فیلترهای اعمال شدهحذف فیلترها
عربیحذف فیلتر
حذف فیلتر
زهرا سادات موسوی مقدم
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا16 زبان آموز / 65 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:169 هزار تومان
زهرا خانی
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا27 زبان آموز / 133 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:130 هزار تومان
نرگس غریب
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا44 زبان آموز / 191 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:135 هزار تومان
احمد باقری نیا
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا20 زبان آموز / 111 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:50 هزار تومان
هزینه هر جلسه:180 هزار تومان
مهرداد حاجی لو
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا15 زبان آموز / 41 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:50 هزار تومان
هزینه هر جلسه:400 هزار تومان

چرا به فرزندانمان زبان عربی آموزش دهیم؟

از گذسته در مکتب خانه ها آموزش خواندن و نوشتن با آموزش قرآن شروع میشد. از ابن سینا گرفته تا مولوی و حافظ، بسیاری از متفکرین فارسی زبان به عربی کاملا مسلط بوده اند. امروزه هم با وجود اینکه قرن ها از دوران طلایی تمدن اسلامی میگذرد، هنوز هم کشورهای عربی نقش مهمی در منطقه دارند. میراث فرهنگی ایرانی نیز با زبان عربی پیوند خورده است. از سوی دیگر زبان عربی اهمیت خاص خود را در دنیای تجارت حاشیه خلیج فارس دارد. کشورهایی مانند مصر همچنان دانشگاه های بزرگ و مطالعات با اهمیتی در زمینه های فرهنگی و تاریخی با دست آوردهای جهانی دارند.

عربی برای کودکان فارسی زبان

یادگیری زبان عربی در کودکی برای فارسی زبانان ساده تر خواهد بود. به علت شباهت زیاد عربی نوشتاری با فارسی، شما میتوانید همزمان با خواندن و نوشتن فارسی عربی را نیز به کودکان بیاموزید. مقایسه این دو زبان ذهن فرزند شما را فعال تر و منتقدتر خواهد کرد. زبان عربی فصیح یا استاندارد بسیار با قائده و دارای وزن های متعدد است. این امر میتواند ذهن فرزند شما را نظام مند کند. همچنین زبان عربی، زبان مشترک میان مسلمانان سراسر جهان است. حتی اگر شما مسلمان نباشید، میتوانید با کمک آموزش زبان آنلاین دید خود را نسبه به دنیا و اطراف خود گسترش دهید. اسلام در همه قاره های جهان پیروان خودش را دارد. آموزش زبان عربی برای کودکان مسلمان معمولا با حفظ کردن سوره های کوتاه شروع میشود. برای اینکه فرزندتان از همین مرحله بتواند یادگیری زبان عربی را شروع کند، توصیه میشود معنای لغات و عبارات این سوره ها را هم به او بیاموزید.

سن ایده آل آغاز آموزش عربی چقدر است؟

پاسخ این سئوال به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر شما از ریشه های عربی باشید یا کمی عربی صحبت کنید، فرزندتان ممکن است قبل از هفت سالگی هم آماده یادگیری جملات ساده باشد. زیرا در این حالت گوش فرزند شما به شنیدن عبارات عربی عادت کرده و شاید حتی برخی عبارت را متوجه شود بدون اینکه قادر به تکرار آن ها باشد. مهدکودک های قرآنی معتبر که مربی هایی با تجربه داشته باشد هم میتواند این امکان را برای شما فراهم کند.

هفت سال سن مناسبی برای شروع آموزش رسمی تر و قائده مند تر است. با استفاده از بازی و جدول های مختلف و با آموزش الفبای عربی برای کودکان شروع کنید. در ادامه میتوانید از داستان های عربی و ترانه های کودکانه استفاده کنید. بهتر است در این مرحله اصول ساده ای که بین عربی استاندارد و همه لهجه مشترک هستند را به فرزندتان بیاموزید. در ادامه میتوانید روی یک نوع خاص از عربی بیشتر تمرکز کنید.

