فیلترهای اعمال شدهحذف فیلترها
ژاپنیحذف فیلتر
کاملیا اقبالی
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا8 زبان آموز / 36 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:120 هزار تومان
مهدی سعادت نسب
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکاتخفیف ویژه برای نفر اول
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:150 هزار تومان
کیانا علیمحمدی
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا11 زبان آموز / 28 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:150 هزار تومان
مینا متین راد
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا24 زبان آموز / 57 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:100 هزار تومان
سمانه امیری
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا71 زبان آموز / 926 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:40 هزار تومان
هزینه هر جلسه:210 هزار تومان
سارا حجت
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا21 زبان آموز / 87 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:250 هزار تومان
رومینا کرمانیان
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا70 زبان آموز / 508 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:40 هزار تومان
هزینه هر جلسه:240 هزار تومان
هانیه اسماعیلی
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا32 زبان آموز / 264 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:60 هزار تومان
هزینه هر جلسه:250 هزار تومان
حسن جعفری نیارکی
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا57 زبان آموز / 865 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:50 هزار تومان
هزینه هر جلسه:200 هزار تومان

چرا زبان ژاپنی؟

زبان ژاپنی نهمین زبان پرکاربرد دنیا و چهارمین زبان پرکاربرد در دنیا اینترنت است و 125 میلیون گویشور در سراسر دنیا دارد. همچنین ژاپنی‌ها مانند مردم چین، علاقه چندانی به زبان انگلیسی ندارند. پس اگر قصد سفر یا مهاجرت به ژاپن را دارید، باید بدانید مهارت زبان انگلیسی عالی شما کاری از پیش نمی‌برد. تیکا علاقه‌مندان به زبان ژاپنی را نیز فراموش نکرده است. از اینجا به صفحه زبان ژاپنی در تیکا سری بزنید و استاد مورد نظر خود را برای یادگیری انتخاب کنید.

تاریخچه زبان ژاپنی

زبان ژاپنی از خانواده زبان‌های آلتایی بوده و در ابتدای تشکیل شدن، ساختار نوشتاری نداشت. به سبب تأثیری که این زبان از زبان چینی می‌گرفت، تا سال‌ها از ساختارهای چینی برای نوشتن متون ژاپنی استفاده می‌شد. سرانجام در قرن چهارم ساختار زبان ژاپنی به وجود آمد و به‌مرورزمان به شکل ساختارهای 4 گانه هیراگانا، کاتاکانا، کانجی و رومانجی درآمد.

انواع زبان ژاپنی

زبان ژاپنی مانند زبان چینی بدون الفبا است و از طریق کاراکترها و سیلاب‌ها نوشته می‌شود. از لحاظ نوشتاری این زبان دارای 4 نوع نوشتار است:

هیراگانا Hiragana

یک مجموعه و سیستم برای نشان‌دادن هجاها و صداهای مجزای ژاپنی است. یادگیری هیراگانا به نوشتار ژاپنی کمک شایانی می‌کند. از این سیستم برای نوشتن کلمات اصیل ژاپنی استفاده می‌شود.

کاتاکانا Katakana

مجموعه‌ای از هجاها است که برای نوشتن کلمات وارد شده به زبان ژاپنی از زبان انگلیسی استفاده می‌شود.

به مجموعه کاتاکانا و هیراگانا، کانا گفته می‌شود.

کانجی Kanji

کانجی یکی از سخت‌ترین سیستم‌های نوشتار زبان ژاپنی است و بهتر است پیش از آن به‌خوبی بر سیستم کانا، مسلط شوید. کانجی برای نوشتن کلماتی استفاده می‌شود که از زبان چینی وارد زبان ژاپنی شده‌اند.

رومانجی Romanji

از سیستم رومانجی برای نوشتن کلمات ژاپنی با حروف لاتین استفاده می‌شود.

