اساتید پیشنهادی:

چینی یاد بگیرید

پرستو غفاری
پرستو غفاری
پنج‌شنبه, 11 فروردین 2021

دسته بندی : learning-chinese

زمان مطالعه : 10 دقیقه

تعداد بازدید : 2555

چینی یاد بگیرید

چینی یاد بگیرید

 

 

     اگر تا بحال برای یادگرفتن چینی تردید داشتید چرا که شنیده بودید دشوار است، فراموشش کنید و شجاع باشید. با رویکردی درست، لزومی ندارد که یادگیری چینی سخت و گیج کننده باشد. همچنین دلایل بسیاری را می توان نام برد که چرا زبان چینی به خصوص مندرین ارزش تعهدی که صرف آن می شود را دارد. زبان چینی یکی از پرکاربردترین زبان های دنیا با داشتن 2/1 میلیارد متکلم بومی به شمار می آید. اگرچه تعدادی از مردم در چین و سراسر آسیا به زبان کانتونی حرف می زنند، اکثریت متکلمین زبان چینی (حدود 1 میلیارد نفر) به زبان مندرین صحبت می کنند. چینی مندرین نه تنها در چین بلکه در سنگاپور هم زبان رسمی است.

اگر قصد دارید که چینی بیاموزید، نکته اساسی این است که از برنامه ای استفاده کنید که با استفاده از آن به تدریج به سوی درک زبان پیشرفت شما را رصد کند و در زمینه صحبت کردن به زبان چینی اعتماد به نفس شما را تقویت نماید. برنامه ها و اپلیکیشن های آنلاینی که به شما تضمین می دهند تا بتوانید با تمرین چند دقیقه در روز چینی یاد بگیرید به نظر فریبنده می رسند اما توسعه اعتماد به نفس در طی مسیر یادگیری زبان کار دشواری خواهد بود مگر اینکه شما فراتر از یادگیری لغت پیش روید و بر روی تمام جوانب زبان مثل دستور زبان و نوشتن نیز تمرکز کنید.

با بیش از 25 سال تجربه در زمینه طراحی برنامه ها و اپلیکیشن های موفق و کسب جایزه، روزتا استون درک می کند که یادگیری چینی مسیری در راستای فهم و صحبت کردن زبان است. به همین دلیل برنامه های آموزش زبان ما به صورت قدم به قدم از عبارت های ساده و پرتکرار در مکالمه ها تا مؤلفه های پیچیده تر مثل صرف فعل و ویژگی های یک نوشته ساده شده را دربرمیگرد.

یادگیری چینی برای مبتدیان

اگرچه برخی از زبان آموزان ممکن است نگرانی هایی در مورد دشوار زبان مندرین چینی داشته باشند، این وظیفه ماست تا به آنها رسیدگی کنیم. سیستم نوشتاری چینی ممکن است چالش برانگیز باشد اما زبان شفاهی مندرین چندین نکته مشترک با انگلیسی دارد از جمله چندین المان دستوری و نکاتی مربوط به ساختار جمله. همچنین زبان مندرین به قدری سرراست عمل می کند که در آن خبری از اسامی جمع و مفرد و جنسیت نمی شود.

در چینی مندرین، بیشتر جملات از ساختاری پیروی می کنند که برای انگلیسی زبان ها آشنا به نظر می رسند. جملات ساده با یک فاعل شروع می شود و در پی آن یک فعل و یک مفعول وجود دارد؛ درست مثل ساختار جمله در انگلیسی. برای مثال “wǒ bù dǒng” در زبان مندرین یعنی "من متوجه نمی شوم." که در آن ، یعنی "من" و "bu" فعل کمکی معادل "don’t" در انگلیسی است و dong هم به معنی "فهمیدن" است. اگرچه همیشه نمی تواند بر ترجمه کلمه به کلمه اتکا کرد، بسیاری از جملات ساده مندرین در واقع از همین ساختار ابتدایی پیروی می کنند.

یکی از بهترین راه ها که با استفاده از آن می توانید با صحبت کردن به زبان مندرین آشنا شوید، این است که با عباراتی شروع کنید که مناسب مکالمه هایی در دنیای واقعی هستند. روزتا استون درس های کوتاهی را ارائه می دهد که عبارات پرکاربردی در زبان مندرین را به شما معرفی می کند که احتمالاً هنگام سفارش غذا در رستوران یا احوالپرسی به کسی در مغازه به آنها نیاز خواهید داشت. این عبارات پرکاربرد مناسب مکالمه در کنار سرنخ های تصویری و صوتی به شما کمک می کنند تا کلمات را شناخته و به خاطر بیاورید و همچنین موقعیت هایی برای تمرین و مرور عبارات را در اختیار داشته باشید تا جایی که اعتماد به نفس خوبی پیدا کنید. به دلیل اینکه این درس های کوتاه با تمام دستگاه های الکترونیکی شما هماهنگ می شوند، قادر خواهید بود که در هر زمان و هر جا که خواستید چینی تمرین کنید.

