فیلترهای اعمال شدهحذف فیلترها
چینیحذف فیلتر
حذف فیلتر
مهسا ناظری
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا18 زبان آموز / 47 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:25 هزار تومان
هزینه هر جلسه:160 هزار تومان
فاطمه جان نثاری
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا3 زبان آموز / 0 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:250 هزار تومان
مرضیه لاله زار(جویائو)
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا15 زبان آموز / 14 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:500 هزار تومان
الهام جعفری
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا7 زبان آموز / 10 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:10 هزار تومان
هزینه هر جلسه:250 هزار تومان
حمید جهاندیده توابع
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا150 زبان آموز / 336 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:195 هزار تومان
شهره زارع
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا36 زبان آموز / 67 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:500 هزار تومان

مزایای یادگیری زبان چینی کدامند؟

یادگیری زبان چینی یکی از کارآمدترین مهارت ها در ارتباط گرفتن با دنیاست. در صورت آشنایی با این زبان شما میتوانید به راحتی در بسیاری از شرکت های ایرانی و خارجی کار پیدا کنید. از آن جا که یادگیری مکالمه به زبان چینی کار بسیار دشوار و وقت گیری است، شما میتوانید روی این مهارت مثل یک رشته تخصصی و درآمدزا حساب کنید. همانطور که مهارت پزشکی نیازمند تخصص و سال ها مطالعه است، مهارت مکالمه و آموزش زبان چینی نیز یک مهارت تخصصی و مورد نیاز محسوب میشود.

زبان چینی ماندارین امروزی تا حدودی ساده شده است. کاراکترهای ساده تر باعث شده اند نرخ باسوادی در چین به 96 درصد برسد. گرچه کودکان چینی باز هم باید مدت زمان بسیار بیشتری را صرف یادگیری این کاراکترها کنند، شما میتوانید مطمئن باشید یاد گرفتن مکالمه زبان چینی یا نوشتن آن غیرممکن نیست.

حتی خود مردم چینی نیز بر زبان چینی به طور کامل تسلط ندارند. تعداد کلمات و کاراکترها و مفاهیم این زبان بسیار زیاد و بیش از 15 هزارتا است. سطح آشنایی افراد بومی با مکالمه زبان چینی یا کاراکترها بسته به سطح تحصیلات آن ها بسیار متفاوت خواهد بود. در صورتی که شما طبق منابع استاندارد به خوبی به این زبان مسلط شوید، احتمالا دانش شما از مردم چینی عادی بیشتر خواهد بود.

اهمیت تلفظ در زبان چینی چقدر است؟

صداهای زبان چینی ماندارین با زبان فارسی و زبان های هندو اروپایی کاملا متفاوت هستند. برای یاد گرفتن صداهای زبان چینی بهترین کار تمرین و تکرار پس از شنیدن نمونه های صوتی و یا به کمک یک معلم است. بسیاری از صداهای چینی شبیه به هم به نظر میرسند. برای تشخیص دادن این صداها شما ابتدا باید گوش خودتان را تقویت کنید و سپس با کمک تمرینات تلفظ بر آن ها مسلط شوید.

یکی از این موارد صدایی شبیه به صدای /ش/ در زبان چینی است. این صدا که میتوان آن را مانند shί در یک کلمه به کار برد، با تلفظ های مختلف معنی متفاوتی خواهد داشت. در یک حالت معنای آن "بله" است و احتمالا آن را زیاد شنیده اید. تلفظ دیگر این کلمه به معنای عدد ۱۰ خواهد بود. حالت سوم آن یک فعل است به معنی "بودن" یا is در انگلیسی.

وجود چنین تفاوت های بزرگی در معنا و شباهت ظاهری تلفظ آن ها میتواند در ابتدا برای شما خیلی گیج کننده باشد. اما هرچه بیشتر پیش بروید میتوانید کلمات را بهتر ادا کنید. 

لحن یا Tone در تلفظ های چینی یعنی چه؟

بعضی از زبان های دنیا تونال هستند، یعنی بسته به لحن شما معنای کلمه تغییر خواهد کرد. اگر از لحن ها درست استفاده کنید، مردم چین نیز تحت تأثیر تلفظ عالی شما قرار خواهد گرفت. بر هیچ کس پوشیده نیست که یکی از دلایلی که اکثر مردم چینی را دشوار می دانند ، سیستم تونال آن است. تسلط بر تون ها به عنوان یک فرد خارجی یک موفقیت بزرگ در نظر مردم چین است. 