هدف از یادگیری زبان ژاپنی

در زبان ژاپنی نیز، باتوجه‌به هدف شما از یادگیری این زبان می‌توان منابع مختلفی معرفی کرد. در ادامه اهدافی که به‌احتمال زیاد باعث می‌شود تصمیم به یادگیری زبان ژاپنی بگیرید، توضیح می‌دهیم.

امکان تحصیل در دانشگاه‌های ژاپن

یکی از بهترین ویژگی‌های ژاپن، سرزمین آفتاب تابان، این است که دارای بهترین، متنوع‌ترین و تخصصی‌ترین پارک‌های علم و فناوری است. همچنین بسیاری از رشته‌ها در دانشگاه‌های ژاپن به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند. سالانه چیزی حدود 130000 دانشجوی غیربومی در دانشگاه‌های ژاپن مشغول به تحصیل می‌شوند. یکی دیگر از مزایای تحصیل در دانشگاه‌های ژاپن، بیمه سلامت دانشجویان است که حدود 70% از هزینه‌های درمان دانشجویان را تقبل کرده و برای این بیمه دانشجویان تنها باید با ارائه مدارک اقدام به فعال‌سازی آن کنند.

از جمله بهترین و معروف‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های ژاپن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه توکیو: این دانشگاه در لیست ۲۰ دانشگاه اول جهان و ۵ دانشگاه اول قاره آسیاقرار دارد. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای رشته‌های پزشکی و مهندسی است. برای تحصیل در این دانشگاه دانشجویان نیاز به یادگیری زبان ژاپنی دارند.
 • دانشگاه کیو: یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ژاپن است که یکی از بهترین‌ها در رشته‌های ادبیات و باستان‌شناسی است.
 • دانشگاه تسوکوبا: یکی از بهترین دانشگاه‌ها و چهارمین دانشگاه برتر ژاپن است. این دانشگاه در زمینه رشته‌های تاریخ، هنر، موزه و باستان‌شناسی از جمله بهترین دانشگاه‌ها است.

سفر تفریحی

فرهنگ، تاریخ، طبیعت و تکنولوژی تنها بخشی از مفاهیمی است که در ژاپن خلاصه می‌شود. زیبایی‌های طبیعی خاص مانند شکوفه‌های گیلاس در بهار ژاپن، همچنین تنوع غذایی این کشور همه‌ساله توریست‌های زیادی از سراسر دنیا را به خود جذب می‌کند. از جمله جاذبه‌های توریستی و طبیعی ژاپن شامل موارد زیر است:

 • آنسن (onsen): از جمله سرمایه‌های طبیعی ژاپن، چشمه‌های آب گرم ژاپن است که از جایگاه ویژه‌ای میان مردم بومی برخوردار است. زیبایی این چشمه در باز بودن فضا و حتی امکان حمام کردن حیواناتی مانند میمون‌ها در این چشمه‌ها است.
 • آبشار شیرایتو (shiraito falls): از اعضای میراث‌فرهنگی یونسکو که در کنار کوه فوجی قرار دارد و از مقدسات فرقه فوجی ژاپن است.
 • موزه ملی هنر غربی National Museum of Western Art: این موزه به طور تخصصی به نمایش آثار هنری غربی می‌پردازد و نگهدارنده حدود 4500 اثر از هنرمندان بنام غربی مانند سزان، ونگوگ و پیکاسو است.
 • قلعه شوری (Shuri Castle) یا قلعه شوریجو Shurijo Castle: این قصر در قرن 14 میلادی، قصر پادشاه ریوکیو بوده است. قصر در جنگی در سال 1945 به‌طورکلی از بین رفته و در سال 1992 بر اساس عکس‌ها و مستندات بازسازی شده و از جمله میراث‌فرهنگی یونسکو و از جاذبه‌های توریستی ژاپن به شمار می‌رود.
 • دیزنی‌لند توکیو: بله! این دیزنی‌لند اولین دیزنی‌لند خارج از آمریکا است که در سال 1983 ساخته و افتتاح شده است. دیزنی‌لند توکیو دارای هفت قسمت موضوعی و ۴۳ جاذبة مختلف، ۵۳ فروشگاه و ۵۳ اوت‌لت غذا و نوشیدنی است.

