فیلترهای اعمال شدهحذف فیلترها
آلمانیحذف فیلتر
حذف فیلتر
حذف فیلتر
متاسفانه استاد زبان خارجی مد نظر شما در لیست فعال نیستمدرس مورد نظر شما یافت نشد

رزومه آلمانی چگونه باید باشد؟

ادارات منابع انسانی آلمان انتظار دارند که CV شما کوتاه و ساده باشد. استخدام کنندگان معمولاً 7 تا 12 ثانیه برای خواندن رزومه آلمانی شما وقت میگذارند! این شوخی بردار نیست! به همین دلیل شما باید از هر اشتباهی هنگام نگارش رزومه خود اجتناب کنید.

برای نوشتن رزومه تحصیلی به چه سطحی از زبان آلمانی نیاز داریم؟

نوشتن رزومه به معنی نوشتن خلاصه توانایی های شماست. بسیاری از رشته های تحصیلی در آلمان به زبان انگلیسی نیز تدریس میشوند. با این حال، در صورتی که مایل باشید از دانشگاه های رایگان و بورسیه های تحصیلی استفاده کنید، دانش زبان آلمانی شانس شما را بالا میبرد. نوشتن یک رزومه به زبان آلمانی افراد بررسی کننده را تحت تاثیر قرار میدهد. همچنین شما بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه کمی وقت دارید تا روی زبان خودتان کار کنید! سامانه آموزش آنلاین زبان تیکا در این زمینه در خدمت شماست. تقویت رزومه آلمانی برای اپلای به کمک یک استاد آشنا به این فرآیند به راحتی ممکن میشود.

با توجه به موارد بالا، پیشنهاد ما این است که برای شروع حداقل سطح A2 را در نظر بگیرید. همچنین برای ادامه تحصیل معمولا شما به سطح B1 یا B2 نیاز دارید. در صورتی که از قبل مدرک زبان آلمانی دارید حتما این نکته را در رزومه خود ذکر کنید، حتی اگر تاریخ اعتبار مدرک شما گذشته باشد و فرصت تجدید کردن آن را ندارید. شرکت در چند جلسه کلاس  آموزش زبان آلمانی میتواند به شما کمک کند خودتان را دقیق تر تعیین سطح کنید.

نوشتن رزومه آلمانی کاری

همانطور که در بالا گفتیم، مسئولین منابع انسانی شرکت های آلمانی رزومه های بسیاری از سراسر دنیا دریفات میکنند. شما باید علاوه بر داشتن مهارت های کافی و درجه اول، فرمت مناسب نوشتن رزومه یا CV به زبان آلمانی را نیز رعایت کنید. دوره زبان آلمانی تجارت شامل مواردی همچون معرفی خودتان و زمینه کارتان میشود.

نکته ای که درمورد ارسال رزومه برای کشورهای صنعتی و اروپایی میتواند به نفع شما باشد، مختصر تر بودن اطلاعات ضروری برای این رزومه هاست. گرچه در ایران اکثر کارفرمایان در رزومه شما یا در روز مصاحبه اطلاعات شخصی مثل سن، وضعیت تاهل و حتی مالکیت منزل را از شما میپرسند، این امر در بسیاری از کشورهای جهان اول مرسوم نیست. شما مجبور نیستید حتی تصویر خود را در رزومه بگذارید مگر اینکه ظاهر شما در شغل مد نظرتان مهم باشد. برای مثال افرادی که برای شرکت های فیلم سازی یا خدماتی مانند مهمانداری هواپیما رزومه ارسال میکنند باید این موارد را رعایت نمایند.

اگر قصد دارید تصویری به رزومه خود اضافه کنید، از یک تصویر اداری و رسمی مانند تصاویر مدارک هویتی خودتان استفاده کنید.

قالب رزومه شما باید چگونه باشد؟

یک رزومه کاری آلمانی به چند بخش کلی تقسیم میشود. این بخش ها در رزومه های استاندارد وجود دارند.

مشخصات شخصی یا Persönliche Daten

در این بخش شما باید اسم و فامیل خود را بنویسید. همچنین اطلاعات تماس و محل زندگی خود را نیز بنویسید. مطمئن شوید که شماره تلفن و آدرس ایمیل شما در معرض دید باشد. حتما از یک فونت درشت تر استفاده کنید.

شما در این بخش بهتر است تابعیت خودتان را هم ذکر کنید. کارفرمایان آلمانی برای جذب نیروی خارجی نیاز به کسب اجازه کار دارند. همچنین در صورتی که قصد تحصیل در یک دانشگاه آلمانی را داشته باشید نیز دانشگاه باید برای شما درخواست ویزای دانشجویی ارسال کند.

