فیلترهای اعمال شدهحذف فیلترها
عربیحذف فیلتر
حذف فیلتر
پدرام سرکانی
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا1 زبان آموز / 0 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:150 هزار تومان
زهرا سادات موسوی مقدم
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا16 زبان آموز / 65 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:169 هزار تومان
مریم اکبری
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا12 زبان آموز / 24 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:25 هزار تومان
هزینه هر جلسه:220 هزار تومان
مجید همایی
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا16 زبان آموز / 39 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:100 هزار تومان
هزینه هر جلسه:300 هزار تومان
علی صارمی
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا16 زبان آموز / 21 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:50 هزار تومان
هزینه هر جلسه:150 هزار تومان
احمد باقری نیا
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا20 زبان آموز / 110 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:50 هزار تومان
هزینه هر جلسه:180 هزار تومان
مهرداد حاجی لو
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا15 زبان آموز / 41 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:50 هزار تومان
هزینه هر جلسه:400 هزار تومان

چرا در یک آزمون زبان عربی شرکت کنیم؟

داشتن یک مدرک آزمون زبان عربی میتواند تسلط شما بر این زبان را ثابت کند. بسیاری از شرکت های بین المللی مایل به جذب افرادی که مهارت زبان عربی داشته باشند هستند. همچنین برخی دانشگاه های ایران و سایر کشورهای عربی یا اسلامی برای برخی رشته ها از شما مدرک زبان عربی میخواهند. در صورتی که شما در مسیر آموزش زبان و یادگیری قرار دارید، میتوانید با نام نویسی در یک آزمون برای خودتان یک هدف تعیین کنید. وقتی برای آزمون آماده میشوید میتوانید روی مهارت های خاصی تمرکز کنید.

افرادی که دوست دارند به تدریس زبان عربی بپردازند هم میتوانند در این آزمون ها شرکت کنند. با شرکت در آزمون های استاندارد میتوانید خودتان را به روز نگه دارید.

انواع آزمون های زبان عربی

با در اختیار داشتن مدرک یک آزمون زبان عربی بین المللی میتوانید در بسیاری از دانشگاه های عربی تحصیل کنید. همچنین این مدرک برای استخدام شدن در شرکت ها نیز کافی است. 

آزمون های ترکی استانبولی نیز از جمله آزمون های زبان منطقه ای هستند که میتوانید با تیکا برای آن ها آماده شوید.

آزمون عربی ALPT

پنج مهارت اساسی وجود دارد که در آزمون اندازه گیری می شوند: درک مطلب ، خواندن ، ساختار یا قوائد زبان، نوشتن و صحبت کردن.
ALPT در سال 2002 توسط متخصصان برجسته در زمینه آموزش زبان عربی توسعه یافت. آکادمی عربی با این متخصصان همکاری کرده و به توسعه بیشتر آزمون مهارت زبان عربی کمک کرده است.
ALPT در حال حاضر به عنوان استاندارد جهانی مهارت زبان عربی عمل می کند. این آزمون ماهیت تطبیقی دارد و به شرکت کنندگان در تمام سطوح مهارت اجازه می دهد تا به طور دقیق ارزیابی شوند.

سه قسمت اول آزمون ALPT در قالب چند گزینه ای هستند. قسمت چهارم یک سوال باز است و قسمت پنجم مصاحبه ایست که توسط یک معلم عربی انجام می شود. هر بخش مهارت زبانی متفاوتی را ارزیابی می کنند. طول آزمون بسته به تعداد سوالات مورد نیاز برای سنجش دقیق مهارت دانش آموزان متفاوت است.

آزمون عربی CIMA

یکی دیگر از آزمون های بین المللی و جدید برای زبان عربی CIMA نام دارد. این مدرک جدید بر اساس استاندارد رایج مهارت زبانی است که به عنوان چارچوب مرجع مشترک اروپا یا CEFR شناخته می شود. این استاندارد شش سطح دارد. سطح ها با سه عدد و سه حرف اول الفبای لاتین نشان داده میشوند. سطح A1 به طور دقیق توانایی مورد نیاز یک مبتدی و سطح C2 نشان دهنده تسلط حداکثری است. این عبارت را میتوان در زبان عربی به صورت سیما و معادل کلمه انگلیسی visa در نظر گرفت. این آزمون نیز بر اساس عربی استاندارد  یا عربی فصیح برگزار میشود. متخصصان طراح آن میگویند علت این است که لهجه های عربی حتی درون کشورها هم میتوانند با هم تفاوت هایی داشته باشند اما زبان عربی فصیح برای همه قابل درک است.

The Institut du Monde Arabe برای برآوردن این نیاز ابتکار عمل را بر عهده گرفت. این سازمان نتیجه مشارکت دولت فرانسه و اتحادیه عرب است. وظیفه آن شامل آموزش زبان عربی است. برگوت می نویسد: "هدف انستیتوت دو موند عرب این است که یک سازمان پان عربی باشد." بنابراین مشکلی از نظر مشروعیت ندارد. »

آزمون زبان عربی AVANT

he Avant Arabic Proficiency Test (APT) یک آزمون تسلط بر به زبان عربی استاندارد مدرن (MSA) است. این آزمون برای گویشوران بومی عربی است که میخواهند با سایر مردم دنیای زبان عربی ارتباط موثرتری بگیرند. مراکز آموزشی با استفاده از Avant APT برای اندازه گیری سطح مهارت دانش آموزان خود می توانند به همه ذینفعان ، از جمله والدین و وزارتخانه های آموزش و پرورش محلی اطمینان دهند که دانش آموزان آن ها با سطح بالایی از مهارت عربی فارغ التحصیل می شوند. APT در سه حدود نمره بین 3-5 ، 6-8 و 9- برای بزرگسالان برگزار میشود.

