فیلترهای اعمال شدهحذف فیلترها
هلندیحذف فیلتر
احسان اصغرپور
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا6 زبان آموز / 27 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:50 هزار تومان
هزینه هر جلسه:250 هزار تومان
محمدحسین فرجاد
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا4 زبان آموز / 14 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:550 هزار تومان
بامداد مبشر
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا2 زبان آموز / 0 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:100 هزار تومان
هزینه هر جلسه:1000 هزار تومان

چرا زبان هلندی؟

زبان هلندی یا Dutch یکی از سه زبان رسمی بلژیک و زبان ملی کشور هلند (Netherland) است. البته به زبان هلندی بلژیکی، فلاندری یا Flemish می‌گویند. این زبان در هلند، بلژیک (فلامز)، آرویا، سورینام، سنت مارین و همچنین چند کشور دیگر صحبت می‌شود و زبان مادری 23 میلیون از جمعیت جهان است. به سبب مهاجرت‌های بسیار و دانشجویان بین‌المللی، بسیاری از مردم هلند به زبان انگلیسی مسلط هستند و مهاجران به مشکل جدی در برقراری ارتباط برنمی‌خورند. این در حالی است که برای زندگی در کشور هلندی زبان، و همچنین مناطقی در بلژیک که نزدیک به مرز فرانسه هستند، تا حدودی نیاز به یادگیری زبان هلندی حس می‌شود. 

انواع زبان هلندی

زبان هلندی بیشترین شباهت را به زبان بلژیکی یا فلاندری دارد، اما این دو در گفتار دارای تفاوت‌هایی هستند. زبان هلندی دارای گویش‌های مختلفی است که در تلفظ کلمات با هم فرق دارند. از میان گویش‌های زبان هلندی، گویش فلندری کم‌ترین تغییر را نسبت به گذشته داشته و اکثر کلمات، به زبان هلندی باستانی استفاده می‌شوند.

همجنین یکی از نکات جالب درمورد زبان هلندی این است که شباهت زیادی به زبان آفریقایی یا Afrikaans  دارد. زبان آفریقایی یکی از زبان های رسمی در کشور آفریقای جنوبی است. این زبان نوع تکامل یافته ای از زبان استعمارگران هلندی که در صده های گذشته وارد آفریقا شدند هست. تقریبا میتوان گفت گویشوران این دو زبان هنوز هم منظور همدیگر را متوجه می شوند. البته به نظر می رسد مردم هلند امروزی بهتر می توانند زبان آفریقایی را درک کنند، یعنی مردم آفریقایی جنوبی که با شکل قدیمی زبان هلندی استعمارگران آشنا هستند برای درک زبان هلندی امروزی با دشواری بیشتری رو به رو هستند.

تاریخچه زبان هلندی

زبان هلندی از خانواده زبان‌های ژرمنی و برگرفته از زبان نیاژرمنی است که حدود 500 سال پیش از میلاد مسیح با آن صحبت می‌شد. بعدها در مناطق اسکاندیناوی و شمال اروپا این زبان به 2 گویش، شمال غربی و شرقی تقسیم شد. زبان هلندی از گویش شمال غربی نیاژرمنی به وجود آمد.

در طول تاریخ زبان هلندی مانند بسیاری از زبان‌ها دستخوش تغییراتی بوده که نه‌تنها کلمات، بلکه دستور زبان و گرامر آن را نیز تحت تأثیر قرار داد. در نهایت از سال 1700 میلادی، این زبان بدون تغییر تا به امروز زنده مانده است.

در طول قرون اخیر، به سبب مهاجرت‌ها و تعاملات هلندی‌ها با مردم دنیا، بسیاری از کلمات این زبان وارد زبان انگلیسی شده است. از آنجا که زبان هلندی نیز یک زبان ژرمانیک است و شباهت های زیادی به زبان آلمانی دارد، کلمات ترکیبی طولانی زیاد وجود دارد.

مزایای یادگیری زبان Netherlandic  یا هلندی کدامند؟

همانطور که در بالا گفتیم، ندرلندیک یا هلندی زبان رسمی کشور ندرلند است. در صورت آشنایی با این زبان شما مانند یکی از افراد بومی این کشور می توانید از فرصت های شغلی مختلفی که شما ارائه می شود استفاده کنید. کشور هلند همچنین در زمینه تجارت با کشورهای اطراف ارتباط گسترده ای دارد. صنعت توریسم در کشور هلند نیز اهمیت زیادی برای مردم این کشور دارد. به علاوه مهاجرت کاری یا تحصیلی به هلند یک سرمایه گذاری بلند مدت محسوب میشود زیرا اقتصاد این کشور عضو اتحادیه اروپا با ثبات است. یادگیری و آموزش زبان هلندی و سایر زبان ها  در آموزشگاه آنلاین زبان تیکا، از هر نقطه از دنیا امکان پذیر خواهد بود.

