فیلترهای اعمال شدهحذف فیلترها
فارسیحذف فیلتر
آرمیتا کیان نیک
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا109 زبان آموز / 914 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:250 هزار تومان
مبینا آزاده وار
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا72 زبان آموز / 129 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:15 هزار تومان
هزینه هر جلسه:200 هزار تومان
فاطمه راستگو
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا19 زبان آموز / 101 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:220 هزار تومان
موسی نادری
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا38 زبان آموز / 75 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:رایگان
هزینه هر جلسه:150 هزار تومان
فرخنده عدالتیان
تخفیف ویژه برای زبان آموز اول در تیکا113 زبان آموز / 562 کلاس برگزار شده
تعیین سطح:20 هزار تومان
هزینه هر جلسه:195 هزار تومان

آموزش زبان فارسی را می‌توان به چند بخش ازجمله آموزش زبان فارسی به کودکان به‌عنوان زبان مادری، آموزش زبان فارسی به بزرگ‌سالان و آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان تقسیم کرد. در این میان آموزشگاه‌های معتبر زیادی در کشور در زمینه آموزش زبان فارسی فعال هستند و هرساله کلاس‌های متعددی در این زمینه برگزار می‌کنند. آموزشگاه زبان تیکا با برگزاری کلاس‌های آنلاین، زبان شیرین فارسی را به علاقه‌مندان آموزش می‌دهد.

چرا زبان فارسی را یاد بگیریم؟

آموزش زبان فارسی یا به عبارتی یادگیری زبان فارسی برای هر ایرانی به‌عنوان زبان مادری امری لازم و ضروری است. زبان فارسی ریشه‌ای عمیق و کهن دارد و در کشورهای زیادی علاوه بر کشور ما کاربرد دارد. افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان بیشترین کاربرد زبان فارسی را دارند. همچنین زبان فارسی در کشورهایی مانند بحرین، پاکستان، هند و عراق، ترکیه و چین نیز صحبت می‌شود. با توجه ‌به گستردگی این زبان در کشورهای مختلف می‌توان به اهمیت یادگیری این زبان پی برد. علاوه بر آن آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان موجب گسترش هر چه بیشتر فرهنگ ایرانی در سراسر جهان می‌شود.

تاریخچه زبان فارسی

زبان فارسی درواقع یکی از گویش‌های قوم پارس بوده است که به جنوب غربی فلات ایران کوچ کرده‌اند. با روی کار آمدن سلسله هخامنشیان از این قوم، زبان فارسی یا پارسی باستان در سراسر سرزمین‌های این امپراتوری عظیم گسترش پیدا کرد. زبان فارسی که به‌عنوان زبان اداری و رسمی مورداستفاده قرار می‌گرفت در ابتدا دستور زبان پیچیده و سختی داشت؛ اما با گسترش این زبان در بین غیرفارسی‌زبانان کمی ساده‌تر شد و در اواخر حکومت هخامنشیان به شکل فارسی میانه درآمد. با روی کار آمدن اشکانیان زبان فارسی میانه از زبان پارتی تأثیر گرفت اما در زمان ساسانیان زبان فارسی به زبان رسمی و اداری تبدیل گشت و آموزش زبان فارسی از رونق زیادی برخوردار شد. در حکومت ۴۰۰ ساله ساسانیان زبان فارسی تغییرات زیادی داشت. زبان پارتی رونق خود را از دست داد و بیشتر کتیبه‌هایی به‌جامانده از آن دوره به زبان فارسی است. با ورود اسلام به ایران کلمات زیادی از زبان عربی وارد زبان فارسی شد و نوشتار مشابه الفبای فارسی با عربی باعث شد این دو زبان به هم‌آمیخته شوند.

در تیکا علاوه بر زبان فارسی می توانید آموزش زبان کردی را هم با بهترین اساتید در کلاس های آنلاین بیاموزید.

انواع زبان فارسی

زبان فارسی برخلاف زبان‌های دیگر مانند عربی انواع مختلفی ندارد. این زبان به گویش‌های متعددی در سراسر ایران صحبت می‌شود که تفاوت‌هایی ازنظر واژه‌ها، ساختار و کاربرد در جمله دارند. انواع گویش‌های زبان فارسی به چندین دسته تقسیم می‌شوند. مهم‌ترین گویش‌های زبان فارسی شامل:

·         بختیاری و لری

·         کردی

·         بلوچی

·         تاتی

·         تالشی

·         گیلکی

·         طبری

·         پشتو

 هستند.

