فیلترهای اعمال شدهحذف فیلترها
چینیحذف فیلتر
حذف فیلتر
حمید جهاندیده توابع
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا150 زبان آموز / 336 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:195 هزار تومان
شهره زارع
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا36 زبان آموز / 67 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:500 هزار تومان

آزمون اچ اس کی چیست؟

HSK آزمون جامع زبان چینی است که در شش سطح برگزار میشود. نام این آزمون از حروف اول Hànyǔ Shuǐpíng Kǎoshì ساخته شده است. بسیاری از افراد این آزمون را به عنوان معادل چینی آزمون تافل میشناسند. این آزمون شامل هر چهار مهارت خواندن یا درک مطلب، درک شنیداری، مکالمه و مهارت نوشتاری به زبان چینی میشود. این آزمون توسط موسسه غیرانتفاعی هونبان تهیه شده است.

در صورتی که هدف شما تحصیل یا کار در چین باشد، به این مدرک نیاز خواهید داشت. همانطور که بسیاری از دانشگاه ها نمره حداقلی برای آزمون تافل یا آیلتس تعیین میکنند، بسیاری از دانشگاه ها و موقعیت های شغلی هم مدرک سطح آزمون HSK خاصی را از متقاضیان انتظار دارند. تفاوت آزمون هایی مثل HSK چینی و یا TOPIC کره ای در این است که شما باید از ابتدا در سطح مد نظر خودتان ثبت نام کنید! به عبارت دیگر اگر شما میدانید که نمیتوانید با بالاترین نمرات دست یابید، نباید در مثلا سطح 5 قبت نام کنید زیرا قبول نخواهید شد و مدرکی که به شما داده نمیشود. در صورتی که اگر در سطح 4 ثبت نام کنید ممکن است قبول شوید.

ثبت نام در یک آموزشگاه زبان آنلاین و تعیین سطح میتواند در تصمیم گیری به شما کمک کند.

مزازای شرکت در آزمون زبان چینی HSK کدامند؟

شما هر موقعیتی که مایل باشید به عنوان یک گویشور تایید شده زبان چینی داشته باشید را میتوانید با این مدرک به دست بیاورید! از موقعیت تحصیل در تعدادی از بهترین دانشگاه های دنیا در شهرهای بزرگ پکن، بیجنگ و ... گرفته تا موقعیت کار در شرکت های بین المللی. با گرفتن نمره برتر در سطح بالای این آزمون میتوانید از بورسیه تحصیلی چینی در تعدادی از دانشگاه های این کشور برخوردار شوید.

شاید برای شما جالب باشد که مهارت زبان چینی ماندراین که با شرکت در آزمون زبان چینی HSK تسلط خود بر آن را اثبات میکنید حتی در خود چین هم یک مهارت مهم محسوب میشود. آموزش زبان چینی تا پایه های بالای تحصیلی در چین ادامه دارد.

 بسیاری از اقلیت های این کشور که به زبان های دیگر یا لهجه های دیگر چینی صحبت میکنند در این آزمون شرکت کرده اند. HSK تا کنون 100 میلیون شرکت کننده در داخل خود چین داشته است. همچنین با داشتن مدرک سطح بالای زبان چینی و گذراندن دوره های تدربیت مدرس شما میتوانید در ایران هم کار کنید. بسیاری از مدیران و کارآفرینان به دنبال یادگیری مهارت زبان چینی هستند. شما میتوانید به بقیه داوطلبان برای آمادگی آزمون hsk کمک کنید.

پیش زمینه آزمون HSK

این آزمون نخستین بار در دانشگاه فرهنگ و هنر پکن در سال 1884 برگزار شد. با گذشت سال ها و نیاز بیشتر به وجود یک آزمون استاندارد که مورد تایید دولت هم باشد، در سال 1992 آزمون HSK به عنوان آزمون زبان چینی به رسمیت شناخته شد. موسسات کنفوسیوس در کشورهای مختلف دنیا به ترویج زبان و فرهنگ چینی میپردازند و این آزمون را برای داوطلبان برگزار میکنند.

