فیلترهای اعمال شدهحذف فیلترها
انگلیسیحذف فیلتر
حذف فیلتر
حذف فیلتر
متاسفانه استاد زبان خارجی مد نظر شما در لیست فعال نیستمدرس مورد نظر شما یافت نشد

آزمون TOEIC چیست؟

آزمون TOEIC (Test of English for International Communication) برای اولین‌بار در سال 2006 توسط سازمان ETS برای افرادی طراحی شده که زبان مادری آنها انگلیسی نبوده و قصد برقراری ارتباطات بین‌المللی را دارند. به این منظور افرادی که به مدرک مهارت زبان انگلیسی چه در استخدام و چه برای تحصیل، به توانایی مکالمه، خواندن و نوشتن نیاز دارند، می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. در آزمون TOEIC قبولی یا رد شدن وجود ندارد و شما با شرکت در آن، از سطح و میزان مهارت خود مطلع می‌شوید. طبیعتاً هر چه سطحتان بالاتر باشد، مهارت‌های زبانی‌تان بهتر بوده و می‌توانید در محل کار یا فرصت‌های آموزشی شانس بیشتری داشته باشید.

کاربرد آزمون TOEIC چیست؟

نمره و توانایی متقاضیان در بخش‌های مختلف آزمون TOEIC مانند خواندن، شنیداری، مکالمه و نوشتاری توسط بسیاری از آموزشگاه‌ها و کارفرمایان آموزشی، به‌منظور تعیین سطح مهارت‌های زبانی دانشجویان و داوطلبان مورداستفاده قرار می‌گیرد. کاربردهای این آزمون متنوع است و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

کار و آزمون TOEIC

در بسیاری از مشاغل این آزمون مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ از شرکت‌های کوچک گرفته تا شرکت‌های بزرگ!

آموزش و آزمون TOEIC

بخش قابل‌توجهی از مؤسسات آموزش عالی زبان، از دانشجویان می‌خواهند تا قبل از فارغ‌التحصیلی، در این آزمون شرکت کرده و مدرک آن را بگیرند.

نحوه ثبت نام و هزینه آزمون TOEIC چگونه است؟

این آزمون سالانه 12 بار در آمریکا و کانادا برگزار می‌شود. آخرین مهلت ثبت‌نام برای هر بخش از این آزمون یک هفته پیش از تاریخ امتحان است. افرادی که خارج از دو کشور گفته شده زندگی می‌کنند، می‌توانند از طریق سازمان  ETS از مراکز معتبر برگزاری آزمون در کشور خود مطلع شده و اقدام به ثبت‌نام کنند.

هزینه آزمون TOEIC مبلغی حدود 160 دلار (حدود 85 دلار آمریکا برای هر بخش از آزمون) است.

روند ثبت‌نام در آزمون TOEIC به‌صورت زیر است:

 1. در اولین مرحله باید به صفحه اصلی (Homepage) وب‌سایت ETS مراجعه و پس از انتخاب زبان موردنظر بر روی گزینه For Test Takers کلیک کنید.

 2. پس از کلیک بر روی گزینه صفحه‌ای با نام ETS GLOBAL باز می‌شود. حالا بر روی گزینه BUY NOW کلیک کنید.

 3. در این قسمت بر روی گزینه Register for the Test یا Book a Test  کلیک کنید.

 4. به‌منظور شروع ثبت‌نام آنلاین باید آزمون موردنظر، مرکزی که می‌خواهید در آن، آزمون را بگذرانید و تاریخ آزمون را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که هرچه زودتر برای ثبت‌نام در آزمون TOEIC اقدام کنید در انتخاب تاریخ و زمان آزمون راحت‌تر خواهید بود.

 5. پس از اینکه آزمون، تاریخ و مرکز موردنظر در وب‌سایت ETS ثبت شد، تمامی زمان‌ها و مراکزی که برای شما مناسب هستند، نشان داده می‌شوند. پس از این بخش، برای انتخاب جلسه‌ای که می‌خواهید در آن آزمون بدهید باید بر روی گزینه Register کلیک کنید.

 6. پس از انتخاب زمان و روز آزمون صفحه‌ای تحت عنوان Summary Page که شامل تمامی اطلاعات مربوط به ساعت و روز آزمون است، به شما نشان داده می‌شود. دقت کنید که تمامی اطلاعات شخصی موردنیاز در این صفحه باید پر شود که پس از تأیید کردن اطلاعت می‌توانید به صفحه بعد وارد شوید.

 7. پس از آنکه تمامی اطلاعات موردنیاز در مرحله قبل، تکمیل شد، نوبت پرداخت هزینه آزمون است که تنها از طریق کارت بانکی امکان‌پذیر است.

