فیلترهای اعمال شدهحذف فیلترها
روسیحذف فیلتر
سپیده ابراهیمی
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا11 زبان آموز / 74 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:210 هزار تومان
مهناز معتضدیان
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا238 زبان آموز / 1369 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:300 هزار تومان
ندا کشیر
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا17 زبان آموز / 41 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:400 هزار تومان
مهشاد باباپور
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا90 زبان آموز / 166 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:150 هزار تومان
سارا علمداری
سارا علمداری
مدرس جدید
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکاتخفیف ویژه برای نفر اول
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:200 هزار تومان
ویکتوریا داتسیک
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا5 زبان آموز / 6 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:100 هزار تومان
هزینه هر جلسه:300 هزار تومان
نورا بیرم وند
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا11 زبان آموز / 31 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:100 هزار تومان
مائده ثمره
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا4 زبان آموز / 37 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:200 هزار تومان
نسرین نیکجو
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا18 زبان آموز / 27 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:200 هزار تومان
نگین اکبری
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا7 زبان آموز / 4 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:120 هزار تومان

چرا باید زبان روسی را یاد بگیرید؟

زبان روسی یکی از 6 زبان رسمی بین‌المللی در دنیا است. همچنین جمعیتی در حدود 250 میلیون نفر در جهان به این زبان صحبت می‌کنند که زبان روسی، زبان مادری حدود 150 میلیون نفر از این جمعیت است.

زبان روسی از خانواده زبان‌های اسلاوی شرقی است که روس‌ها در اروپای شرقی به این زبان صحبت می‌کنند. زبان روسی پس از زبان انگلیسی، پرکاربردترین زبان در دنیای اینترنت است. همچنین مردم روسیه علاقه چندانی به یادگیری زبان انگلیسی ندارند و تنها 5.5 درصد از جمعیت روسیه زبان انگلیسی می‌دانند. بر این اساس، برای سفر یا تحصیل در روسیه، دانستن زبان انگلیسی کافی نیست.

آموزشگاه آنلاین زبان تیکا بهترین اساتید زبان روسی را به شما پیشنهاد می‌دهد.

تاریخچه زبان روسی

زبان روسی در طول زمان دگرگونی و تغییراتی به خود دیده است و می‌توان این وقایع زمانی را به 3 دسته تقسیم کرد:

  • دوره کی‌یف و تجزیه فئودالی
  • دوره مسکو (قرن پانزدهم تا هفدهم)
  • زبان معیار ملی

در سال 1000 میلادی مردم روسیه، اوکراین و بلاروس به زبانی نزدیک به هم‌صحبت می‌کردند که اسلاوی شرقی باستان نام داشت. تأثیرات یونان بیزانسی بر این زبان، همچنین فروپاشی ممالک تغییرات زیادی در اسلاوی شرقی ایجاد کرد. این اصلاحات سیاسی باعث پذیرش بسیاری از کلمات از زبان‌های دیگر در اسلاوی شد. تا سال 1800 حتی بسیاری از آثار هنرمندان روس به زبان آلمانی و فرانسوی نوشته می‌شدند. سرانجام با تشکیل اتحاد جماهیر شوروی در سال 1990 زبان روسی، زبان رسمی اعلام شد. با فروپاشی شوروی از 1991 به دلیل بازگشت بسیاری از ممالک به زبان بومی خود، کاهش تعداد روس‌ها و کاهش جمعیت روسیه، زبان روسی روند رو به زوالی را پیش گرفت. تحقیقاتی که در سال 2006 و 2012 انجام شدند، موضوع زوال زبان روسی را تأیید کردند. اما همچنان در کشور روسیه تأکید زیادی بر زبان بومی و استفاده از آن وجود دارد.

هدف از یادگیری زبان روسی

استفاده از هرکدام از منابع یادگیری زبان روسی، به هدف شما از یادگیری زبان روسی بستگی دارد. هدف از یادگیری می‌تواند، مهاجرت، تجارت، سفر تفریحی، تحصیل و ... باشد.

تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای روسی زبان

علاوه بر متقاضیان رشته‌های مختلف، با توجه به پیشتاز بودن روسیه در صنعت هوافضا، این کشور یکی از بهترین مقصدها برای دانشجویان علاقه‌مند به رشته‌های هوافضا است.

سفر تفریحی و تجاری به کشورهای روسی‌زبان

فرهنگ غنی و پربار روسیه، همچنین جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی، تاریخی و توریستی، روسیه را به یکی از جذاب‌ترین کشورها برای سفر تبدیل کرده است. همچنین با توجه به موقعیت سیاسی و اقتصادی روسیه در دنیا، این کشور می‌تواند بستر و فضای مناسبی برای برخی اهداف تجاری نیز باشد. برای یادگیری زبان روسی در سفر می‌توانید از کتاب‌هایی مانند Russian for Dummies  استفاده کنید.