روش های آموزش عربی به کودکان

زبان عربی در ذهن بیشتر افراد با مذهب گره خورده است. گرچه این ویژگی میتواند به افزایش تشویق آموزش زبان عربی به کودکان توسط شما کمک کند، نباید باعث شود فرآیند یادگیری را مثل یک عمل مذهبی با مقررات سفت و سخت در نظر بگیرید! رعایت کردن قوانین اسلام برای کودکان ضروری نیست. اگر فرزندتان هنوز علاقه ای به روایت های مذهبی یا یادگیری عربی قرآنی ندارد، ناامید نشوید. شما باید شرایط را برای کودکتان فراهم کنید تا بتواند با دنبال کردن علایق خود به سراغ زبان عربی برود و دید مثبتی نسبت به این زبان داشته باشد.

شما نباید یادگیری عربی را شبیه به یک کار سخت و دشوار نشان دهید. بهتر است زمان آموزش و زمان تفریح و سرگرمی کودک شما خیلی از هم متمایز نباشند، و در عین حال تداخل نداشته باشند! برای مثال، فرزندتان را به رستوران های لبنانی ببرید و درمورد منوی غذا و یا کشور لبنان و اسم های عربی غذاها اطلاعاتی به او بدهید. روی نکات جذاب و جالب توجه زبان عربی برای کودکان تمرکز کنید. اگر برای شما ممکن است، به جنوب ایران سفر کنید و از محله های عرب زبان دیدن کنید. فرهنگ مردم عرب زبان پر از لالایی های کودکانه و بازی های گروهی مختلف است. اگر شما خودتان این شعرها را یاد بگیرید و زمزمه کنید، فرزندتان کم کم با عبارات عربی بیشتری آشنا میشود.

بهترین آموزشگاه زبان عربی برای بچه ها

شاید تصمیم شما این باشد که برای یادگیری عربی، فرزندتان را به یک آموزشگاه بفرستید. در این صورت بسته به سن کودک انتخاب های مختلفی دارید. بعضی از مهدکودک ها آموزش عربی برای کودکان را از سن پایین شروع میکنند. همچنین مدارس معمولی کلاس های آموزش عربی را در کنار آموزش قرآن دارند. با این وجود، کتاب های درسی آموزش عربی بیشتر روی قوائد تمرکز میکنند.

یکی دیگر از روش های قرار دادن فرزندتان در معرض زبان عربی، ثبت نام کردن او در یک مدرسه بین المللی است. برخی از این مدارس درس های خاصی برای آموزش عربی کاربردی تر دارند. همچنین ممکن است کودکان عرب زبان از کشورهای اطراف در این مدارس حضور داشته باشند. در این حالت فرزند شما میتواند یادگیری زبان را با پیدا کردن دوست های عرب زبان و تبادل زبانی شروع کند. آموزش ترکی استانبولی به کودکان از همین روش نیز امکان پذیر است.

آموزش آنلاین عربی برای کودکان

با وجود گزینه های بالا، ساده ترین و موثرترین روش شروع آموزش عربی ثبت نام در یک آموزشگاه آنلاین است. در این حالت شما میتوانید به مدرسین عربی از نقاط مختلف که شاید صدها کیلومتر با شما فاصله داشته باشند دسترسی چیدا کنید. همچنین شما میتوانید به طور دوره ای از استاد گزارش پیشرفت فرزندتان را دریافت کنید. صرفه جویی در هزینه ها و زمان رفت و آمد تا آموزشگاه نیز از مزایای کلاس های آنلاین و خصوصی هستند.

در سامانه تیکا والدین میتوانند برای خود نیز کلاس های آموزش عربی رزرو کنند. فرزند شما با دیدن مشارکت شما در یادگیری به ادامه دادن بیشتر تشویق میشود. شما میتوانید یادگیری عربی را تبدیل به یک فعالیت خانوادگی کنید!

منابع آموزش زبان عربی به روش ساده

از گذشته کتاب هایی مانند بوستان و گلستان سعدی برای آموزش زبان عربی به کودکان در کنار شعرهای زیبای فارسی کاربرد داشته اند. امروزه منابع ویدیویی و حتی بازی های آنلاین به این منابع باارزش اضافه شده اند. وجود یک معلم مهمترین منبع محسوب میشود زیرا یک مدرس متخصص کودک میتواند روش های صحیح و میزان استفاده از هر منبع را تعیین کند.