خلاصه فعالیت های کاری یا Kurzprofil

در این بخش مهم ترین سوابق و جدیدترین سوابق را در بالا بنویسید. بخش فعالیت کاری خود را واضح نگه دارید. میتوانید از نوشتن فعالیت های کاری نامربوط به شغل مد نظرتان چشم پوشی کنید.

برخلاف سوابق کاری، career بیشتر به علایق و تخصصی که خودتان آن را دنبال میکنید اشاره دارد.

سابقه کار Berufserfahrung

در این بخش شما باز هم باید از آخرین شرکت ها و سمت هایی که داشته اید شروع کنید. هرگز تمام جزئیات سابقه کار خود را به CV اضافه نکنید. فقط اطلاعاتی را وارد کنید که ممکن است برای این حرفه مفید باشد را در رزومه آلمانی خودتان بگنجانید. شما میخواهید به کارفرای بالقوه خودتان نشان دهید چه ارزش های افزوده ای با استخدام کردن شما به دست می آورند.

سوابق تحصیلی Ausbildung

در این بخش شما میتوانید همه دوره های آموزشی خودتان را ذکر کنید. الزامی نیست که حتما دوره های دانشگاهی و مقطع های مشخص را بنویسید. هر دوره آموزشی و حتی مدرسه های تابستانی جزو سوابق آموزشی و تحصیلی شما محسوب میشوند.

در صورتی که برای یک دانشگاه رزومه خود را ارسال میکنید در این بخش میتوانید معدل فارغ التحصیلی خود از مقاطع قبلی و افتخارات خود در مسابقات علمی را نیز بگنجانید.

مهارت ها Kenntnisse und Fähigkeiten

در بخش میتوانید زبان هایی که به آن مسلط هستید، مهارت های کار با نرم افزارها و.. را بنویسید. همچنین در صورتی که مهارت های انتزاعی مانند رهبری و هدایت تیم های کوچکتر را در خود میبینید و تجربه هایی در این زمینه دارید، این موارد را بنوسید.

علایق و سرگرمی ها

اشاره کوتاهی به سرگرمی ها نیز میتواند در جلب نظر یک کارفرما موثر باشد.

در صورتی که رزومه شما تحصیلی و تحقیقاتی باشد، در این بخش میتوانید مهارت ها و افتخارات ورزشی خودتان را نیز دکر کنید. انجام فعالیت های دواطلبانه نیز تصویر مثبت تری از شما ارائه میکنند.

 

آموزش نوشتن رزومه آلمانی

اساتید سامانه آموزش زبان تیکا به شما در تمام مراحل نگارش و ارسال رزومه کمک خواهند کرد. چه برای اپلای تحصیلی و چه برای اپلای شغلی، به کمک یک استاد زبان خصوصی شما میتوانید در کمترین زمان مهارت رزومه نویسی را به دست بیاورید.

هزینه کلاس های آموزش نگارش رزومه چقدر است؟

هزینه این کلاس ها بسته به سطح شما بین 60-120 هزارتومان است. در صورتی که شما صرفا مایل هستید یک رزومه آلمانی بنویسید، میتوانید در یک یا دو جلسه این مورد را انجان بدهید. اما پیشنهاد تیکا به شما شرکت در جلسه آزمایشی و تعیین سطح است. به این ترتیب میتوانید برای مراحل بعدی یعنی مصاحبه و نامه نگاری های اداری نیز آماده شوید.

شما همچنین برای نگارش رزومه هلندی نیز میتوانید در تیکا استاد مناسبتان را پیدا کنید.

انتخاب استاد زبان آلمانی برای خدمات CV

برای انتخاب استاد، به پروفایل و رزومه او در تیکا توجه کنید! از بین اساتید زبان آلمانی افرادی که کلمه "رزومه نویسی" را در لیست مهارت های خود آورده باشند برای شما مناسب هستند. شما میتوانید به استاد خودتان به چشم یک پارتنر زبان آلمانی نیز نگاه کنید و سئوالاتی که برایتان پیش آمده را در طول جلسات مطرح کنید.

ابتدا یک جلسه آزمایشی با استاد مد نظرتان رزرو نمایید. در جلسه آزمایشی شما در خصوص تقویت رزومه آلمانی برای اپلای مشاوره دریافت میکنید. همچنین استاد روش تدریس خود را به شما معرفی خواهد کرد. در صورتی که به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، با پشتیبانی تیکا تماس بگیرید.