مهاجرت به کشور روسیه

بسیاری از افراد به سبب شرایط کاری و همچنین دلایل متنوعی تصمیم به مهاجرت به کشور روسیه یا کشورهای روسی‌زبان می‌گیرند. این افراد پیش از هر موضوعی باید به تسلط و توانایی صحبت به زبان روسی بپردازند.

علاقه به زبان روسی

علاوه بر افرادی که به یکی از کشورهای روسیه، اوکراین، گرجستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان مهاجرت می‌کنند؛ بسیاری از افراد به دلیل علاقه خود به فرهنگ و هنر روسیه، جذب یادگیری این زبان می‌شوند. خواندن نسخه اصلی آثار به‌یادماندنی هنرمندان روسی مانند پوشکین، داستایوفسکی و تولستوی و دیگر هنرمندان نیاز به یادگیری زبان روسی دارد.

یکی دیگر از زبان های رایج در قاره آسیا، زبان چینی است. آموزش زبان چینی به شما کمک می کند در تجارت و سفرهای کاری موفق باشید.

راه و روش‌های یادگیری زبان روسی

یادگیری زبان روسی نیز مانند دیگر زبان‌ها از روش‌های مختلفی قابل انجام است. افراد با توجه به شرایط و سطح زبان خود، می‌توانند یکی از روش‌های گفته شده را انتخاب کنند.

تدریس خصوصی زبان روسی در منزل

اگر به هر دلیلی شرایط شرکت در کلاس‌های حضوری را ندارید، همچنین اگر یادگیری در منزل را به روش‌های دیگر ترجیح می‌دهید، کلاس‌های آنلاین گزینه مناسب شما است. تیکا با بهترین اساتید زبان روسی، مشکلات یادگیری زبان روسی در منزل را برای شما حل کرده است.

آموزش زبان روسی با اپلیکیشن و بازی

استفاده از اپلیکیشن‌های آموزش زبان مختلف که امروزه در پلتفرم‌های معتبر قابل‌دسترسی هستند، یکی از بهترین راه‌های یادگیری زبان است. همچنین برای یادگیری زبان روسی استفاده از بازی در یادگیری نکات دستوری زبان روسی، لغات روسی و ... کمک بزرگی می‌کند. در پلتفرم‌های مختلف، بسیاری از اپلیکیشن‌ها و بازی‌های آموزشی برای زبان روسی قابل دریافت هستند.

منابع معتبر و مناسب برای یادگیری زبان روسی کدامند؟

منابع متعدد و معتبری برای یادگیری زبان روسی وجود دارد که به تفکیک سطح یادگیری شامل موارد زیر هستند:

سطح پایه

این کتاب‌ها برای افرادی که اطلاعات خاصی از زبان روسی ندارند، طراحی شده است. کتاب‌های سطح پایه می‌تواند الفبا و مباحث پایه‌ای یادگیری در مورد زبان روسی را به خوبی پوشش دهد.

Russian for Dummies

The New Penguin Russian Course: A Complete Course for Beginners

Russian Stage One: Live from Russia! Volume 1

ΓoЛoca: A Basic Course in Russian, Book one

سطح مبتدی

کتاب‌های سطح مبتدی، می‌تواند مراحل یادگیری زبان پس از سطح پایه و یادگیری الفبا را آموزش دهد. این کتاب‌ها شامل دستورزبان‌های ساده‌تر برای مبتدیان زبان روسی است.

Russian Stage One: Volume 2 and ΓoЛoca: A Basic Course in Russian, Book two

Animation for Russian Conversation

سطح متوسط

کتاب‌های سطح متوسط همان طور که از نام آن پیداست، شامل مباحث پیچیده‌تری نسبت به سطح مبتدی است. در این سطح، مباحث مبتدی نهادینه شده و ساختارهای پیچیده‌تر به زبان‌آموز آموزش داده می‌شود.

On the Way

My Friends

Modern Russian Grammar: A Practical Guide

Russian Motion Verbs for Intermediate Students

سطح پیشرفته

در این سطح دایره لغت زبان‌آموز بسیار گسترده‌تر شده و ساختارهای پیچیده‌تری نسبت به قبل به او آموزش داده می‌شود. در سطح پیشرفته تمرکز بر ایجاد توانایی صحبت به زبان روسی در مورد موضوعات مختلف است.

Advanced Russian Through History

Russian: From Intermediate to Advanced

یادگیری زبان روسی چقدر زمان لازم دارد؟

زمان یادگیری زبان روسی، مانند دیگر زبان‌ها به میزان آشنایی قبلی با این زبان، میزان تمرین روزانه و مداومت بر یادگیری مستمر توسط زبان‌آموز و روش تدریس اساتید، بستگی دارد.