چگونه تلفظ چینی را بیاموزیم

یکی از مشکل سازترین جنبه های یادگیری زبان چینی این است که چینی یک زبان آوایی است. به این معنی که تغییر حالت آوای شما و تلفظ کلمات با معنی در ارتباطند. یادگیری و تمرین آواها باید یکی از اولین چیزهایی باشد که در آغاز یادگیری زبان و قبل از سعی در به خاطر سپردن لغات مندرین و فهرست کلمات انجام می دهید.

زبان مندرین 4 آوای اصلی دارد که به اصطلاح stress-timed هستند؛ یعنی هجاهای مؤکد در یک کلمه در فواصل معینی تلفظ می شوند. این آواها شامل یک آوای سطح (ping)، آوای بالارونده (shang)، آوای رونده (qu) و آوای نهایی (ru) می شوند. برای تسلط بر این آواها ، کارشناسان آموزش زبان پیشنهاد می کنند که به تلفظ مندرین به شکلی دقیق توجه کنید و سعی کنید که آن را تقلید نمایید. خواهید شنید که برخی لغات از صداهای یکسانی درست شده اند و گام صدای شما معنی آنها را منتقل می کند. به دلیل اینکه زبان انگلیسی آوایی نیست، این مؤلفه تلفظ زبان چینی برای زبان آموزان مبتدی می تواند کمی پیچیده باشد.

کلید طراحی برنامه های آموزش زبان موفق تمرکز بر نه یادگیری لغات و به خاطر سپردنشان بلکه بر تلفظ و موقعیت هایی برای تمرین صحبت کردن به زبان چینی است. روزتا استون شامل تمرین تلفظ مندرین در هر درس با استفاده از یک جور موتور تشخیص صدای ثبت شده به نام TruAccent می شود. TruAccent زبان آموزان را تشویق می کند تا لغات و عبارات را تکرار کرده و لهجه خود را با متکلمین بومی چینی مقایسه نمایند و برای پیشرفت بازخوردی آنی دریافت کنند.

بهترین راه برای یادگیری چینی

بهترین راه برای تلاش فارغ از میزان چالش برانگیز بودن این است که آهسته و پیوسته پیش روید. یادگیری زبان کاملاً به تعهد شما به این مسیر از یادگیری نکات ابتدایی مورد نیاز در دنیای واقعی گرفته تا کاراکترهای پیچیده تر سیستم نوشتاری چینی بستگی دارد. وقتی که بر روی برنامه آموزش زبان روزتا استون سرمایه گذاری می کنید، سهولت پیگیری این مسیر از طریق یک برنامه مدون تا رسیدن به نقطه درک زبان را در اختیار خواهید داشت. اگر به درس های کوتاه مناسب مبتدیان نیاز دارید و یا دروس مناسب زبان آموزان سطح پیشرفته تر، این توصیه به شما کمک می کنند تا یادگیری شما را تسریع داده و از برنامه آموزش زبان حداکثر استفاده را ببرید.

  1. با لغات و عبارات ابتدایی شروع کنید.

قبل از اینکه آواها در زبان مندرین را تقلید کنید، بهتر است که تعدادی لغات و عبارات مناسب مکالمه برای استفاده در تمرین هایتان را یاد بگیرید. تعدادی اصطلاح برای احوالپرسی و عباراتی پرکاربرد گزینه های خوبی خوبی برای شروع هستند تا بتوانید درکی از تلفظ چینی پیدا کنید. روزتا استون همچنین گزینه داستان و همچنین همراهی صوتی را ارائه می دهد که به شما کمک می کند تا به صورت آفلاین برنامه آموزشی خود را گسترش دهید و بتوانید مهارتهای گفتاری و شنیداری خود را تمرین دهید.

  1. بر تلفظ و آواهای چینی تمرکز کنید.

همانطور که قبلاً ذکر کردیم، مندرین یک زبان آوایی stressed-time است. بنابراین تمرین تلفظ تا زمانی که اعتماد به نفس کافی را کسب کنید، اولین قدم اساسی در صحبت کردن چینی است. به همین دلیل روزتا استون شامل موقعیت هایی برای صحبت کردن می شود و از همان درس اول به تلفظ چینی شما بازخورد ارائه می دهد. موتور تشخیص صدای ثبت شده ما یعنی TruAccent به شما کمک می کند تا تلفظ خود را تصحیح کرده و لهجه خود را با یکی از متکلمین بومی چینی هماهنگ نمایید.

