوتاه یادگیری، تقریباً هر چه که در برنامه یادگیری شماست باید سرراست و واضح باشد. زمان زیادی صرف فهمیدن چگونگی عملکرد دستور زبان یا چرایی استفاده از یک حرف اضافه در موردی خاصی نکنید. شما احتمالاً به صحبت کردن بسیار در مورد "he"، "she"، یا "they" نیازی نخواهید داشت. یک مکالمه کوتاه قرار است که فقط در مورد "I" باشد. الگوهای جمله در کتابچه های راهنمای لغت را یادبگیرید. آن وقت می توانید آن جملات را کمی تغییر داده و در آنها از کلمات جدید استفاده کنید. برای مثال، می توانید این جمله را یادبگیرید: "My name is X." از این الگو می توانید به سرعت اینها را نیز بیاموزید: "My name is Y." ، "My name isn’t X. It’s Y." ، "His name is Z." و ...

نکات دستوری اصلی که شما باید در روزهای ابتدایی روی آنها تمرکز کنید اینها هستند:

گرامر منفی سازی جملات در زبان
- چه طور ضمایر را جابجا کنید.
- چطور جملات را سؤالی کنید (و برعکس)
این نکات گرامری در هر زبانی بسیار مفید و پرکاربرد هستند. از آنها حتی در ابتدایی ترین تعاملات شفاهی نیز استفاده می شود.

 

آموزش آنلاین زبان با اساتید زبان
 

عبارات و جملات ساده را مدام تکرار کنید

چه در شهر Ho Chi Minh در ویتنام باشید و چه در مسکو در روسیه، مردم همیشه چیزهای مشابه اینها می پرسند:

- اهل کجا هستید؟
- چه مدت است که سفر می کنید؟
- چه مدت است که در حال یادگیری زبان هستید؟
- چرا در حال یادگیری این زبان هستید؟
- بعد از اینجا کجا خواهید رفت؟
اگر بتوانید به این 5 سؤال پاسخ دهید، به هر زبانی که صحبت کنید، حرفه ای به نظر می رسید. به تعدادی از سؤالات پرکاربرد فکر کنید –مثل آنها که اشاره شد- هنگامی که برای اولین بار به کسی می گویید که در حال یادگیری زبان هستید، این سؤالات از شما پرسیده می شود. از آن سؤالات و جوابهایشان به عنوان یک قالب اصلی برای یادگیری لغت و دستور زبان استفاده کنید. برای هر موضوعی که یاد می گیرید، به این فکر کنید که چه طور و کی این نکات در مکالمه شما ظاهر می شوند.

قبل از لهجه تأکید خود را بر ساختار و لغت بگذارید

من معمولاً از همان ابتدا توصیه می کنم که زمان زیادی را برای هر چه طبیعی تر شدن لهجه خود صرف کنید. اما این کاری زمانبر است. چیزی که میزان زیادی از آن را در اختیار ندارید. شما قرار است که تمام تلاش خود را برای تطبیق صدایتان با هر آنچه که می شنوید بکنید. اگر در تقلید لهجه استعداد دارید، یا حداقل ریتم صحبت کردن یک فرد بومی را درک می کنید، به هرصورت با هر که صحبت کنید او را تحت تأثیر قرار می دهید.

برای پنج یا شش روز اول در حالیکه خود در حال استفاده از عبارات و جملات مشخصی در مکالمه تصور می کنید، آنها را مدام تکرار کنید. از زمان اضافه خود برای افزایش دایره لغاتتان استفاده کنید. هر چه از تعداد بیشتری لغت برای ابراز نظر خود استفاده کنید