با تیکا و کلاس‌های آنلاین و خصوصی زبان روسی، یادگیری در سریع‌ترین زمان ممکن اتفاق می‌افتد. هر ترم زبان در تیکا متناسب با سرعت یادگیری شما، بین 10 تا 16 جلسه خصوصی زمان می‌برد. همچنین هر سطح از A1 تا C1 زبان روسی حدود 75 جلسه زمان می‌برد. اگر نیاز به مشورت و راهنمایی بیشتری حس می‌کنید، با شماره 91016620-021 تماس بگیرید.

آیا یادگیری زبان روسی سخت است؟

اگر فکر می‌کنید یادگیری زبان روسی سخت باید باشد، این تصور اشتباه است. طبق تحقیقات انجام شده بر سخت‌ترین زبان‌های دنیا، همچنان زبان روسی جزو 10 زبان سخت دنیا نیست. یادگیری زبان روسی از بسیاری از زبان‌ها مانند عربی، چینی، کره‌ای و ازاین‌دست زبان‌ها ساده‌تر است. تنها با تمرین مستمر و مداوم روزانه مکالمه روسی شما پیشرفت چشم‌گیری می‌کند.

همچنین با توجه به رواج و گسترش اصطلاحات، کلمات و افعال زبان انگلیسی در زبان روسی، اشتراکات این دو زبان، یادگیری زبان روسی را ساده‌تر کرده است. بسیاری از کلمات مانند doctor، computer،  television و ... در بسیاری از زبان‌ها مشترک است.

علاوه بر این، انعطاف ساختار جملات در زبان روسی، یادگیری این زبان را ساده‌تر می‌کند. اگر توجه کرده باشید، در زبان انگلیسی ساختار فاعل+فعل+مفعول در جملات برقرار است. در صورتی که در زبان روسی شما قادرید این ساختار را به صورت مفعول+فاعل+فعل نیز استفاده کنید. برای مثال شما جمله I go to the library را می‌توانید در زبان روسی، به صورت to the library, I go نیز بگویید.

یکی از دلایل دیگر ساده بودن یادگیری زبان روسی، عدم وجود استثنا در گرامر است. زبان روسی قواعد زیادی دارد و این قواعد برای اسامی مونث، مذکر و خنثی مشخص شده است، اما تقریبا هیچ استثنایی در این میان وجود ندارد و این موضوع یادگیری روسی را آسان می‌کند.

تفاوت های زبان روسی با سایر زبان ها چیست؟

زبان روسی نیز مانند بسیاری از زبان‌ها، ویژگی‌های منحصربه‌فردی در نکات دستوری و سایر بخش‌ها است. یکی از مشکلات زبان روسی برخورداری این زبان از چندین لغتنامه است. این لغتنامه‌ها عبارت‌اند از:

Nominative

Accusative

Prepositional

Genitive

Dative

Instrumental

ساختار یا دستور زبان روسی

در مورد قواعد دستوری و گرامری زبان روسی، باید بگوییم بسیاری از زبان‌آموزان نظرات جالبی دارند. به عنوان مثال، بسیاری از زبان‌آموزان زبان روسی، می‌گویند، دستور زبان روسی، باعث بینش عمیق‌تری در آنان نسبت به زبان مادری خود شده است.

با توجه متفاوت بودن دستور زبان روسی، نسبت به زبان انگلیسی، یادگیری دستور زبان روسی می‌تواند گامی بزرگ در درک دستور زبان‌های مشابه مانند فرانسوی باشد.

در زبان روسی، برخلاف بسیاری از زبان‌ها جنسیت کلمات باعث تغییر صفات و ضمایر نمی‌شود. در زبان روسی حروفی که به انتهای کلمه می‌چسبد، خبر از جنسیت کلمه می‌دهد. برای مثال، حرف “й”، بیانگر این است که کلمه اسم مذکر است. وجود حرف “а” یا “я” بیانگر این است که کلمه اسم مؤنث است. همچنین وجود حرف “о” یا “е” بیانگر این است که کلمه اسم خنثی است.

اگر خیال یادگیری زبان روسی را در سر دارید، برای قدم بعدی می‌توانید از بین اساتید زبان روسی تیکا، استاد مورد نظر خود را با امکان جلسه اول رایگان انتخاب کنید.

صرف افعال در زبان روسی

در زبان روسی 3 زمان گذشته، حال و آینده وجود دارد. کار همین‌جا تمام نمی‌شود، افعال در زبان روسی دو جنبه دارند:

Perfective Aspect : این افعال به کامل شدن یک کار و نتیجه آن تأکید دارد.

Imperfective Aspect : این نوع افعال نشان‌دهنده ادامه دارد بودن و تکراری بودن یک عمل هستند.