مکالمه زبان روسی نیز مانند زبان چینی یکی از مهارت های ضروری برای افرادی است که با روسی ها سر و کار دارند.

1. اولین تن (تن تخت)


اولین لحن با صدای بلند صاف ادا میشود. در این حالت گام صدا بلند می شود و هجا با لحنی کشیده که در این بین افت یا افزایش نمی یابد، تلفظ می شود. در پینیین ، اولین لحن با یک خط صاف در بالای مصوت نشان داده میشود: 妈 (mā) - مادر.

2. صدای دوم (تن افزایشی)


لحن دوم با صدای بلند ساخته می شود. گام از پایین شروع می شود و سپس بالاتر می رود انگار که صدا در حال افزایش است. در حالت آوانویسی پینگین، این تن با خط سیاه در بالای مصوت نشان داده میشود: 忙 (máng) - مشغول بودن.

3. صدای سوم (تن نوک)


صدای سوم یکی از سخت ترین تن ها برای زبان آموزان چینی ماندارین است. در این حالت صدا قبل از صعود مجدد، پایین تر می رود. یک راه آسان برای تمرین این لحن این است که هنگام گفتن یک هجا یا کلمه ، صدای خود را پایین و سپس بالا ببرید. در پینیین ، لحن سوم مانند یک هفت کوچک بالای مصوت نشان داده میشود: 我 (wǒ) - من/من.

4. صدای چهارم (تن آرام شونده)


لحن چهارم مانند یک صدای در حال آرام شدن تلفظ می شود. برای تلفظ صحیح آن ، کلمه را با قدرت بگویید، این باعث می شود صدای شما پایین بیاید. در پینیین ، لحن چهارم به صورت کج یا خط تیره در بالای مصوت نوشته می شود: 是 (shì) - بودن.

5. تن پنجم (تن خنثی)


این که آیا تن پنجم در واقع یک تن محسوب میشود یا نه معلوم نیست. این لحن به جای بالا و پایین آوردن صدا یا صدای شما ، خنثی است - به این معنی که این کلمه هیچ لحنی ندارد. در این حالت جملات خبری خواهند بود.

پینگین یا پین ین چیست؟

کاراکترهای زبان چینی معمولا نشان دهنده نحوه تلفظ کلمات نیستند. کاراکترهای نوشتاری چینی معمولا بر اساس مفاهیم تعریف شده اند نه آوانویسی شکل گفتاری آن ها. برای ساد تر کردن خواندن جملات، نوعی از آوانویسی با حروف لاتین به نام پینگین یا پین یین ایجاد شده است. البته همانطور که در بالا گفتیم، صداهای زبان چینی خاص این زبان هستند و در هیچ زبان دیگه ای تکرار نمیشوند. برای آشنایی با آن ها بهتر است به پینگین صرف تکیه نکنید. 

با این حال در صورتی که قصد دارید کلمات چینی را با حروف انگلیسی بنویسید، بهتر است قوانین پینگین را حتما یاد بگیرید. به این ترتیب میتوانید کلمات مد نظر را به طور قابل فهم برای همه بنویسید. 

منابع یادگیری مکالمه زبان چینی کدامند؟

 

کتاب های دو زبانه چینی انگلیسی خوبی در بازار وجود دارد. شما میتوانید با کمک این کتاب ها تصویری کلی از این زبان به دست بیاورید. اما در حالت کلی بهتر است برای یادگیری موثر از منابع صوتی و تصویری استفاده کنید. 

کارتون های زبان چینی تماشا کنید. برنامه کودک های چینی بسیاری در اینترنت وجود دارند که به کمک آن ها میتوانید با این زبان بیشتر آشنا شوید. تمرین مکالمه زبان چینی با برنامه های کودک به زبان آموزان مبتدی توصیه میشود.

سریال ها و برنامه های تلوزیونی نیز میتوانند به شما کمک کنند.  چین سریال ها و برنامه های معروفی به زبان چینی ماندارین تولید کرده است. همچنین بسیاری از برنامه های کی پاپ و حتی موسیقی های ژاپنی یک نسخه ماندارین نیز دارند. شما با تماشا کردن این سریال ها میتوانید هم با فرهنگ چین آشنا شوید و هم کاربردهای واقعی و روزمره زبان چینی را یاد بگیرید. 