علاقه به زبان ژاپنی و طرفداران انیمه های ژاپنی

ژاپن به صنعت انیمیشن در دنیا معروف است و بسیاری از افراد به سبب این انیمه‌های جذاب به یادگیری زبان ژاپنی جذب می‌شوند. علاقه به زبان ژاپنی و همچنین علاقه به انیمیشن‌ها و سریال‌های ژاپنی می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین انگیزه‎‌های یادگیری زبان ژاپنی باشد.

مهاجرت و تجارت در ژاپن

ژاپن اقتصاد اول آسیا و جهان است. یکی از دلایل مهاجرت به ژاپن علاوه بر تحصیل، شغل مناسب و پردرآمد در این کشور است. در ژاپن برخی مشاغل مانند جراح، وکیل، قاضی، مدیر بانک، مدیر اجرایی و ... از درآمد خیلی خوبی برخوردارند. از جمله راه‌های مهاجرت به ژاپن شامل تحصیل، ازدواج، سرمایه‌گذاری، تولد فرزند، پناهندگی و کار در ژاپن هستند.

از میان انواع روش‌های مهاجرت به ژاپن، در مهاجرت کاری به ژاپن، متقاضیان با ارائه مدارک دانشگاهی خود، پذیرش برای شغل موردنظر را بگیرند تا کنسولگری یا سفارت ژاپن ویزای کاری به ژاپن را برای متقاضی صادر کند. مدت اعتبار ویزای کاری ژاپن می‌تواند 4 ماه تا 5 سال باشد.

راه و روش‌های یادگیری زبان ژاپنی

برای یادگیری زبان ژاپنی، از روش‌های متنوعی می‌توانید بهره ببرید.

 استفاده از پیمزلر

پیمزلر یک مجموعه 90 تایی فایل صوتی آموزش زبان ژاپنی شنیداری است. گوش‌دادن به هر اپیزود پیمزلر، 30 دقیقه زمان لازم دارد. پیمزلر طراحی شده تا به علاقه‌مندان زبان ژاپنی کمک کند تا به‌مرور با گوش‌کردن به فایل‌ها بتوانند به ژاپنی جمله بسازند و با تکرار آموخته‌ها، کلمات ژاپنی یاد بگیرند. با استفاده از پیمزلر می‌توانید زبان ژاپنی را تا حد خوبی تقویت کنید.

تدریس خصوصی زبان ژاپنی در منزل

یکی از بهترین روش‌ها برای افرادی که به دلایل مختلف شرایط شرکت در کلاس‌های حضوری یادگیری زبان را ندارند، تدریس خصوصی است. امروزه با وجود پلتفرم‌های آنلاین مانند تیکا، این فرآیند بسیار آسان اتفاق می‌افتد. باوجوداینکه زبان ژاپنی از جمله زبان‌های سخت دنیا است که در ایران مدرس آن به‌سختی یافت می‌شود، تیکا برای پاسخ به علاقه زبان‌آموزان به زبان ژاپنی، کلاس‌های آموزش زبان ژاپنی را با اساتید متخصص این زمینه ارائه می‌کند. به صفحه اساتید در تیکا سر بزنید و با انتخاب استاد موردنظر، یادگیری زبان ژاپنی را شروع کنید.

آموزش زبان ژاپنی با اپلیکیشن و بازی

یکی از بهترین راه‌های یادگیری زبان، استفاده از اپلیکیشن‌های آموزش زبان و همچنین استفاده از بازی است. در پلتفرم‌های مختلف، بسیاری از اپلیکیشن‌ها و بازی‌های آموزشی برای زبان ژاپنی قابل دریافت هستند. در این اپلیکیشن‌ها با تمرین‌های متعدد و متنوع یادگیری زبان را برای متقاضیان یادگیری زبان ژاپنی، جذاب‌تر و ساده‌تر می‌کنند.