حال می‌توان با خیال راحت به سراغ صرف فعل رفت، اما باید در نظر داشته باشید که در روسی دو نوع فعل وجود دارد که برای صرف فعل باید نوع آن تشخیص داده شود:

نوع اول فعل‌هایی که به e ختم می‌شوند که به E-conjugation معروف‌اند.

نوع دوم افعالی که به и ختم می‌شوند.

آموزش الفبای زبان روسی

اگر تصمیم به یادگیری زبان روسی دارید، تصور خود از زبان انگلیسی را با خود به کلاس‌های زبان روسی نیاورید. الفبای زبان روسی یا الفبای سیریلیک 33 حرف دارد. هر حرف دارای بسامد و بار آوایی خاص بوده و بسیار متفاوت از سایر زبان‌ها مانند انگلیسی است. یکی از تفاوت‌های جالب زبان روسی با زبان انگلیسی می‌تواند این موضوع باشد که برخی حروف شکل مشابه با زبان انگلیسی دارند، اما یکسان تلفظ نمی‌شوند. برای مثال "r" در زبان روسی g تلفظ می‌شود. با این وجود می‌توان اشتراکاتی هر چند کوچک در لغات روسی و انگلیسی یافت.

آموزش تلفظ در زبان روسی

در زبان روسی، کلمات به همان صورتی که نوشته می‌شوند، تلفظ نیز می‌شوند. این موضوع یک مزیت برای یادگیری زبان روسی محسوب می‌شود. زبان روسی همچنین نسبت به زبان انگلیسی از کلمات طولانی‌تری برخوردار است.

اساتید تیکا، تلفط و صحبت کردن به زبان روسی را اصولی و با بهترین متدها به شما می‌آموزند. برای انتخاب استاد مورد نظر خود، اینجا کلیک کنید.

هزینه یادگیری زبان روسی

هزینه یادگیری زبان روسی با توجه سطح زبان زبان‌آموز، میزان تخصص استاد و شرایط و زمان یادگیری مشخص می‌شود. کلاس‌های آنلاین زبان روسی در پلتفرم آنلاین آموزش زبان تیکا توسط اساتید مجرب برگزار می‌شود. هزینه کلاس‌های آموزش زبان روسی در تیکا، از مبلغ 30 هزار تومان تا 90 هزار تومان، متغیر است.

آموزش زبان روسی به کودکان

آموزش زبان روسی به کودکان، مانند آموزش زبان‌های دیگر به خردسالان از شرایط ویژه‌ای باید برخوردار باشد. استفاده از موسیقی، سرگرمی، بازی، نمایش و فیلم از جمله روش‌هایی است که یادگیری زبان روسی را برای کودکان، شیرین و دلپذیر می‌کند. تیکا برنامه‌های مخصوص به کودکان برای یادگیری بهتر و جذاب‌تر را در بخش زبان روسی نیز ارائه می‌کند.

آزمون زبان روسی

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در روسیه را دارند، باید برای سنجش سطح زبان روسی خود آزمون TORFL (Test Of Russian As A Foreign Language) را بگذرانند.

آزمون بین‌المللی زبان روسی TORFL

وزارت علوم روسیه از سال 2009 آزمون بین‌المللی زبان روسی (TORFL) را برای دانشجویان متقاضی دانشگاه‌های روسیه برگزار می‌کند. این آزمون دارای 6 سطح ابتدایی (A1)، پایه (A2)، اول (B1)، دوم (B2)، سوم (C1) و چهارم (C2) است.

TORFL در دو روز و 5 قسمت برگزار می‌شود. به این صورت که متقاضیان روز اول از لحاظ مهارت‌های نوشتاری، واژگان و دستور زبان ارزیابی شده و در روز دوم مهارت‌های شنیداری، گفتاری و خواندن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

هزینه آزمون بین‌المللی زبان روسی TORFL

آزمون بین‌المللی زبان روسی بعد از سال ۱۹۹۸ برای ورود به دانشگاه‌های کشور روسیه به‌صورت اجباری در آمد. هزینه این آزمون بین 50 تا 100 دلار، بسته به سطح زبان‌آموزان متغیر است.

اگر سوالی در خصوص یادگیری زبان روسی دارید و یا نیاز به مشورت برای شروع زبان روسی دارید، با پشتیبانی  تیکا ارتباط برقرار کنید.

بهترین کلاس زبان روسی با استادهای زبان روسی تیکا

تیکا با بهره گیری از بهترین اساتید زبان روسی، بهترین روش‌ها و منابع یادگیری زبان روسی را به کار گرفته است. برای شروع یادگیری زبان روسی و شرکت در کلاس‌های زبان روسی تیکا، می‌توانید همین حالا استاد دلخواه خود را انتخاب کنید و یادگیری این زبان را شروع کنید. همچنین می‌توانید با انتخاب برخی از اساتید، جلسه اول و آزمایشی خود را رایگان برگزار کنید.