Avant APT نیز برای عرب زبانان بومی با استانداردهای دقیق و فلسفه ارزیابی مشابه Avant STAMP توسعه داده شده است. APT مهارت های روزمره مکالمه عربی با یک گویش رسمی را ارزیابی میکند. APT با همکاری یک موسسه آموزشی برجسته در جهان عرب زبان توسعه یافته و قابل تطبیق با سطح مدارس است. این آزمون برای دانش آموزانی که در مدارس بین المللی انگلیسی متوسط ​​آموزش می بینند طراحی شده است. مدارسی که APT ارائه می دهند، از داده های آن برای برنامه ریزی مجدد برنامه های درسی خود برای تقویت توانایی معلمان خود در ارائه نتایج بهتر استفاده می کنند.

آزمون بسندگی یا شامل

این آزمون در ایران و برای متقاضیان داخلی برگزار میشود. این آزمون در دانشگاه تهران و همچنین در نمایندگی های آن در دانشگاه هایی مانند فردوسی مشهد برگزار میشود. با شرکت در این آزمون شما میتوانید مدرک را به جای مدرک تافل یا آیلتس برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری رشته های زیر ارائه دهید: علوم قرآن و حديث، فقه و مباني حقوق اسلامي، مدرسي معارف اسلامي، حكمت متعاليه، زبان عربي، ادبيات فارسي، فلسفه و کلام اسلامی.

برای ثبت نام در این آزمون میتوانید به صفحه ثبت نام آزمون عربی اشتمال مراجعه کنید.

آزمون اشتمال در مجموع شامل 100 سوال است. داوطلبان می بایست برای قبول شدن در آن حداقل 60 درصد از نمره کل آزمون را به دست آورند. البته برای برخی رشته ها گرفتن نمره 55 نیز برای گرفتن پذیرش دکتری کفایت میکند. برای مثال دانشگاه فردوسی با توجه به شرایط کرونا حداقل نمره برای دانشجویان دکتری را در سال 99 به 40 نمره کاهش داد.

ساختار آزمون بسندگی:

این آزمون سه مهارت اصلی به جز مهارت گفتاری را مورد ارزیابی قرار میدهد.

  • بخش شنيداری                             (30 سوال)
  • بخش دستور و واژگان                    (40 سوال)
  • بخش درک مطلب                         (30 سوال)

دوره آمادگی برای آزمون های زبان عربی

در دوره های تیکا شما میتوانیددر کلاس های آنلاین و تصویری شرکت کنید. از ابتدا کلاس ها به صورت خصوصی و تک نفره هستند و کل برنامه درسی بر اساس نیاز شما تعیین میشود. در جلسه آزمایشی شما تعیین سطح میشوید و استاد به شما منابع مد نظر و برنامه درسی را معرفی خواهد کرد. برای مثال اگر هدف شما موفقیت در اشتمال باشد، نیازی به کار کردن روی مهارت گفتاری و لهجه های خاص نخواهد بود.

طول دوره

طول دوره تیکا بر اساس سطح آزمون مد نظر شما تعیین میشود. به طور کلی اگر دانش شما از زبان عربی سفر باشد، برای رسیدن به سطح A1 به حدود 35 جلسه کلاس نیاز دارید. پس از آن رسیدن به سطح A2 حداقل به 45 جلسه کلاس همراه با تمرین نیاز دارد. رسیدن به سطح B1 برای زبان آموزانی که روی مهارت های گفتاری هم تمرکز دارند 50 جلسه طول میکشد. در نهایت رسیدن از سطح B1 به سطح B2 نیازمند 50 جلسه کلاس دیگر خواهد بود. پس از این سطح سرعت پیشرفت به مطالعه شخصی شما بستگی دارد.

هزینه دوره

هزینه جلسات خصوصی آموزش عربی تیکا بین 50-160 هزارتومان برای هر جلسه هستند. شما میتوانید با استفاده از گزینه های رزرو چند جلسه ای از تخفیف بیشتری برخوردار شوید. همچنین میتوانید در صورتی که با دوستان همسطح خود در کلاس شرکت میکنید، از تخفیف برای جلسات نیمه خصوصی بهره مند شوید.

انتخاب بهترین استاد برای آمادگی آزمون های زبان عربی

آزمون های زبان عربی به جز آزمون AVANT stamp همه توانایی های شما در درک و تولید زبان عربی فصیح را اندازه گیری میکنند. بنابراین اگر هدف شما کسب نمره خوب و قبولی در آزمون هاست، بهتر است با یک استاد عربی فصیح کلاس رزرو کنید. شما میتوانید مهارت های اساتید را در رزومه آن ها مشاهده و مطالعه کنید. همچنین امکان رزرو کلاس آزمایشی برای آشنایی بیشتر با هر استاد وجود دارد. پشتیبانی تیکا هم برای ارائه اطلاعات بیشتر در خدمت شماست.