منابع آنلاین عبارتند از  Dinolingo ، Hello-world ، earabiclearning ، Madinhaarabic و غیره. با استفاده از DinoLingo ، کودکان میتوانند هنگام یادگیری عربی از یک تخم دایناسور مراقبت میکنند! و هر قدر بیشتر در این بازی پیشرفت کنند به دانش زبان خودشان و قدرت دایناسورشان اضافه میشود.

بچه های بزرگتر که کمی با انگلیسی آشنا باشند، میتوانند از دولینگو هم استفاده کنند.

BravoLol یک سیستم سرگرم کننده مبتنی بر فلش کارت است که به شما یا فرزند شما اجازه می دهد روی کلماتی تمرکز کنید که می خواهید. می توانید فلش کارت های شخصی خود را ایجاد کنید یا از مواردی که قبلاً توسط دیگران در برنامه ایجاد شده است استفاده کنید. فلش کارت های بسیاری برای آموزش عربی به کودکان در این مجموعه وجود دارد، اگرچه این برنامه فقط برای بچه ها نیست.

فیلم ها و کارتون ها

کارتون های بسیاری برای آموزش زبان عربی فصیح به کودکان در آپارات وجود دارند. کارتون های عربی به صورت رایگان در بسترهای ویدیویی آنلاین مانند Youtube و Dailymotion در دسترس هستند.

شما همچنین میتوانید بسیاری از فیلم های سینمایی مورد علاقه فرزندتان مانند داستان اسباب بازی ها و .. را به زبان عربی پیدا کنید! با تهیه کردن دوبله های باکیفیت همراه با زیرنویس عربی میتوانید فرزندتان را به یادگیری عادت بدهید. سعی کنید دیالوگ های جداب را با فرزندتان تکرار کنید و برای او فرصتی فراهم کنید که این کارتون ها را با دوستان یا سایر اعضای خانواده ببیند. درمورد چیزهایی که در فیلم اتفاق افتادند یا کلماتی که یاد گرفته است از او بپرسید. میتوانید به فرزندتان کمک کنید فلش کارت هایی با موضوع هر فیلم درست کند.

دوره آموزش زبان عربی برای کودکان

به منظور آموزش زبان عربی برای کودکان، میتوانید از دوره های خصوصی و تصویری و آنلاین تیکا استفاده کنید. در دوره های تیکا، یک استاد صرفا به فرزند شما تدریس میکند. آموزش با بازی و سرگرمی انجام میشود و با توجه به روشن بودن وبکم فرزندتان، امکان حواسپرتی به حداقل میرسد. هزینه دوره ها بسیار رقابتی و کیفیت کلاس ها تضمینی هستند. شما از ابتدای دوره میتوانید با مشاوره با استاد یک هدف برای فرزندتان تعیین کنید. امکان رزرو کلاس در ساعت های دلخواه و رزرو هفتگی از مزایای مهم تیکا هستند. همچنین به علت قرار داشتن سرورها در داخل کشور، هزینه اینترنت کلاس ها نصف خواهد بود.

طول دوره

دوره های کودکان معمولا تا سطح سوم استاندارد شش گانه زبان، یعنی سطح B1 هستند. رسیدن از سطح صفر به سطح A1 حدود 55 جلسه طول میکشد. رسیدن از سطح A1 به سطح A2 حدود 60 و رسیدن به سطح B1 حدود 75 جلسه طول میکشد. برای کودکان زیر 9 سال، توصیه میشود کلاس ها نیم ساعته رزرو شوند و در نتیجه ممکن است طول دوره طولانی تر شود.

هزینه دوره

هزینه دوره برای کودکان بین هر ساعت 60-100 هزارتومان خواهد بود. با رزرو پکیجی میتوانید از تخفیفات بیشتری برخوردار شوید.

انتخاب بهترین استاد زبان عربی برای کودکان در تیکا

برای انتخاب بهترین و مناسب ترین استاد، به توضیحات پروفایل و نظرات سایر زبان آموزان توجه کنید. نظرات والدین دیگر میتواند برای تصمیم گیری بهتر مفید باشد. حتما استادی را انتخاب کنید که فرزندتان هم بتواند با او ارتباط بگیرد. با رزرو یک جلسه آزمایشی میتوانید با استاد بهتر آشنا شوید. در صورتی که نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتری داشته باشید، میتوانید با پشتیبانی تیکا تماس بگیرید.