تعداد شرکت کنندگان در این آزمون کمتر از سایر آزمون های زبان است با این وجود این آزمون تا کنون در بیش از 120 کشور دنیا برگزار شده است. قبل از سال 2011 برای برگزاری این آزمون نیاز به حضور ممتحنین اصلی از طرف سازمان HSK بود. اما با گذشت زمان همانطور که آزمون تاقل به صورت اینترنتی قابل برگزاری شد، آزمون HSK نیز به صورت اینترنتی در آمد. البته توجه داشته باشید آزمون اینترنتی تافل و HSK همچنان در مرکز امتحان رسمی و زیر نظر ممتحنین برگزار میشوند! با این تفاوت که ممتحنین صرفا آزمون را اجرا میکنند و خود احتمالا چینی نیستند.

در خصوص نحوه برگزاری آزمون در شرایط کرونا در تهران در ادامه توضیح خواهیم داد.

اعتبار مدرک اس ای کی زبان چینی چقدر است؟

این مدرک برای اپلای به منظور تحصیل در چین و یا برای مقاصد شغلی رسمی دو سال اعتبار دارد. بعد از گذشت دو سال شما باید دوباره در آزمون شرکت کنید.

شما میتوانید در بخش نوشتاری هم با کاراکترهای امروزی و ساده تر شده چینی شرکت کنید و هم با کاراکترهای سنتی. در هر دو حالت مدرک ارائه شده به شما معتبر خواهد بود. گرفتن نتایج آزمون کاغذی 1 ماه طول میکشد. نتایج آزمون کامپیوتری که با صفحه کلید انجام میشود اما زودتر و ظرف دو هفته آماده میشود.

ساختار فعلی آزمون زبان چینی چگونه است؟

ساختار آزمون در سال 2012 تغییر کرد. در ساختار فعلی سئوالات برای زبان آموزان قابل پیشبینی تر هستند. بر اساس این اصل، کتاب های راهنما و دوره های آموزش رسمی زبان چینی به گونه ای طراحی میشوند که برای افراد کاربردی باشند.

همچنین سئوالات آزمون و نحوه برگزاری به صورتی انجام میشود که زبان آموزانی که تحت آموزش قرار گرفته اند بدانند باید انتظار چه چیزی را داشته باشند.

در بخش های ابتدایی و متوسط آزمون HSK بخش نوشتاری ساده تر است و بیشتر شامل نوشتن کاراکترهای چینی میشود. اما در دو سطح پیشرفته 5 و 6 شما باید بتوانید با کاراکترهای چینی یک مقاله یا انشا بنویسید.

این آزمون بیشتر روی کامپیوتر برگزار میشود. بهتر است از قبل در آزمون های آزمایشی شرکت کرده باشید تا برای آن آمادگی داشته باشید. برای استفاده از صفحه کلید شما کافیست آوای حرف مد نظرتان را تایپ کنید و از بین گزینه های نمایش داده شده کاراکتر صحیح را انتخاب کرده و وارد کنید.

آزمون شفاهی زبان چینی یا HSKK

آزمون HSKK یک آزمون مستقل است که برای آن باید جداگانه ثبت نام و شرکت کنید. این آزمون سه سطح دارد که با شش سطح HSK آزمون کتبی به صورت یک به دو قابل تطبیق خواهد بود.

در این آزمون سئوالات پرسیده شده به صورت شفاهی خواهند بود. جواب های داوطلب نیز ضبط میشوند و برای تحلیل کنندگان آزمون ارسال خواهند شد. این آزمون تنها از طرق رایانه یا کامپیوتر قابل برگزاری خواهد بود.

برخی از بورسیه هایی که از طرف موسسه کنفوسیوس به زبان آموزان اهدا میشود ممکن است از شما بخواهند علاوه بر مدرک آزمون چینی HSK، در آزمون HSKK نیز شرکت کرده باشید.

 

آزمون چینی کودکان و نوجوانان YCT

موسسه کنفوسیوس مدیریت YCT (آزمون چینی جوانان) را به موسسه میدلندز STEM در وینسبورو ، SC واگذار کرده است. YCT جدید یک آزمون استاندارد بین المللی است که برای ثبت نام کودکان در مقاطع بالاتر تحصیلی کاربرد دارد.

جامعه هدف این آزمون کودکان دبستان و راهنمایی هستند. YCT جدید مهارت نوشتن و صحبت کردن کودکان و نوجوانان را نیز مورد ارزیابی قرار میدهد. این آزمون در چهار سطح برگزار میشود. بالاترین سطح آزمون زبان چینی YCT معادل سطح متوسط در آزمون زبان چینی HSK در نظر گرفته میشود.

در صورتی که شما مایل باشید فرزندتان در دبیرستان های چینی تحصیل کند به مدرک این آزمون نیاز خواهید داشت.

