فیلترهای اعمال شدهحذف فیلترها
عربیحذف فیلتر
محمد رضازاده کاوری
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا184 زبان آموز / 379 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:100 هزار تومان
رفیع اله ثرایی
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا192 زبان آموز / 882 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:150 هزار تومان
ساجده آخوندی
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا107 زبان آموز / 697 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:20 هزار تومان
هزینه هر جلسه:250 هزار تومان
پدرام سرکانی
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا1 زبان آموز / 0 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:150 هزار تومان
رافع آدم الهاشمي
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا8 زبان آموز / 16 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:75 هزار تومان
هزینه هر جلسه:225 هزار تومان
زهرا سادات موسوی مقدم
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا9 زبان آموز / 39 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:130 هزار تومان
زهرا خانی
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا22 زبان آموز / 90 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:130 هزار تومان
نرگس غریب
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا42 زبان آموز / 142 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:135 هزار تومان
هادی زهیری فر
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا52 زبان آموز / 111 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:30 هزار تومان
هزینه هر جلسه:230 هزار تومان
مریم اکبری
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا11 زبان آموز / 24 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:20 هزار تومان
هزینه هر جلسه:175 هزار تومان

چرا زبان عربی را یاد بگیریم ؟

زبان عربی، زبان یکی از 6 زبان رسمی سازمان ملل است. همچنین عربی زبان رسمی 25 کشور دنیا و بسیاری از کشورهای همسایه ایران است. این زبان حدود 470 میلیون گویشور در سراسر دنیا دارد.

همچنین عربی را به‌عنوان زبان قرآن کتاب آسمانی مسلمانان و اکثر نوشتارهای مسلمانان نیز می‌شناسند. زبان عربی، زبان مقدس دین اسلام و زبان رسمی جهان عرب است. این زبان همچنین در اقلیت کشورهای شمال آفریقا نیز صحبت می‌شود. عربی از خانواده زبان سامی و زیر شاخه زبان‌های آفریقایی - آسیایی است که ریشه در خاورمیانه دارد. این زبان در طول تاریخ تأثیرات زیادی بر زبان‌های دیگر گذاشته است.

عربی را لغة الضاد نیز می‌نامند. چراکه تنها زبانی است که شامل حرف "ضاد" می‌شود.

تیکا مجموعه‌ای متخصص برای آموزش زبان عربی را به شما پیشنهاد می‌کند. با شرکت در کلاس‌های زبان عربی تیکا، از امکان امتحان کردن جلسه اول رایگان نیز بهره‌مند می‌شوید.

تاریخچه زبان عربی

به طور کلی تاریخ زبان عربی را می‌توان به پیش و پس از اسلام تقسیم کرد. در گذشته‌های دور، زبان عربی دو نوع عربی شمالی و عربی جنوبی را شامل می‌شد. عربی جنوبی که در کشور یمن امروزی صحبت می‌شد بسیار تحت تأثیر زبان مصر باستان و کشورهای نزدیک قرار داشت.

با ظهور اسلام، عربی جنوبی کم کم رو به زوال رفته و جای خود را با زبان عربی شمالی که مبنای عربی امروزی است عوض کرد. این زبان که به عربی کلاسیک نیز شناخته می‌شود، در عربستان رایج شده و به مرور زمان و فتوحات عرب‌ها، به سرعت در جهان عرب فراگیر شد. همچنین تأثیرات این زبان بر بسیاری از زبان‌ها از جمله زبان فارسی بسیار مشهود است. به طوری که می‌توان گفت عربی یکی از نزدیک‌ترین زبان‌ها به زبان فارسی است.

انواع زبان عربی

زبان عربی دارای 13 لهجه و گویش گوناگون است. برای حل مشکلات مربوط به تفاوت‌های گسترده میان گویش‌های مختلف، کشورهای عربی برای نوشتار مشترک، زبان عربی نوین معیار را انتخاب کردند. به طور کلی انواع لهجه‌ها و گویش‌های زبان عربی را می‌توان در سه دسته طبقه‌بندی کرد:

 • عربی کلاسیک یا قرآنی (عربی فصحه یا اللغة العربیة الفصحی)
 • عربی کتابی، فصیح یا استاندارد
 • عربی محاوره‌ای، جلفی یا دراجه (لهجه عامیانه یا اللهجة العامیة)

همچنین تأثیر زبان‌های مختلف بر زبان عربی باعث شد تا عربی گفتاری به دو بخش باختری و خاورمیانه‌ای تقسیم شود. علاوه بر این انواع گویش‌های زبان عربی که هر کدام خود شامل لهجه‌های مختلف هستند، به شرح زیرند:

 • لهجه مصری
 • لهجه باختری
 • لهجه شامی
 • لهجه شرقی

دسته‌بندی لهجه‌های یاد شده هر کدام شامل لهجه‌های مورد استفاده در کشورهای عرب‌زبان هستند. به‌عنوان مثال لهجه مورد استفاده در کشورهای عراق، کویت، شرق سوریه، عمان و لهجه عربی مورد استفاده در ایران (اهواز، آّبادان، شادگان و دشت آزادگان) در دسته لهجه شرقی هستند. همچنین لهجه‌های لبنانی و فلسطینی در دسته لهجه شامی قرار می‌گیریند. لهجه‌های مورد استفاده در مراکش، تونس و الجزایر نیز جزو لهجه باختری محسوب می‌شوند.

هدف از یادگیری زبان عربی چیست؟

هدف از یادگیری زبان عربی می‌تواند سفر و تحصیل در یک کشور عربی زبان یا علاقه به این زبان باشد. در ادامه درباره هدف از یادگیری زبان عربی، توضیح خواهیم داد.

امکان تحصیل در دانشگاه های کشورهای عربی

یکی از بزرگ‌ترین مزایای تحصیل در کشورهای عربی، درآمد بالقوه مالیات بر درآمد پس از فارغ التحصیلی است. همچنین بر اساس رتبه بندی QS برخی از دانشگاه‌های منطقه خلیج فارس در رتبه بهترین دانشگاه‌های جهانی قرار گرفته اند. زبان تدریس در بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای عربی، زبان انگلیسی است. اما برای زندگی در این کشورها، یادگیری زبان عربی یکی از ضروریات به شمار می‌رود.

سفر تفریحی و علاقه به زبان عربی

بسیاری از افراد، به دلیل علاقه شخصی و همچنین امکان درک بهتر متون زبان عربی، به یادگیری این زبان می‌پردازند. همچنین کشورهای عرب‌زبان مقصد تفریحی بسیاری از افراد از جمله ایرانیان است که باعث ضرورت یادگیری این زبان در حد نیاز شده است.

مهاجرت و تجارت در کشورهای عربی

شرکت‌های ایرانی حضور پر رنگی در برخی کشورهای عربی دارند. به گفته شورای کسب و کار ایران، می توان گفت مجموع شرکت‌هایی که با همکاری ایرانیان در دبی فعال هستند به 10هزار شرکت می‌رسد. حجم تجارت میان شرکت‌های ایرانی با کشورهای عرب‌زبان، یکی از اهداف و دلایل یادگیری زبان عربی برای افراد در تعامل با این تجارت‌ها است. علاوه بر این، مهاجرت‌های کاری به کشورهای عربی نیز سبب ضرورت یادگیری این زبان شده است. تیکا بهترین اساتید و دوره‌های زبان را برای آموزش زبان عربی برای تجارت در نظر دارد.

یکی از زبان‌هایی که مانند زبان عربی در تجارت بسیار کاربرد دارد، زبان ترکی استانبولی است. تیکا یکی از بهترین آموزشگاه زبان ترکی استانبولی در تهران است که به صورت آنلاین و با بهترین اساتید آموزش زبان ترکی استانبولی پذیرای متقاضیان یادگیری این زبان در سراسر دنیا است.

راه و روش‌های یادگیری زبان عربی

یادگیری زبان عربی نیز مانند دیگر زبان‌ها از طریق کلاس‌های آموزشی حضوری و آنلاین و همچنین به صورت خودآموز از طریق اپلیکیشن، سایت‌های آموزشی، پادکست، فیلم و بازی امکان پذیر است.

تدریس خصوصی زبان عربی در منزل

یکی از بهترین روش‌ها برای افرادی که به دلایل مختلف شرایط شرکت در کلاس‌های حضوری یادگیری زبان را ندارند، تدریس خصوصی است. امروزه با وجود پلتفرم‌های آنلاین مانند تیکا، این فرآیند بسیار آسان اتفاق می‌افتد. یادگیری زبان عربی به صورت آنلاین مزایای ویژه‌ای از جمله دسترسی آسان به کلاس و صرفه‌جویی در وقت و هزینه را شامل می‌شود. تیکا با برگزاری کلاس‌های آنلاین زبان عربی، این امکان را برای متقاضیان یادگیری این زبان فراهم کرده است. همین حالا می‌توانید در صفحه اساتید زبان عربی تیکا، استاد مورد نظر خود را برای شروع یادگیری، انتخاب کنید.