مهاجرت به کشور هلند

در صورتی که شما یک پیشنهاد شغلی از هلند دریافت کرده باشید، کارفرمای شما می تواند برای شما دعوت نامه بفرستد. شغل هایی که این کشور نیاز بیشتری به آن ها دارد عبارتند از بخش بهداشت و درمان، آموزش و مدیریت پروژه های کوتاه مدت. همچنین هلند یک کشور تجاری است و گردش مالی زیادی در این کشور اتفاق می افتد. هلند علاوه بر پرورش گل، محصولات کشاورزی و ماشین آلات زیادی تولید و به سایر کشورها صادر می کند.

شما می توانید در هلند بدون داشتن اقامت این کشور نیز یک خانه یا انواع دیگری از ملک را خریداری کنید. خرید خانه در کشور هلند در بلند مدت یک سرمایه گذاری خوب محسوب می شود زیرا پراخت قسط ها از اجاره خانه ارزان تر خواهد بود. مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، برای مهاجرت به هلند شما باید نشان دهید می توانید از پس هزینه های اقتصادی زندگی در این کشور بربیایید. معمولا برای اثبات این مطلب باید نشان دهید میلغ خاصی در حساب بانکی شما وجود دارد. همچنین برای گرفتن پذیرش از این کشور باید نشان دهید حداقل در سطح A1 به این زبان مسلط هستید. اساتید سامانه آموزش زبان تیکا می توانند به شما کمک کنند در کوتاه ترین مدت در کلاس های خصوصی به این هدف برسید. حتی اگر در حال حاضر خارج از ایران هستید، رزرو کلاس خصوصی به شما کمک می کند سریعتر به هدفتان برسید.

 

تحصیل در دانشگاه های کشور هلند

برای تحصیل در هلند شما میتوانید از مزایای بسیاری همچون دانشگاه های دولتی رایگان، بیمه دانشجویی و امکان کار تا 16 ساعت در هفته استفاده کنید. همچنین شما می توانید در طول تابستان به طور تمام وقت کار کنید. دانشگاه های کشور هلند از جمله بهترین دانشگاه های دنیا و محبوب ترین گزینه ها بین دانشجویان بین المللی محسوب می شوند. همچنین مردم کشور هلند رفتار دوستانه ای با افراد خارجی دارند. همه این موارد باعث می شود اقامت شما به عنوان یک دانشجوی خارجی در کشور هلند یک اقامت به یاد ماندنی باشد. در صورتی که به زبان مردم هلند با آن ها صحبت کنید، حتی مورد استقبال گرم تری قرار میگیرید و اصلا احساس غربت و یا بیگانگی نخواهید داشت.

بسیاری از رشته ها در کشور هلند به زبان انگلیسی تدریس می شوند. اما در صورتی که مایل هستید ارتباط بیشتری با مردم برقرار کنید و یا در رشته های مربوط به زبان هلندی تحصیل کنید، بهتر است یادگیری این زبان را قبل از مهاجرت به این کشور شروع کنید.

یکی دیگر از کشورهایی که هزینه تحصیل در آن پایین تر از سایر کشورهای اروپایی است، آلمان است. آموزش زبان آلمانی در سامانه آنلاین تیکا به راحتی با کمک اساتید ممکن می شود.

 

منابع معتبر و مناسب برای یادگیری زبان هلندی کدامند؟

منابع یادگیری زبان هلندی با توجه اهداف سفر به کشورهای هلندی زبان مشخص می‌شود. استفاده از کتاب‌های آموزش زبان در سفر و همچنین معتبرترین روش یادگیری زبان، یعنی شرکت در کلاس‌های آموزش زبان از جمله روش‌های یادگیری است. از جمله منابعی که برای آموزش زبان هلندی استفاده می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • Assimil Dutch
 • 1 و 2 Colloquial Dutch
 • De Delftse Methode Nederlands Voor Buitenlanders 1
 • A Dutch Vocabulary
 • Code 1 Takenboek  و Code 2 Takenboek
 • Hugo Dutch in 3 Months
 • 1 و 2 Teach Yourself Dutch