چطور شروع کنیم؟

برای شروع بهتر است از یاد گرفتن عبارات پرکاربرد شروع کنید. با یاد گرفتن جملات، شما میتوانید هم کلمات و هم ساختار کلی جملات را یاد بگیرید. این عبارات معمولا عبارتند از سلام و احوالپرسی و خداحافظی و .. . همچنین میتوانید به خودتان یاد بدهید کلمات را پشت سر هم ادا کنید. وقتی ببینید چند جمله چینی یاد گرفته اید، حس بهتری نسبت به فرآیند یادگیری پیدا میکنید. ثبت نام در یک آموزشگاه مکالمه چینی نیز مفید خواهد بود.

ار وقت گیر بودن این فرآیند دلزده نشوید. زبان چینی ماندارین با اختلاف سخت ترین زبان دنیا است.

از اشتباه کردن نترسید. در عین حال نگران تعداد زیاد اشتباهاتی که مرتکب میشوید نباشید. در صورتی که از یک استاد زبان کمک بگیرید، میتوانید هر بار روی یکی از اشتباهات خودتان تمرکز کنید.هدف شما نباید رسیدن به کمال باشد. پیشرفت های تدریجی خودتان را جشن بگیرید! و به خودتان یادآوری کنید هر اشتباه میتواند شروع یادگرفتن یک نکته جدید باشد.

به جین سفر کنید

چین یکی از پهناورترین کشورها دنیاست. جاذبه های طبیعی چین بسیار متنوع هستند. این کشور هم کوه ها و دشت های سراسر یخ زده دارد هم بیابان های پهناور. چین شامل جنگل های انبوه و جلگه های بی شمار و شالیزارهای برنج نیز میشود. همچنین آثار باستانی دیدنی که دیوار چین تنها یکی از آن هاست، شهرت جهانی دارند.

سفر به چین به علت زیرساخت های مناسب برای مسافرت به راحتی با هواپیما و قطار انجام میشود. شما حتی در شهرهای شلوغی مانند پکن میتوانید از قطار درون شهری استفاده کنید. شهرهای چین با وجود جمعیت بسیار زیاد با مدیریت بسیار عالی طراحی شده اند. به همین علت شما شاهد ازدحام آزاردهنده در قطار نخواهید بود. نقشه های مترو و غیره به زبان چینی نوشته شده اند. با این حال در صورتی که شما بدانید چطور از دیکشنری های تصویری چینی استفاده کنید و جملات ابتدایی زبان را بدانید، میتوانید درون شهرها سفر کنید.

دوره آموزش مکالمه زبان چینی ماندارین چگونه است؟

برای یادگیری صحبت کردن به زبان چینی میتوانید از اساتید زبان تیکا کمک بگیرید. دوره های زبان چینی در سطح های مبتدی، متوسط و فرا متوسط در تیکا برگزار میشوند. شما میتوانید در جلسه اول مشاوره کاملی از استاد دریافت کنید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.

کلاس های تیکا به صورت تصویری و خصوصی برگزار میشوند. تصویری بودن کلاس برای یادگیری تلفظ صحیح کلمات چینی و همچنین کاراکترها بسیار ضروری است.

طول دوره

طول دوره بسته به نیاز شما ممکن است بسیار متفاوت باشد. اما به طور کلی در نظر داشته باشید که مسلط شدن به مکالمه زبان چینی به چیزی حدود پنج سال مطالعه و تمرین نیاز دارد. این یعنی دوره آموزش زبان چینی حداقل 700 جلسه طول میکشد.

در صورتی که هدف شما مهارت جزئی تری مثل مکالمات تجاری یا نامه نگاری باشد، میتوانید در بازه زمانی کوتاه تری به نتیجه برسید. شما باید برای گرفتن نتیجه حتما در خارج از کلاس نیز به اندازه ساعت کلاس و یا بیشتر تمرین داشته باشید.

هزینه دوره

هزینه کلاس های آموزش زبان چینی در تیکا برای هر جلسه بین 70-160 هزارتومان هستند. هر استاد بر اساس انتخاب شخصی، تجربیات و مهارت های خود قیمت کلاس را تعیین میکند.

 

انتخاب بهترین استاد آموزش مکالمه زبان چینی تیکا

برای پیدا کردن بهترین استاد، به پروفایل و رزومه هر استاد توجه کنید. برای آشنایی بهتر با هر استاد میتوانید کلاس آزمایشی با او رزرو کنید. در جلسه آزمایشی نیاز خودتان را با استاد درمیان بگذارید. برای تقویت مکالمه زبان چینی میتوانید یک یا دو جلسه در هفته را در ساعات دلخواه رزرو کنید.