آموزش زبان عربی با اپلیکیشن و بازی

یکی از بهترین راه‌های یادگیری زبان، استفاده از اپلیکیشن‌های آموزش زبان و همچنین استفاده از بازی است. در پلتفرم‌های مختلف، بسیاری از اپلیکیشن‌ها و بازی‌های آموزشی برای زبان عربی قابل دریافت هستند. یادگیری زبان عربی با استفاده از اپلیکیشن و بازی باعث تمرین مداوم و مستمر روزانه زبان شده و فرآیند یادگیری را ساده‌تر و دلپذیرتر می‌کند.

منابع معتبر و مناسب برای یادگیری زبان عربی چیست؟

منابع بسیاری برای یادگیری زبان عربی وجود دارد که با توجه به هدف یادگیری این زبان می‌توان از میان آن‌ها مجموعه مناسبی انتخاب کرد. از جمله منابع معتبر یادگیری زبان عربی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مجموعه 13 جلدی زبان عربی صدی الحیاه

این مجموعه یکی معتبرترین منابع یادگیری زبان عربی در 4 مهارت شنیداری، نوشتاری، درک مطلب و مکالمه و همچنین قواعد و دستور زبان عربی است.

مکالمه عربی الطالب الثانی (۱)، الکتاب الاساسی

این کتاب یکی از منابع تألیف مجموعه صدی الحیاه بوده است. کتاب الطالب الثانی شامل 6 بخش بوده و برای آموزش مکالمه به غیرعرب‌زبانان استفاده می‌شود.

کتاب آموزش زبان عربی در ۶۰ روز

این کتاب یکی از ساده‌ترین منابع یادگیری زبان عربی برای زبان‌آموزان در سطوح مختلف است. مطالب کتاب حوزه‌های مختلف را شامل شده و با مطالعه آن می‌توانید پس از 60 روز، به زبان عربی مکالمه کنید.

کتاب آموزش زبان عربی – مکالمه در حج

این کتاب برای مسافران حج طراحی شده است. مطالب کتاب شامل اصطلاحات رایج در زبان عربی است که در سفر حج مورد نیاز واقع می‌شود.

یادگیری زبان عربی چقدر زمان لازم دارد؟

زمان یادگیری زبان عربی، باتوجه‌به میزان آگاهی پیشین از این زبان در افراد مختلف، متفاوت است. یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین زمان یادگیری زبان عربی انگیزه زبان‌آموز است. همچنین روش و تکنیک مدرس، نگرش شما به زبان عربی، میزان تمرین روزانه و مداومت بر یادگیری مستمر توسط زبان‌آموز از جمله عوامل مؤثر در زمان یادگیری عربی است.

با تیکا و کلاس‌های آنلاین و خصوصی زبان عربی، یادگیری در سریع‌ترین زمان ممکن اتفاق می‌افتد. هر ترم زبان در تیکا بین 10 تا 16 جلسه خصوصی زمان می‌برد. همچنین هر سطح از A1 تا C1 حدود 50 الی 60 جلسه زمان می‌برد. اگر نیاز به مشورت و راهنمایی بیشتری حس می‌کنید، با شماره 91016620-021 تماس بگیرید.

تفاوت های زبان عربی با سایر زبان ها کدامند؟

زبان عربی نیز مانند دیگر زبان‌ها، دارای ویژگی‌های مخصوص به خود است. این زبان یکی از کامل‌ترین و غنی‌ترین زبان‌های دنیا و یکی از وسیع‌ترین زبان‌ها در لغت و اصطلاح است. در ادامه به این ویژگی‌ها می‌پردازیم.

ساختار و قواعد زبان عربی

عربی، زبانی قالبی و اشتقاقی است. کلمات در زبان عربی با استفاده از الگوهای خاص که "باب" نام دارند، ساخته می‌شوند. در قواعد زبان عربی اسامی دارای جنسیت مونث و مذکر هستند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های قواعد عربی، انواع جمله در این زبان است. جملات در زبان عربی، به دو نوع جمله اسمیه در زبان عربی و جمله فعلیه در زبان عربی تقسیم می‌شود. تفاوت این دو نوع جمله در ساختار آن است که در جمله اسمیه به صورت مبتدا + خبر و در جمله فعلیه به صورت فعل + فاعل + مفعول است.

صرف فعل عربی

از دریای قواعد صرف فعل در زبان عربی می‌توان اشاره کرد که صرف فعل در زبان عربی دو نوع ثلاثی و رباعی دارد. همچنین فعل در زبان عربی زبان عربی دارای ۲۴ صیغه است:

 • ۱۴ صیغه ماضی
 • ۱۴ صیغه مضارع
 • ۱۴ صیغه آینده

الفبای عربی

الفبای زبان عربی بسیار مشابه با زبان فارسی و شامل 28 حرف است. تفاوت الفبای فارسی و عربی، نبود حروف گ، چ، پ و ژ در زبان عربی است. همچنین این حروف دارای دو ترتیب ابتثی و ابجدی هستند.