 

سفر تفریحی و تجاری به هلند

هلند به سبب زیبایی‌های طبیعی و جاذبه‌های فرهنگی، مقصد بسیاری از توریست‌ها از سراسر دنیا است. همچنین این کشور، یکی از کشورهای پیشرفته و صنعتی دنیا است که می‌تواند بستر بسیاری از موقعیت‌های تجاری باشد. افرادی که با هدف سفر یا تجارت به این کشور می‌روند، علاوه بر کلاس‌های خصوصی و آنلاین می‌توانند از کتاب‌های زبان هلندی در سفر نیز بهره ببرند.

آموزش زبان هلندی به کودکان

در صورتی که مهاجرت شما یک مهاجرت خانوادگی باشد، نباید از آموزش زبان به کودکان خود غافل شوید. کودکان می توانند به خوبی زبان این زبان را یاد بگیرند و تلفظ های خاص این زبان برای آن ها در صورتی که زودتر تمرین را شروع کنند، ساده تر خواهد بود. شما می توانید از اساتید زبان هلندی که تخصص آموزش به کودک را نیز دارند برای این امر کمک بگیرید. همچنین برنامه های تلوزیونی کودک و نوجوان ساخت کشور هلند به آموزش بهتر این زبان کمک می کنند.

راه و روش‌های یادگیری زبان هلندی

یادگیری زبان هلندی نیز مانند دیگر زبان‌ها از روش‌های مختلفی قابل انجام است. افراد با توجه به شرایط و سطح زبان خود، می‌توانند یکی از روش‌های گفته شده را انتخاب کنند.

تدریس خصوصی زبان هلندی در منزل

یکی از بهترین روش‌ها برای افرادی که به دلایل مختلف شرایط شرکت در کلاس‌های حضوری یادگیری زبان را ندارند، تدریس خصوصی است. امروزه با وجود پلتفرم‌های آنلاین مانند تیکا، این فرآیند بسیار آسان اتفاق می‌افتد. زبان هلندی، زبان رایجی برای یادگیری در ایران نبوده و مدرس معتبر برای آن نیز به ندرت یافت می‌شود. این در حالی است که تیکا برای پاسخ به این خواسته زبان‌آموزان، کلاس‌های آموزش زبان هلندی را با مجرب‌ترین و متخصص‌ترین اساتید ارائه می‌کند.

آموزش زبان هلندی با اپلیکیشن و بازی

یکی از بهترین راه‌های یادگیری زبان، استفاده از اپلیکیشن‌های آموزش زبان مانند dolingue و همچنین استفاده از بازی است. در پلتفرم‌های مختلف، بسیاری از اپلیکیشن‌ها و بازی‌های آموزشی برای زبان هلندی قابل دریافت هستند.

یادگیری زبان هلندی چقدر زمان لازم دارد؟

زمان یادگیری زبان هلندی، بسته به میزان آشنایی قبلی با این زبان، میزان تمرین روزانه و مداومت بر یادگیری مستمر توسط زبان‌آموز و همچنین روش‌ها و تکنیک‌های تدریس اساتید، متغیر است. در صورتی که شما به زبان انگلیسی مسلط باشید، 575 ساعت آموزش و تمرین برای یادگیری این زبان کفایت میکند. این یعنی در صورتی که روزی دو ساعت مطالعه و تمرین داشته باشید، کمتر از یک سال طول می کشد تا به این زبان مسلط شوید.

ویژگی‌های قابل‌توجه زبان هلندی چیست؟

زبان هلندی نیز دارای ویژگی‌های دستوری، زمانی و افعال مخصوص به خود است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

ساختار یا دستور زبان هلندی

از جمله ویژگی‌های دستوری زبان هلندی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • لغات و کلمات در زبان هلندی دارای 3 جنس مؤنث، مذکر و خنثی است. امروزه جنس مؤنث و مذکر از لحاظ تلفظ و استفاده از ضمایر به طور مشترک به کار برده می‌شوند.
 • در زبان هلندی از هر ترکیبی از کلمات برای به‌وجودآوردن یک جمله استفاده می‌توان کرد و ترکیب از اهمیت چندانی برخوردار نیست.
 • بسیاری از کلمات در زبان هلندی، همان‌طور که نوشته شده‌اند، تلفظ می‌شوند.
 • زبان هلندی از جمله زبان‌هایی است که حروف تعریف ندارد.
 • زبان هلندی فقط ۵ زمان گرامری دارد و این مسئله می‌تواند یکی از دلایل یادگیری آسان این زبان باشد.
 • زبان هلندی ترتیب واژه‌ای V2 دارد به این صورت که فعل در مکان دوم جمله اصلی قرار دارد.
 • در زبان هلندی نیز مانند زبان انگلیسی صفات برای توصیف اسم، قبل از آن می‌آیند.