هدف از یادگیری زبان فارسی چیست؟

هدف از یادگیری زبان فارسی متفاوت است. بسیاری از افراد خارجی هدف خود از آموزش زبان فارسی را مطالعه کتاب‌های کهن و مشهور ایرانی بیان می‌کنند. خواندن شعرهای زیبای شاعران ایرانی به زبان فارسی لطف بیشتری نسبت به ترجمه آن‌ها دارد. تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای فارسی‌زبان از دیگر دلایل یادگیری و آموزش زبان فارسی است.

امکان تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای فارسی‌زبان

امکان تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای فارسی‌زبان یکی از مزایای اصلی یادگیری زبان فارسی است. بسیاری از این دانشگاه‌ها دوره‌های آموزش زبان فارسی را برای غیرفارسی‌زبانان برگزار می‌کنند. گسترش زبان فارسی در خاورمیانه باعث شده است برخی از کشورها ازجمله ترکیه اقدام به تأسیس دانشگاه برای فارسی‌زبانان کنند.

سفر تفریحی و علاقه به زبان فارسی

علاقه به زبان فارسی و افراد علاقه‌مند به زبان فارسی در جهان کم نیستند. بنیاد سعدی یکی از مؤسساتی است که بسیاری از این افراد را در سراسر جهان شناسایی کرده و آموزش مکالمه زبان فارسی، آموزش دستور زبان فارسی و دیگر جنبه‌های زبان را به این افراد ارائه می‌دهد. همچنین بسیاری از این افراد علاقه دارند به‌عنوان سفر تفریحی به کشور ما سفر کرده و از مکان‌های دیدنی و مقبره شاعران بزرگ ایرانی دیدن کنند.

مهاجرت و تجارت در کشورهای فارسی‌زبان

مهاجرت و تجارت در کشورهای فارسی‌زبان یکی دیگر از دلایل آموزش زبان فارسی به افراد خارجی است. این افراد برای مهاجرت، تحصیل، تجارت و اقامت در این کشورها لازم است با زبان فارسی آشنا باشند. برخی از این کشورها ازجمله تاجیکستان مقصد مهاجرت بسیاری از افراد برای کار و زندگی است. هزینه‌های پایین زندگی در این کشور و مکالمه به زبان فارسی باعث می‌شود برخی از افراد به مهاجرت و تجارت به این کشور فکر کنند.

راه و روش‌های یادگیری زبان فارسی

راه و روش یادگیری زبان فارسی برای انگلیسی‌زبانان و افراد خارجی کمی متفاوت است. روش‌های تدریس و منابع یادگیری متفاوتی دارند و می‌توانند در کلاس‌های حضوری و آنلاین در ایران و سراسر جهان زبان فارسی را یا د بگیرند. بنیاد سعدی برای این افراد کلاس‌ها حضوری و آنلاین و سامانه‌ها یادگیری مختلفی را طراحی کرده است. همچنین آموزشگاه‌های معتبر در داخل کشور ازجمله آموزشگاه تیکا آماده برگزاری کلاس‌های زبان فارسی برای علاقه‌مندان است.

تدریس خصوصی زبان فارسی در منزل

تدریس خصوصی زبان فارسی در منزل برای افرادی مناسب است که امکان حضور در کلاس‌های آموزشی را ندارند. این کلاس‌ها به‌صورت خصوصی برگزارشده و با تأکید بر یادگیری مکالمه، دستور زبان فارسی و یا آموزش الفبای زبان فارسی برگزار می‌شود. این کلاس‌ها برای آموزش زبان فارسی به بزرگ‌سالان و همچنین کودکان دوزبانه نیز مناسب است.

آموزش زبان فارسی با اپلیکیشن و بازی

آموزش زبان فارسی با اپلیکیشن و بازی برای آموزش زبان فارسی به کودکان دوزبانه انتخاب مناسبی است. کودکانی که در خارج از کشور به دنیا آمده و زبان مادری آن‌ها فارسی است می‌توانند یادگیری زبان فارسی را با این برنامه‌ها و اپلیکشن ها شروع کنند. همچنین برخی از این سامانه‌های یادگیری مخصوص افراد بزرگ‌سال طراحی‌شده است. برخی از این سامانه‌ها شامل موارد زیر است:

·  گام اول (آموزش چندرسانه‌ای و تعاملی زبان فارسی)

·  مینا (سامانه خودآموز زبان فارسی)

· چارچوب (آموزش وب محور زبان فارسی)

برخی دیگر از اپلیکشن های یادگیری زبان فارسی و بازی‌ها شامل موارد زیر است:

·   آموزش فارسی ۱ تا ۴

·   آموزش حروف الفبای فارسی

·   آموزش الفبای فارسی برای کودکان

·   الفبای فارسی (آموزش با شعر و ترانه)

منابع معتبر و مناسب برای یادگیری زبان فارسی چیست؟

منابع معتبر زیادی برای آموزش زبان فارسی به خارجی زبانان وجود دارد. این کتاب‌ها توسط اساتید زبان فارسی و مخصوص آموزش زبان فارسی برای خارجی‌ها تهیه شده است. برخی از این منابع شامل موارد زیر است:

· کتاب خوان‌داری عمومی برای غیرفارسی‌زبانان: این کتاب شامل ۱۲ متن است. کلمات جدید در ابتدای متن به همراه شکل آمده است تا خواننده راحت‌تر معنی کلمات را متوجه شود. در پایان هر متن نیز سؤالات مربوط به آن بخش آمده است.

·  کتاب گام اول: این کتاب نیز برای آموزش فارسی به غیرفارسی‌زبانان طراحی‌شده است و شامل آموزش الفبای فارسی، گفتمان و آموزش دستور زبان فارسی است.

· مجموعه چهارجلدی مینا: کتاب مینا زبان فارسی معیار را با شیوه‌ای کاملاً کاربردی و اصولی آموزش می‌دهد. این کتاب مناسب آموزش زبان فارسی به بزرگ‌سالان و افراد خارجی است و شامل آموزش واژگان، کاربردهای آن و ساختارهای جمله است.

· آموزش کاربردی واژه: این مجموعه نیز برای آموزش زبان فارسی به خارجی‌ها و همچنین افراد علاقه‌مند به زبان فارسی طراحی‌شده است. این کتاب واژه‌های زیادی را به همراه کاربردهای آن به شما آموزش می‌دهد.

به‌طورکلی می‌توان گفت کتاب‌های بنیاد سعدی برای آموزش زبان فارسی برای انگلیسی‌زبانان و یادگیری زبان فارسی برای خارجی‌ها در ۷ سطح طراحی و چاپ شده است. این سطوح شامل موارد زیر است.

انواع سطوح

نام اختصاری سطوح

منابع

سطح نوآموز

N

گام اول

سطح مقدماتی

A

مینا (۱)، چارچوب (۲)، لذت خواندن، ایران‌شناسی

پیش میانی

B1

مینا (۱ و ۲)، چارچوب (۱)، ایران‌شناسی، شیراز (۲)

میانی

B2

مینا (۲ و ۳)، چارچوب (۲ و ۳)، ایران‌شناسی، شیراز، چارچوب (۳)

فوق میانی

B3

مینا (۳ و ۴)، لذت خواندن (۳ و ۴)

پیشرفته

C1

مینا (۴)، لذت خواندن (۴)

ماهر

C2

-

برای مدرسان

استاندارد مرجع آموزش زبان فارسی در جهان، دورۀ مقدماتی تربیت مدرس زبان فارسی، تکنیک‌های ساده آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان

یادگیری زبان فارسی چقدر زمان لازم دارد؟

 مدت‌زمان یادگیری زبان فارسی به عواملی مختلفی بستگی دارد. افرادی که الفبای زبان مادری آن‌ها شباهتی به زبان فارسی ندارد کار سختی در پیش روی دارند و مدت‌زمان بیشتری برای یادگیری زبان فارسی باید اختصاص دهند. میزان سختی زبان فارسی، میزان درجه‌ای که دانشجو نیاز دارد از زبان فارسی یاد بگیرد و میزان تمرین و تلاش نیز در مدت‌زمان یادگیری زبان فارسی مؤثر است. استفاده از اساتید باتجربه و شرکت در کلاس‌های معتبر نیز در کاهش مدت‌زمان یادگیری زبان فارسی مؤثر است. کلاس‌های آموزش زبان فارسی آنلاین تیکا به شما می‌کند در کمترین زمان ممکن زبان فارسی را یاد بگیرید.

تفاوت‌های زبان فارسی با سایر زبان‌ها کدم‌اند؟

زبان فارسی تفاوت‌ زیادی با زبان‌های دیگر دارد و یکی از تفاوت‌های اصلی آن تفاوت در الفبا و ساختارهای آن است. مثلاً در زبان فارسی فعل در آخر جمله می‌آید درحالی‌که در زبان انگلیسی فعل بلافاصله بعد از فاعل قرار می‌گیرد؛ اما جالب است بدانید زبان فارسی شباهت بیشتری به زبان انگلیسی تا زبان عربی دارد. الفبای زبان فارسی و عربی شباهت زیادی با هم دارند اما ریشه این دو زبان کاملاً از هم جدا است. زبان فارسی ریشه هندواروپایی دارد درحالی‌که زبان عربی ریشه سامی و آفریقایی دارد. بسیاری از کلمات زبان عربی وارد زبان فارسی شده‌اند اما بسیاری از کلمات دیگر کاملاً با هم تفاوت دارند. گویش‌های فارسی به یکدیگر نزدیک هستند این در حالی است که گویش‌های زبان عربی کاملاً از هم متمایزند.