منابع معتبر و مناسب برای یادگیری زبان ژاپنی چیست؟

منابع یادگیری زبان ژاپنی، با توجه هدف شما از یادگیری این زبان و همچنین سطح زبان‌آموز مشخص می‌شود. از جمله منابع معتبر یادگیری زبان ژاپنی کتاب Hugo Japanese in 3 Months است. در زمینه دیگر منابع یادگیری این زبان می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:

 • کتاب Japanese from Zero
 • کتاب Living Language Japanese
 • کتاب Japanese, Comprehensive

یادگیری زبان ژاپنی چقدر زمان لازم دارد؟

عوامل مختلفی، مانند میزان آشنایی قبلی با زبان ژاپنی یا زبان مشابه با این زبان، روش و تکنیک مدرس، میزان تمرین روزانه و مداومت بر یادگیری مستمر توسط زبان‌آموز از جمله عواملی است که در تعیین زمان یادگیری این زبان مؤثر است.

با تیکا و کلاس‌های آنلاین و خصوصی زبان ژاپنی، در سریع‌ترین زمان ممکن می‌توانید زبان ژاپنی را یاد بگیرید. هر ترم زبان در تیکا متناسب با سرعت یادگیری شما، بین 10 تا 16 جلسه خصوصی زمان می‌برد. همچنین هر سطح از A1 تا C1 زبان ژاپنی حدود 80 الی 100 جلسه زمان می‌برد. توجه کنید که این جلسات یادگیری با درنظرگرفتن مداومت و تمرین مستمر شما در یادگیری زبان ژاپنی محاسبه شده است. اگر نیاز به مشورت و راهنمایی بیشتری حس می‌کنید، با شماره 91016620-021 تماس بگیرید.

تفاوت های زبان ژاپنی با سایر زبان ها چیست؟

زبان ژاپنی دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است. در ادامه به تفاوت‌های این زبان با سایر زبان‌ها اشاره می‌کنیم.

ساختار یا دستور زبان ژاپنی

ساختار جملات در زبان ژاپنی به‌صورت فاعل + مفعول + فعل است. این ساختار در زبان فارسی نیز وجود دارد و ازاین‌رو، ساختار زبان ژاپنی برای فارسی‌زبانان ساده خواهد بود. همچنین دستور زبان ژاپنی نسبت به زبان انگلیسی بسیار ساده‌تر است. در این زبان در پسوند کلمات تغییرات خیلی کمی صورت می‌گیرد و فقط دو وجه وجود دارد.

صرف افعال در زبان ژاپنی

مانند زبان چینی، در زبان ژاپنی افعال بر اساس جنسیت و تعداد تغییر نمی‌کنند و ازاین‌رو، با مفهومی به نام افعال باقاعده و بی‌قاعده و استثناها سروکار نخواهید داشت. همچنین افعال در زبان ژاپنی تنها دو وجه دارند، این وجه‌ها گذشته و غیرگذشته هستند.

به زبان ژاپنی "زبان پیوندی" (agglutinative) نیز می‌گویند. زبان پیوندی یعنی ساختارهایی به انتهای افعال می‌چسبد و معنی آن را تغییر می‌دهد. علاوه بر این، در این زبان برای منفی کردن فعل، انتهای فعل تغییر می‌کند.

آموزش الفبای زبان ژاپنی

زبان ژاپنی مانند زبان چینی هیچ الفبای مشخصی ندارد. آنچه به‌عنوان الفبای زبان ژاپنی یاد گرفته می‌شود، سیلاب‌ها و کاراکترها هستند. برای صحبت‌کردن و نوشتن به زبان ژاپنی باید تعداد قابل‌توجهی از این سیلاب‌ها را بیاموزید. در سیستم نوشتاری زبان ژاپنی 4 روش هیراگانا، کاتاکانا، کانجی و رومانجی وجود دارد که پیش‌تر به آن پرداختیم.

آموزش تلفظ در زبان ژاپنی

بسیاری از لغات در زبان ژاپنی دارای تلفظ‌های دوگانه ژاپنی و چینی هستند. بنابراین با یادگیری زبان ژاپنی در واقع تلفظ به زبان چینی و ژاپنی را به طور هم‌زمان یاد می‌گیرید. با تمرین مداوم و مستمر روزانه این زبان، به سادگی مکالمه ژاپنی شما پیشرفت خواهد کرد.