  1. به صورت روزانه چینی صحبت کنید.

تعهد شما به یادگیری زبان چینی مهم است اما به معنی صرف مدت زمان زیادی بر به خاطر سپردن تعداد زیادی فهرست لغت و جداول صرف افعال نیست. اختصاص مدت زمان مشخصی به صورت روزانه برای تمرین و صحبت کردن چینی با درس های کوتاه روزتا استون راهی ساده برای پیشرفت در یادگیری زبان بدون احساس اضطراب از حجم زیاد مطالب است. از این طریق شما می توانید حداکثر بهره از مدت زمان خود را ببرید. چه وقتی که در اتوبوس هستید یا در صف منتظرید و یا در حال صرف ناهار در کافه هستید. (咖啡店, kāfēi diàn)

  1. خود را در ارتباط مستقیم با زبان چینی قرار دهید.

یکی از چیزهایی که حقیقتاً می تواند درک شما از مندرین را پیشرفت دهد، قرار گرفتن در ارتباط مستقیم با زبان چینی است. تماشا کردن فیلم بدون زیرنویس و یا گوش کردن به موسیقی یا پادکستهای چینی به شما کمک می کند تا به شکلی ناخودآگاه نکات ظریف تلفظ را بیاموزید. دنبال کردن یک دستور غذای چینی به زبان مندرین یا یادگیری سنت های مراسم چای چینی نیز می تواند پنجره ای به سوی پیشرفت در فهم زبان و فرهنگ را به روی شما باز نماید.

یادگیری نگارش چینی

فهمیدن کاراکترهای چینی یکی از بخش هایی است که بسیاری از زبان آموزان را مردد می کند چرا که سیستم نوشتاری چینی به نسبت یک سیستم الفبای بسیار متفاوت به نظر می رسد. با این حال، روشی برای یادگیری تمام آن شکل های عجیب و غریب وجود دارد. هر دو زبان کانتونی و مندرین از نوع یکسانی از سیستم نوشتاری استفاده می کنند: سنتی و ساده شده. سیستم نوشتاری ساده شده همانطور که اسمش نشان می دهد، برای یادگیری ساده تر است و به شکلی گسترده در چین مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم چینی سنتی در هنگ کونگ، سنگاپور و تایوان –که در آن زبان رسمی است.- استفاده می شود.

اینجا به توصیه هایی برای آشنایی و احساس راحتی بیشتر با سیستم نوشتاری چینی اشاره می کنیم:

کاراکترهای ابتدایی سیستم نوشتاری چینی را بیاموزید

در سیستم نوشتاری چینی 200 کاراکتر اولیه وجود دارد و بیشتر دیگر کاراکترهای چینی ساده شده از این نشانه های مشترک مشتق شده اند. یادگرفتن این چند صد کاراکتر می تواند سبب شود تا سرعت بیشتری داشته باشید و در بسیاری از موقعیت هایی که در آنها نیاز به خواندن و نوشتن دارید مثل علائم جاده ای و یا منوی رستورانها از آنها استفاده کنید. برای مثال، یادگیری کاراکترهایی مثل :

  • = birth
  • = day
  • 生日快 = happy birthday

رادیکالهای چینی را بیاموزید

مؤلفه های هر کاراکتر رادیکال نامیده می شوند و به خاطر سپردن آنها در ابتدا به شما کمک می کند تا لغات کمی پیچیده تر را متوجه شوید. برای مثال، که به شدت شبیه سه قطره آبی است که از یک شیب پایین می غلتند، رادیکالی است که نماد آب است. اگرچه این رادیکال نمی تواند به شما کمک کند تا معنی دقیق یک کاراکتر را ترجمه کنید، اما احتمالاً قادر خواهید بود که اینها را تشخیص دهید:

  • 瀑布 = آبشار
  • 海洋 = اقیانوس
  • = دریاچه

تمام کلمات مربوط به آب، چرا که همه آنها شامل رادیکال آب هستند.

پینیین رابیاموزید تا به شما کمک کند که چینی را تایپ کنید

زبان چینی الفبا ندارد. اما پینیین بهترین چیزی است که می توانید داشته باشید. پینیین یک جور مختصرنویسی برای تایپ کردن چینی است که در آن هر کاراکتر نماینده یک شماره رومی است. این راهی برای نشان دادن صداهای زبان چینی است اما می تواند برای مبتدیانی که در حال تلاش برای معادل سازی آن با الفبای سنتی هستند، گیج کننده باشد. پینیین بعد از گذراندن مقدمه ای بر رادیکالها و چینی ساده شده می تواند بهتر آموخته شود.