ساختار آزمون TOEIC چگونه است؟

آزمون TOEIC به‌طورکلی در دو بخش برگزار می‌شود:

 • آزمون لیسنینگ و ریدینگ آزمون TOEIC
 • آزمون رایتینگ و اسپیکینگ آزمون TOEIC

در هر قسمت گفته شده 100 سؤال وجود دارد. هرکدام از بخش‌های آزمون در روزهای جداگانه و ممکن است دو بخش آزمون با فاصله زمانی دوهفته‌ای برگزار شود.

بخش شنیداری (Listening) و درک مطلب (Reading) آزمون TOEIC

در این قسمت از آزمون 2 ساعت زمان در نظر گرفته شده، 45 دقیقه برای listening و 75 دقیقه برای بخش reading اختصاص یافته است. متقاضی در این مدت باید به 100 سؤال هر بخش پاسخ دهد.

سؤالات بخش شنیداری شامل 4 بخش مختلف و سؤالات متنوع در جهت سنجش مهارت شنیداری زبان انگلیسی متقاضیان است. به‌طورکلی بخش‌های listening به‌صورت زیر است:

 1. تصاویر

 2. پاسخ به سؤال

 3. مکالمه‌ها

 4. سخنرانی‌های کوتاه

بخش درک مطلب شامل 2 متن و سؤالات بخش درک مطلب به‌صورت زیر است:

 1. جملات ناقص

 2. تشخیص خطاها و کامل کردن متن ناقص

 3. درک مطلب

نمره هرکدام از بخش‌های شنیداری و درک مطلب از 5 تا 495 و به‌طورکلی نمره این قسمت آزمون 990 نمره است.

مکالمه (Speaking) و نوشتاری (Writing) آزمون TOEIC

در این قسمت، به بخش مکالمه 20 دقیقه و به بخش نوشتار 60 دقیقه اختصاص داده شده است. این قسمت شامل واژگان، جملات و قوانین و موقعیت‌های مختلف در زبان انگلیسی است.

در قسمت مکالمه در مدت 20 دقیقه متقاضی باید به 11 سؤال پاسخ دهد. این 11 سؤال شامل سؤالات زیر هستند:

 • سؤال 1 و 2 : در این 2 سؤال شرکت‌کننده در آزمون در مدت 45 ثانیه باید 2 متن کوتاه را از رو بخواند. البته متقاضی 45 ثانیه نیز برای آماده‌شدن برای خواندن متن، وقت دارد.
 • سؤال 3 : در این سؤال متقاضی باید در مدت 30 ثانیه برای توصیف تصویری که می‌بیند، آماده شود. پس از این آمادگی، متقاضی باید در مدت 45 ثانیه تا حد توان جزئیات مختلف عکس را توصیف کند.
 • سؤال 4 تا 6 : مدت‌زمان پاسخ به سؤالات 2، 5 و 6 زمان 45 ثانیه است.
 • سؤال 7 تا 9 : در این 3 سؤال، متقاضی باید در مدت 30 ثانیه مطلب مشخص شده را خوانده و در مدت 45 ثانیه به 3 سؤال پاسخ دهد.
 • سؤال 10 : در این سؤال یک مسئله برای متقاضی مطرح شده و در مدت 30 ثانیه، شرکت‌کننده پاسخ خود را آماده کرده و در مدت 60 ثانیه باید پس از مطرح‌کردن مسئله، راه‌حل خود را توضیح دهد.
 • سؤال 11 : در این سؤال نظر متقاضی در مورد یک موضوع مشخص پرسیده می‌شود. 30 ثانیه زمان فکر روی موضوع و 60 ثانیه زمان مطرح‌کردن جواب برای شرکت‌کنندگان است.

در قسمت نوشتار (Writing) در مدت 60 دقیقه باید به 8 سؤال پاسخ داده شود. این 8 سؤال شامل موارد زیر هستند:

 • سؤال 1 تا 5 : در این سؤالات متقاضی باید با جمله‌ای تصویری که می‌بیند را توصیف کند. برای توصیف هر عکس 2 عبارت به متقاضیان داده می‌شود.
 • سؤال 6 و 7 : در این 2 سؤال، متقاضی باید در مدت 10 دقیقه برای هر سؤال، پاسخ یک ایمیل را بنویسد.
 • سؤال 8 : در این سؤال از افراد خواسته می‌شود تا در جواب یک سؤال مقاله‌ای شامل حداقل 300 کلمه بنویسند.