هزینه یادگیری زبان فارسی

هزینه یادگیری زبان فارسی به عوامل مختلفی بستگی دارد. طبعاً هر چه دوره ثبت نامی شما طولانی‌تر و پیشرفته‌تر باشد هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت. ضمن اینکه شرکت در کلاس‌های آنلاین آموزش فارسی می‌تواند تا حد زیادی هزینه یادگیری زبان فارسی را کاهش دهد. آموزشگاه زبان آنلاین تیکا هزینه یادگیری زبان فارسی و دیگر زبان‌های خارجی را برای دانشجویان و علاقه‌مندان به مقدار قابل قبولی رسانده است و افراد می‌تواند با توجه به توان مالی خود کلاس موردنظر و استاد خود را انتخاب کنند.

آموزش زبان فارسی به کودکان

آموزش زبان فارسی به کودکان ازجمله امور تخصصی است که در مدارس و زیر نظر آموزش‌وپرورش ایران انجام می‌شود. کودکان فارسی‌زبان خارج از کشور می‌توانند در دوره‌های حضوری و آنلاین که برای این منظور طراحی‌شده است شرکت کنند. آموزش زبان فارسی به کودکان دوزبانه نیاز به منابع، تکنیک‌ها و برنامه‌های کمک‌آموزشی خاص خود دارد. آموزش با بازی، شعر و برنامه‌های آموزشی می‌تواند آموزش زبان فارسی به کودکان را آسان سازد.

آزمون زبان فارسی

انواع آزمون زبان فارسی برای آموزش به غیرفارسی‌زبانان توسط موسسه سعدی (آموزش زبان فارسی به افراد خارجی) به دودسته تقسیم می‌شود:

· آزمون آمفا (آزمون مهارت زبان فارسی)

· آزمون داتفا (آزمون دانش تدریس زبان فارسی)

آزمون آمفا

 یکی از آزمون‌های زبان فارسی است که برای سنجش میزان توانایی افراد در چهار مهارت زبان فارسی برگزار می‌شود. همه افراد خارجی با هر سطح زبان فارسی می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. آزمون آمفا دارای دو سطح عمومی و دانشگاهی است. آزمون آمفای دانشگاهی برای پذیرش افراد در دانشگاه‌های ایران و توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود. آزمون آمفای عمومی برای سایر مقاصد توسط سازمان سعدی برگزار می‌شود.

آزمون داتفا

یک آزمون استاندارد برای سنجش میزان توانایی مربیان در تدریس زبان فارسی معیار و درجه‌بندی آن‌ها است. این آزمون در ۵ حوزه برگزار می‌شود که هر قسمت ۸۰ پرسش دارد. حوزه‌های آزمون داتفا شامل موارد زیر است:

1-  پیشینه یادگیری زبان و آموزش زبان فارسی

2-  طراحی درسی و استفاده از منابع آموزشی معتبر

3-  مدیریت فرایندهای آموزش زبان فارسی

4-  آموزش زبان فارسی به بزرگ‌سالان

5-  آزمون کاربردی دانش تدریس

افرادی که این آزمون را با موفقیت بگذرانند کارت مربیگری و آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان را به دست می‌آوردند و می‌توانند در سراسر جهان به افراد خارجی، زبان فارسی را آموزش دهند.

بهترین کلاس‌های زبان فارسی با استادهای زبان فارسی تیکا

آموزشگاه آموزش زبان آنلاین تیکا با برگزاری کلاس‌های تعاملی، خصوصی و گروهی و با کمک اساتید باتجربه و کار بلد آموزش انواع زبان خارجی را به علاقه‌مندان و زبان آموزان ارائه می‌دهد. ارائه مدرک پایان دوره و ارائه استاد تخصصی برای مهارت موردنیاز شما از دیگر ویژگی‌های کلاس‌های آموزشگاهی زبان آنلاین تیکا است. برگزاری کلاس‌های آنلاین این امکان را به شما می‌دهد که از هرکجای کشور و یا هر توان مالی بتوانید کلاس و استاد موردنظر خود را در آموزشگاه تیکا انتخاب کنید.