چگونه یادگیری چینی مندرین را ساده تر کنیم

هیچ میانبری در یادگیری زبان وجود ندارد اما چند توصیه هست که می تواند به شما کمک کند تا پیشرفت خود را تسریع بخشیده و اضطرابتان را در مسیر یادگیری مندرین تسکین دهید. بیایید نگاهی اجمالی به چگونگی آغاز یادگیری چینی به وسیله روزتا استون بیندازیم.

اینجا تعدادی پیشنهاد ارائه می کنیم تا به شما کمک کند که در مسیر یادگیری زبان پیشرفت کنید و با زبانی که اساس برقراری ارتباط در شرق است دچار اضطراب نشوید.

ابتدا بر صحبت کردن چینی تمرکز کنید

به دلیل اینکه سیستم نوشتاری چینی می تواند پیچیده باشد، شما باید هفته ها یا ماههای ابتدایی را تنها صرف تمرکز بر یادگیری صحبت کردن و آواهای چینی مندرین نمایید. با این همه، هدف شما این است که در مکالمه های دنیای واقعی به زبان چینی احساس راحتی کنید در نتیجه نوشتن و خواندن دخیل نخواهد بود اما فهمیدن و فهیمده شدن صحبت کردن به چینی آنچیزی است تمرین خواهید کرد.

رادیکالهای چینی و سیستم نوشتاری ساده شده را بیاموزید

تنها یادگیری تعداد اندکی رادیکال و کاراکترهای ابتدایی از نسخه ساده شده سیستم نوشتاری چینی احتمالاً برای شما کافی خواهد بود تا از پس خواندن علائم جاده ای، منوی رستورانها و دستورالعمل های ساده در فضاهای عمومی بربیایید. تسلط بر سیستم نوشتاری چیزی است که زبان آموزان سطح پیشرفته تر می توانند در آن غرق شوند بنابراین آن را بگذارید برای وقتی که برای انجام مکالمه به زبان چینی اعتماد به نفس کافی را داشته باشید.

به شکل جدی به یادگیری زبان متعهد باشید

به صورت روزانه زمانی را برای یادگیری زبان کنار بگذارید و به آن متعهد باشید اما متوجه باشید که به جای مسابقه و رقابت برای تسلط به زبان بهتر است به شکلی آهسته بر روی اعتماد به نفس خود کار کنید. درست مثل هر زبان دیگری راحتی و سرعت شما در مسیر یادگیری چینی به زمانی که باید متعهدانه به آموزش بپردازید و همچنین به کیفیت برنامه آموزش زبان شما بستگی دارد.

یادگیری زبان چینی خود را با تکنیک های ارتباط مستقیم با زبان تسریع بخشید

اگر شریکی برای آموزش زبان به صورت دونفره پیدا کرده اید و یا اگر از چندین تکنیک مختلف ارتباط مستقیم با زبان بهره می برید، قطعاً این راهی است که زبان مندرین شما را به سطح بعد می رساند. روزتا استون یک جامعه آنلاین برای زبان آموزان را ارائه می دهد که در آن شما می تواند با دیگران تعامل داشته باشید و از طریق کامپیوتر خود با هم صحبت کنید و به شکلی واقعی با داشتن مکالمه هایی از پیش تعیین نشده زبان را تمرین کنید.

با روزتا استون هرزمان و در هرجا که هستید، خود را در معرض زبان مندرین قرار دهید.

یک درس را دانلود کنید و در قطار یا هواپیما مسیر را آغاز کنید. 5-10 دقیقه درس را انتخاب کنید و هنگامی که در صف یا منتظر دوستتان هستید، امتحانش کنید. می توانید از گزینه های پویایی مثل بگرد و صحبت کن نیز استفاده کنید به شکلی که به یک شیء در جهان واقعی اشاره می کنید و ترجمه اش را خواهید داشت.

بهترین بخش؟ شما مجبور نیستید که بین اپلیکیشن و نرم افزار کامپیوتر انتخاب کنید. هر دو هماهنگ هستند بنابراین می توانید از همه دستگاههای الکترونیک خود به شکلی یکپارچه استفاده نمایید.

چینی یاد بگیرید

اشتراک گذاری:

درباره نویسنده

author-image

پرستو غفاری

تولید محتوا

پرستو هستم. کارشناسی ارشد مهندسی عمران خوندم اما سالهاست که زبان انگلیسی تدریس می کنم و گهگاهی ترجمه هم می کنم. بسیار به ادبیات و هنرهای نمایشی علاقمندم و از مطالعه کتاب و تماشای فیلم و سریال به زبان انگلیسی بسیار لذت می برم و امیدوارم که بتونم به دیگران هم کمک کنم تا از این لذت محروم نباشند .

نظرات