نمرات آزمون TOEIC چگونه محاسبه می‌شوند؟

درک این نکته مهم است که نتیجه آزمون TOEIC برای ارزیابی موفقیت یا عدم موفقیت شخص مناسب نیست. برای شرکت‌کنندگان این آزمون، شکست معنایی ندارد. در بخش شنیداری و درک مطلب این آزمون میزان مهارت متقاضی در زبان انگلیسی، در مقیاس عدد 5 تا 495 در هر بخش محاسبه می‌شود. نمره شما باتوجه‌به تعداد پاسخ‌های صحیح شما محاسبه می‌شود و سپس به آنچه که از آن به‌عنوان مقیاس مشخص شده، تبدیل می‌شود. نمرات مقیاس‌بندی شده در هر گروه با هم جمع شده و یک امتیاز واحد را تشکیل می‌دهند که این امتیاز (حدود 10 تا 990) میزان مهارت زبانی شما را نشان می‌دهد.

همچنین مدرک این آزمون در بخش شنیداری و درک مطلب در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شود که نشان‌دهنده امتیازات مختلف است:

 • رنگ نارنجی (امتیاز 10 تا 219)
 • رنگ قهوه‌ای (امتیاز 220 تا 469)
 • رنگ سبز (امتیاز 470 تا 729)
 • رنگ آبی (امتیاز 730 تا 859)
 • رنگ طلایی (امتیاز 860 تا 990)

همچنین میزان امتیاز در این آزمون نشان‌دهنده سطوح مختلف زیر در زبان انگلیسی است:

 • نمره 10 الی 180 نشانه سطح غیرقابل‌قبول مهارت زبان است.
 • نمره 185 الی 250 معمولاً نمره افرادی است که بیشتر مطالب زبان انگلیسی را حفظ کرده‌اند.
 • نمره 255 الی 400 نشانه سطح مبتدی در زبان انگلیسی است.
 • نمره 405 الی 600 نشانه سطح بالاتر از مبتدی است.
 • نمره 605 الی 780 نشان‌دهنده سطح محدود در کاربرد زبان انگلیسی است.
 • نمره 785 الی 900 نشانه سطح خوب زبان انگلیسی است.
 • نمره 905 الی 990 نشانه سطح بسیار مناسب در زبان انگلیسی است.

منابع آزمون TOEIC

منابع مختلفی جهت آمادگی برای آزمون TOEIC می‌توان معرفی کرد. از جمله این منابع را به تفکیک مهارت موردنظر می‌توانید در ادامه ببینید.

جهت بهبود و تقویت دایره لغات زبان انگلیسی خود در آزمون TOEIC می‌توانید از این منابع استفاده کنید:

 • Barrons TOEIC Superpack
 • kaplan TOEIC Premier
 • TES TOEIC
 • برای تقویت مهارت خود در بخش مکالمه، می‌توانید از این منابع بهره ببرید:
 • GlobalExam TOEIC GRAMMAR
 • 13 GRAMMAR RULES TO KNOW(‏EnglishTestPrepReview)
 • Testwise TOEIC grammar quizzes

کلاس های آمادگی آزمون TOEIC در تیکا

برای گذراندن آموزش‌های لازم جهت آمادگی آزمون TOEIC همین حالا در صفحه اساتید زبان انگلیسی، استاد موردنظر خود را انتخاب کنید و کلاس خود را رزرو کنید.

کلاس‌های آنلاین تیکا علاوه بر دسترسی راحت‌تر، باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه شما می‌شود. در صورت هرگونه سوال، برای دریافت اطلاعات لازم با پشتیبانی تیکا تماس بگیرید.

تیکا همچنین برای آمادگی آزمون oet هم بهترین اساتید رو به شما پیشنهاد می‌کند. از لیست اساتید تیکا با توجه به پروفایل اساتید، استاد موردنطر خود را انتخاب و یا برای اطلاعات بیشتر با پشتیبانی تیکا تماس بگیرید.

طول دوره آمادگی برای آزمون TOEIC در سامانه تیکا

این دوره بسته به سطح زبان شما و متد تدریس مدرس می‌تواند کوتاه‌تر و یا طولانی‌تر باشد. به طور متوسط اگر سطح زبان شما مبتدی و متوسط باشد، این دوره ممکن است بین 50 تا 100 جلسه آموزشی طول بکشد.

هزینه دوره آمادگی برای آزمون TOEIC در سامانه تیکا

هزینه شرکت در کلاس آمادگی برای آزمون TOEIC با بهترین اساتید در تیکا بسته به اساتید مختلف، از 20 هزارتومان شروع شده و تا مبلغ 120 هزارتومان برای هر جلسه کلاس، متغیر است.