هزینه یادگیری زبان ژاپنی

هزینه یادگیری زبان ژاپنی با توجه سطح زبان زبان‌آموز، میزان تخصص استاد و شرایط و زمان یادگیری مشخص می‌شود. کلاس‌های آنلاین زبان ژاپنی در پلتفرم آنلاین آموزش زبان تیکا توسط استادان متخصص این زبان برگزار شده و هزینه آن از مبلغ 160 هزار تومان، شروع می‌شود.

آموزش زبان ژاپنی به کودکان

آموزش زبان ژاپنی به کودکان، مانند بسیاری از زبان‌های دیگر به خردسالان از شرایط ویژه‌ای باید برخوردار باشد. استفاده از موسیقی، سرگرمی، بازی، نمایش و فیلم از جمله روش‌هایی است که یادگیری زبان ژاپنی را برای کودکان، شیرین و دلپذیر می‌کند.

در آموزش زبان ژاپنی به کودکان، بهتر و بهتر آن است که بنا را بر آموزش کاراکترهای زبان ژاپنی نگذاریم. یادگیری سنتی کاراکترهای زبان ژاپنی که نوشتن و تکرار نوشتن این کاراکترها است، برای کودکان جذاب و خواستنی نیست و آن‌ها را از یادگیری زبان خسته می‌کند. مسیر بسیار ساده است! ابتدا برقراری ارتباط به زبان ژاپنی به کودکان آموزش داده می‌شود و پس از آن یادگیری کاراکترها برای کودک بسیار آسان خواهد بود.

آزمون زبان ژاپنی

آزمون سنجش مهارت زبان ژاپنی، JLPT  (Japanese Language Proficiency Test) است. این آزمون در سال 2011 به دلیل تعداد شرکت‌کنندگان به بزرگ‌ترین آزمون زبان ژاپنی دنیا تبدیل شد.

آزمون JLPT 

این آزمون تحت‌نظر سازمان مشترک بنیاد ژاپن و مبادلات و خدمات آموزشی ژاپن (انجمن قبلی آموزش بین‌المللی، ژاپن) برگزار می‌شود. این آزمون اولین‌بار در سال ۱۹۸۴ به طور آزمایشی برای بومیان غیر ژاپنی‌زبان برگزار شد. به‌مرورزمان در سال 2011 JLPT  به بزرگ‌ترین آزمون سنجش مهارت زبان ژاپنی در دنیا تبدیل شد. JLPT به‌صورت آنلاین مهارت‌های مختلف را در زبان ژاپنی می‌سنجد و  5 سطح N1  تا N5 را در برمی‌گیرد. افراد برای کار، مهاجرت و تحصیل در ژاپن باید نمره قبولی موردنظر را در این آزمون دریافت کنند. برای کسب اطلاعات از کلاس‌های زبان ژاپنی تیکا، به صفحه زبان ژاپنی تیکا سری بزنید و یا با پشتیبانی آموزشگاه آنلاین زبان تیکا تماس بگیرید.

بهترین کلاس زبان ژاپنی با استادهای زبان ژاپنی تیکا

تیکا با بهره‌گیری از بهترین اساتید زبان ژاپنی، بهترین روش‌ها و منابع یادگیری زبان ژاپنی را به کار گرفته است. برای شروع یادگیری زبان ژاپنی و شرکت در کلاس‌های زبان ژاپنی تیکا، می‌توانید همین حالا استاد زبان دلخواه خود را انتخاب کنید و یادگیری این زبان را شروع کنید. همچنین می‌توانید با انتخاب برخی از اساتید، جلسه اول و آزمایشی خود را رایگان برگزار کنید.  با مشورت با پشتیبانی آموزشگاه آنلاین زبان تیکا، می‌توانید سؤالات خود را در این زمینه مطرح کنید.