تلفظ زبان عربی

تلفظ در زبان عربی، با تفاوت اندکی درست مانند زبان فارسی است. در زبان عربی، 10 حرف از حروف الفبا دارای تلفط متفاوت با زبان فارسی هستند که شامل: ثاء، حاء، ذال، صاد، ضاد، طاء، ظاء، عین، غین و واو هستند.

هزینه یادگیری زبان عربی

هزینه یادگیری زبان عربی با توجه به سطح زبان زبان‌آموز، میزان تخصص استاد و شرایط و زمان یادگیری مشخص می‌شود. هزینه کلاس‌های آنلاین زبان عربی در پلتفرم آنلاین آموزش زبان تیکا از مبلغ 40 هزار تومان شروع شده و تا مبلغ 140 هزار تومان، متغیر است.

آموزش زبان عربی به کودکان

آموزش زبان عربی به کودکان، مانند آموزش زبان‌های دیگر به خردسالان از شرایط ویژه‌ای باید برخوردار باشد. همچنین مدرسین کودکان برای رویارویی با چالش‌های خاص کلاس‌های kids آموزش‌های ویژه‌ای را می‌بینند. استفاده از موسیقی، سرگرمی، بازی، نمایش و فیلم از جمله روش‌هایی است که یادگیری زبان عربی را برای کودکان، شیرین و دلپذیر می‌کند. یکی از بهترین روش‌های آموزش زبان عربی به کودکان، استفاده از داستان‌های کوتاه است. در همین راستا، به شما کتاب‌های داستانی که مناسب آموزش زبان عربی به کودکان هستند، معرفی می‌کنیم:

 • یحیا العدل
 • هدایا العید
 • انا و اخی
 • کل الشجره بثلاث
 • کنز التعالب
 • و ...

تیکا کلاس‌های عربی کودکان را با استادان آموزش‌دیده در این زمینه برای کودکان دلبندتان به شما پیشنهاد می‌کند.

آزمون زبان عربی

معتبرترین آزمون سنجش زبان عربی آزمون  ALPT (Arabic Language Proficiency Test) است.

همچنین یکی دیگر از آزمون‌های سنجش زبان عربی، اشتمال (الاختبار الشامل لتقویم المهارات اللغویة) نام دارد. اعتبار این آزمون برای زبان عربی، مانند اعتبار آزمون آیلتس برای زبان انگلیسی است.

آزمون زبان عربی ALPT

آزمون ALPT اولین بار در سال 2002 توسط آکادمی عرب با کمک جمعی از متخصصان راه‌اندازی شد. این آزمون مهارت‌های 4 گانه زبان را در زبان‌آموزان و متقاضیان می‌سنجد. این آزمون شامل بخش‌ها زیر است:

مهارت شنیداری

مهارت نوشتاری

قواعد

درک مطلب

مکالمه

آزمون اشتمال یا آزمون فراگیر ارزیابی مهارت‌های زبان عربی

آزمون اشتمال برای شرکت در آزمون جامع دکتری، اخذ پذیرش از برخی از دانشگاه‌های کشورهای عربی، کار در مشاغلی که نیاز به زبان عربی دارند و ... طراحی شده است. آزمون اشتمال مهارت زبان عربی متقاضیان آزمون را در 6 بخش واژگان، دستور زبان، شنیدن و فهم شنیداری، خواندن و فهم متن، نگارش (انشاء) و ترجمه می‌سنجد.

این آزمون که اولین بار توسط دانشگاه تهران برگزار شد، به صورت سؤالات 4 گزینه‌ای برگزار و نمره کامل این آزمون 500 است. متقاضیان برای قبولی در این آزمون باید حداقل نمره 300 را کسب کنند.

برای آمادگی برای این آزمون‌ها می‌توانید از اساتید زبان عربی تیکا راهنمایی بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با پشتیبان‌های آموزش زبان آنلاین تیکا در تماس باشید.

بهترین کلاس زبان عربی با استادهای زبان عربی تیکا

تیکا با بهره‌گیری از بهترین اساتید زبان عربی، بهترین روش‌ها و منابع یادگیری زبان عربی را به کار گرفته است. برای شروع یادگیری زبان عربی و شرکت در کلاس‌های زبان عربی تیکا، می‌توانید همین حالا استاد دلخواه خود را انتخاب کنید و یادگیری این زبان را شروع کنید. همچنین می‌توانید با انتخاب برخی از اساتید، جلسه اول و آزمایشی خود را رایگان برگزار کنید.