پیام به پشتیبانی تیکا از طریق واتس اپ
بازگشت به ابتدای مطلب آموزشی در زمینه زبان های خارجی

چرا زبان روسی یاد بگیریم؟

فاطمه کریمی
فاطمه کریمی
سه شنبه, 12 فروردین 1399

زمان مطالعه: 4 دقیقه

چرا زبان روسی یاد بگیریم؟

ما در تیکا علاوه بر آموزش زبان انگلیسی ، زبان های روسی، زبان فرانسه،زبان آلمانی،زبان چینی،زبان ترکی استانبولی را نیز توسط اساتید تیکا آموزش مدهیم . در این مقاله قصد داریم کمی بیشتر درباره روسیه و زبان روسی آشنا شویم و در پایان هم چند دلیل برای شروع یادگیری زبان روسی بیان خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.


روسیه چگونه کشوری است؟

روسیه بزرگترین کشور جهان است و تقریبا به اندازه نصف قاره آفریقا می باشد که در اورآسیا واقع شده است و با 14 کشور آسیایی و اروپایی مرز مشترک دارد. ریشه کلمه روسیه از روس می آید و به معنی سرزمینی است که مردمان روس زبان در آن زندگی می کنند. پایتخت این کشور مسکو است که بدون شک یکی از زیباترین شهرهای جهان برای بازدید توریست ها می باشد. 
روسیه با جمعیتی بیش از 145 میلیون نفر نهمین کشور پر جمعیت دنیا به حساب می آید. واحد پول روسیه روبل است و به عناون هشتمین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می آید. 
روسیه از نظر فرهنگی بسیار متنوع است و بیش از 160 گروه از فرهنگ ها و قومیت های مختلف را شامل می شود. زبان رسمی روسیه، زبان روسی است ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد. 
 

اساتید زبان تیکا


زبان روسی

من در این مکتوب به طور مختصر ابتدا به آنچه در زبان روسی پیش روی ماست می پردازم و بعد می کوشم که دلایلی را برای پرداختن به زبان روسی برای خوانندگان بتراشم. روس زبان ها از الفبای سیریلیک برای نوشتن گفتار خود استفاده می کنند که در ابتدای کار شباهت شکل بعضی حروف به حروف انگلیسی که متفاوت از آن ها تلفظ می شود ما را به اشتباه می اندازد مثل حرف H که "ن" خوانده می شود. 
روس ها سه نوع "ای" دارند، ای سخت، ای نرم و ای کوتاه. و البته مصوت های دیگری که بعضا "ای" خوانده میشوند. و ما با اونواع مختلف "ز" و "س" ( ص ث س/ ز ظ ض ذ ) در زبان فارسی چندان خرده ای نباید به آنها بگیریم. برای دیگران این نکته که ما جنسی برای اسامی مان در زبان فارسی در نظر نمی گیریم و "او" میتواند مونث یا مذکر باشد کمی عجیب است حال آنکه روس ها چون بسیاری از گویندگان زبان های دیگر برای کلمات شان جنسیت قائل اند. مذکر، و مونث و البته خنثی.
 آنچه ما در اولین روزهای پرداختن به زبان روسی و بعد از دانستن الفبای نا آشنای آن و جنس اسامی با آن مواجه میشویم حالت (падеж) است. یعنی اینکه ما برای ادای جملاتمان به این زبان با 7 حالت مواجه ایم. مثل حالت فاعلی، مفعولی و ... به این معنا که ما برای بیان گفته هایمان به 7 حالت مختلف نیاز داریم و اسامی، صفات و ضمایر و اعداد را بر اساس اصول آن در این 7 حالت تغییر می دهیم. ما تنها باید بیاموزیم هر کدام از انواع مذکر مونث و خنثی را چگونه تغییر بدهیم. و البته باید بدانیم که برای هر فعل روسی کدام یک از این حالات مورد استفاده ست.
 غول بعدی این زبان افعال حرکتی و پیشوند در افعال است. پیشوندهای مختلف معانی متفاوت تازه ای را برای افعال به پیش ما می آورند و ما در حرف زدن و به کاربردن گیج و گم می کنند. اما چندان که در آن پیش رویم الگوی ذهنی خود را برای گفتار می یابیم. بی شک با همه ی اینها و همه ی آنچه مجال گفتن شان نیست می توانیم بگوییم زبان روسی زبان سختی ست و در "کتاب های زبان روسی در 30 روز" و در چند جلسه کلاس نمی گنجد. و حریصانه وقت و تلاش شما را می طلبد. و حالا من برای آنکه به گفته ی خود عمل کنم باید دلیل بتراشم برای خواندن زبان روسی!

حروف الفبای روسی و آموزش روسی با بهترین اساتید زبان آنلاین


چرا زبان روسی یاد بگیریم؟

آنکه زبان روسی را انتخاب می کند باید به چالش های زبانی و گریز از راحتی علاقه مند باشد و سختی اش را به جان بپذیرد تا بعد بتواند از غنای این زبان و ادبیات و هنرِ نگاشته شده توسط این زبان بهره ببرد. اگر که مجذوب داستایفسکی، تولستوی، بولکاگف، گوگول، بی لیف، پوشکین و یسنین، آخماتووا و ... هستید چه لذتی بالا تر از خواندن این آثار به زبان ای که آن ها را نگاشته اند؟ و چه لذتی بالا تر از این که موسیقی های مارک برنس، آنا گرمان، ولادمیر تروشین و ... بفهمیم و فیلم های کارگردانان روس را با زبان خودشان ببینیم و درک کنیم؟ و البته دشواری این زبان باعث شده که تعداد زیادی بر این زبان مسلط نباشند و بازار کار آن برای آن که این زبان را به خوبی فراگیرد هنوز گشوده ست و فرصت هایی را می توان در شرکت های میان ایران و روسیه به عنوان مترجم به دست آورد. روسیه کشور بزرگی ست و هنوز روابطش را با ایران حفظ کرده ست و هنوز برای ما گذر از مرز ایران برای روسیه چندان دشوار نیست. پس چرا فرصت را غنیمت نشماریم؟


در تیکا روسی یاد بگیریم

شما علاقمندان به یادگیری زبان روسی می توانید در سایت آموزش زبان تیکا به صورت آنلاین و از راه دور با بهترین اساتید زبان روسی ؛ زبان روسی را یاد بگیرید. در پلتفرم تیکا نیاز به مراجعه حضوری نیست و تنها با چند کلیک می توانید با استاد خود به صورت تصویری کلاس داشته باشید و همچنین امکاناتی مثل تخته سیاه مجازی برای آموزش دقیق زبان برای شما فراهم شده است.اگر شما تجربه یادگیری زبان روسی دارید و یا به قصد مهاجرت یا تحصیل می خواهید زبان روسی یاد بگیرید به ما پیام بدهید و نظر خود را درباره زبان روسی در قسمت نظرات به ما بگویید.

 

 فاطمه کریمی بهار 99، مسکو

 

 

استاد زبان روسی ،استاد آنلاین زبان

اشتراک گذاری:

درباره نویسنده

فاطمه کریمی

فاطمه کریمی