منابع آمادگی برای آزمون استاندارد زبان چینی

منابع رسمی بسیاری برای آمادگی آزمون HSK تهیه شده اند. این منابع در داخل کشور چین و در خارج از چین به صورت آنلاین در دسترس هستند. همچنین اساتید زبان چینی جزوه هایی مناسب زبان آموزان را معمولا به آن ها به تناسب سطحشان ارائه میکنند. در صورتی که به زبان انگلیسی آشنا باشید میتوانید منابع بسیاری را به صورت آنلاین پیدا کنید.

تعدادی از کتاب ها و منابع آزمون HSK عبارتند از:

  • HSK Guide.
  • HSK Character Lists.
  • HSK Vocabulary Lists.
  • HSK Grammar Points.
  • HSK Exam Samples & Mock Tests.
  • HSK Textbooks.
  • HSK Practice and Preparation Books.
  • HSK Courses Online.

برگزاری آزمون در خانه در دوران کرونا

در سال گذشته و بهار 1400 در تهران امکان ثبت نام برای آزمون کرونا و برگزاری آن در خانه فراهم شد. به این منظور شما باید ابتدا در سایت موسسه کنفوسیوس ثبت نام کنید. سپس مدارک خود را به موسسه کنفوسیوس در دانشکده زبان و ادبیات خارجی دانشگاه تهران تحویل دهید.

شما در روز مقرر باید یک اتاق خالی و ساکت برای آزمون در نظر بگیرید. یک سیستم کامپیوتر که نباید مک بوک یا محصول اپل باشد و از ویندوز پیروی کند تهیه کنید. آزمون تنها روی ویندوز 7 یا 10 برگزار میشود. سیستم شما باید وبکم با وضوح بالای 0.3 مگاپیکسل داشته باشد. استفاده از وبکم مجزا برای سیستم نیز مجاز است. همچنین یک تلفن همراه با شارژ مناسب که بتواند در طول آزمون در حالت تماس تصویری روشن بماند تهیه کنید. این تلفن وسیله نظارت ممتحن بر اتاق شماست.

باید اپلیکیشن لازم را دانلود و نصب کنید. ابتدا اتاق را به صورت 360 درجه نشان دهید و سپس گوشی را در فاصله یک متری پشتر سر خودتان نصب کنید.

حتما باید از یک هدفون دارای میکروفون استفاده کنید.

تاریخ برگزاری آزمون زبان چینی

آزمون زبان چینی HSK آزمون 16 بار در سال برگزار میشود. برای اطلاعات بیشتر درمورد تاریخ برگزاری میتوانید با موسسه کنفوسیوس تماس بگیرید.

دوره آمادگی برای آزمون زبان چینی HSK

این دوره در تیکا به صورت کلاس های خصوصی و تصویری برگزار میشود. شما از هر نقطه دنیا میتوانید برای هر کدام از سطح های شش گانه دوره تخصصی خودتان را داشته باشید که در ساعت ها و روزهایی که با استاد توافق کنید به صورت آنلاین برگزار میشوند. همچنین کلاس ها قابلیت ضبط شدن دارند و استاد میتواند لینک کلاس ضبط شده را در اختیار شما بگذارد.

طول دوره

طول این دوره ها بر اساس هدف شما تعیین میشود. به طول کلی برای گرفتن مدرک هر سطح به حداقل 150 جلسه کلاس خصوصی و تمرین در خانه نیاز خواهید داشت.

هزینه دوره

هزینه دوره های زبان چینی بسته به سطح و استاد مد نظر شما متفاوت خواهد بود. هزینه کلاس از جلسه ای 50 هزارتومان تا 180 هزارتومان هستند. در صورت رزرو ترمی و چند جلسه ای میتوانید تخفیف بگیرید.

چط.ر بهترین استاد برای دوره آموزش زبان را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین استاد میتوانید رزومه اساتید زبان چینی را مطالعه کنید و به سطح هایی که تدریس میکنند توجه نمایید. برای گرفتن یک تصمیم آگاهانه تر از گزینه رزرو کلاس آزمایشی استفاده کنید. در نهایت اگر نتوانستید جواب سئوالاتتان را بگیرید یا برای انتخاب دوره و استاد خودتان راهنمایی بیشتری نیاز داشتید، برای پشتیبانی پیام بگذارید یا تماس بگیرید.