صرف افعال در زبان هلندی

در زبان هلندی افعال به کار رفته دارای دو وجه گذشته و غیر گذشته هستند. ممکن است این مسئله ساده به نظر بیاید، اما در بسیاری از مواقع باعث اشتباه زبان‌آموزان شده است. زیرا در شرایط مختلف معانی متفاوتی از زمان افعال برمی‌آید. سیستم افعال زبان هلندی، بسیار مشابه با زبان انگلیسی است.

آموزش الفبای زبان هلندی

الفبای زبان هلندی از 27 حرف تشکیل شده است. این زبان بیشترین اشتراکات را با زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی دارد.

آموزش تلفظ در زبان هلندی

یکی از چالش‌برانگیزترین بخش‌های یادگیری زبان هلندی تلفظ است. در این زبان آواها و صداهای متفاوتی وجود دارد که از لحاظ تلفظ متفاوت است. بسیاری از لغات مانند زبان انگلیسی و آلمانی نوشته میشوند. اما حروف به روش متفاوتی تلفظ میشوند. در نهابت باید گفت تلفظ صحیح در مکالمه هلندی نقش مهمی دارد و حتی از روان صحبت کردن هم مهم تر است.

هزینه یادگیری زبان هلندی

هزینه یادگیری زبان هلندی با توجه سطح زبان زبان‌آموز، میزان تخصص استاد و شرایط و زمان یادگیری مشخص می‌شود. کلاس‌های آنلاین زبان هلندی در پلتفرم آنلاین آموزش زبان تیکا توسط اساتید مجرب و با هزینه متغیر از مبلغ 60 هزار تومان تا 100 هزار تومان، برگزار می‌شود.

آموزش زبان هلندی به کودکان

آموزش زبان هلندی به کودکان، مانند آموزش زبان‌های دیگر به خردسالان از شرایط ویژه‌ای باید برخوردار باشد. استفاده از موسیقی، سرگرمی، بازی، نمایش و فیلم از جمله روش‌هایی است که یادگیری زبان هلندی را برای کودکان، شیرین و دلپذیر می‌کند.

آزمون زبان هلندی

از جمله آزمون‌های مطرح در زبان هلندی آزمون Staatexamens NT2 است.

Staatexamens NT2

آزمون زبان هلندی Staatexamens NT2، آزمونی است که سازمان DUO – IB Groep و در دو سطح programma I و programma II برگزار می‌شود. سطح 1 این آزمون برای افرادی که قصد کار یا تحصیل در هلند را دارند، طراحی شده است. همچنین سطح 2 این آزمون، برای افرادی که قصد تحصیل در مقاطع عالی در هلند را دارند، طراحی شده است. این آزمون برای افرادی که قصد مهاجرت به هلند را دارند، از ضروریات است. این آزمون مانند بسیاری از آزمون‌های زبان 4 مهارت خواندن، نوشتار، صحبت‌کردن و شنیداری را بررسی می‌کند. نمره این آزمون بازه 100 الی 900 را شامل می‌شود. برای قبولی در این آزمون باید بتوانید حداقل نمره 500 را به دست بیاورید. اگر به هر دلیلی توانایی گرفتن نمره 500 را نداشتید، بدون هیچ نگرانی می‌توانید در دوره‌های بعدی این آزمون شرکت کنید تا موفق شوید.

یکی از بهترین راه‌ها برای موفقیت در آزمون زبان هلندی، شرکت در دوره‌های آمادگی آزمون Staatexamens NT2 است.

بهترین کلاس زبان هلندی با اساتید زبان هلندی تیکا

تیکا با بهره گیری از بهترین اساتید زبان هلندی، بهترین شرایط را برای یادگیری یا تقویت زبان فراهم کرده است. می‌توانید همین حالا استاد دلخواه خود را انتخاب کنید و یادگیری زبان هلندی را شروع کنید. همچنین می‌توانید با انتخاب برخی از اساتید، جلسه اول و آزمایشی خود را رایگان برگزار کنید.