اساتید پیشنهادی:

یک زبان آسیایی چیست ؟ و چطور می توانید آن را یاد بگیرید؟*

پرستو غفاری
پرستو غفاری
دوشنبه, 22 آذر 2020

دسته بندی : Learning Language Techniques

زمان مطالعه : 12 دقیقه

تعداد بازدید : 0

یک زبان آسیایی چیست ؟ و چطور می توانید آن را یاد بگیرید؟

یک زبان آسیایی چیست ؟ و چطور می توانید آن را یاد بگیرید؟

 

 

     یک زبان آسیایی چیست؟

پاسخ دادن به این سؤال می تواند سخت تر از آنچه فکر می کنید باشد. برای بسیاری از مردم اولین چیزی که به ذهن می رسد، زبان های شرق آسیاست که به طور گسترده استفاده می شوند: چینی، ژاپنی و کره ای.

اما زبان های جنوب شرق آسیا چطور؟ زبان هایی مثل ویتنامی یا مالاییایی.

زبان های جنوب آسیا مثل هنذی و بنگالی چطور ؟

روسی چطور؟ یا ... انگلیسی ؟

قاره آسیا خانه 2000 زبان مختلف و میلیاردها انسان است.

علاوه بر این، بسیاری از زبان ها که ریشه آسیایی دارند در قسمت های دیگر جهان در جوامع مهاجر نیز صحبت می شوند. و زبان هایی مثل انگلیسی، فرانسوی و پرتغالی نیز وارد آسیا شده اند و حتی به شکلی منحصر به فرد توسعه یافته اند.

از آنجایی که شما دارید این پست را می خوانید، ما می توانیم فرض کنیم که احتمالاً علاقه ای به یادگیری انگلیسی ندارید، (یا اینکه اگر هم دارید، مزیتی است که نسبت به بقیه افراد دارید). ممکن است به یادگیری یکی از زبان های پرطرفدار آسیایی باشید زبان هایی مثل چینی مندرین یا اینکه احتمال دارد دوست داشته باشید یکی از زبان های نسبتاً مهجور مثل خمر را بیاموزید.

اینجا قصد داریم تا یک نگاه همه جانبه به زبان های آسیایی بیندازیم و فارغ از زبان آسیایی که به آن علاقمند هستید، سعی کنیم برای یادگیری آن به شما کمک کنیم. در این پست در مورد مشخصات برخی از زبان های آسیایی صحبت خواهیم کرد اما اگر علاقمند به یادگیری یکی از آنها که کاربرد کمتری دارند هستید، برای یافتن منابع مختص خودتان و شروع یادگیری توصیه هایی خواهیم داشت.

اما اول از همه تعدادی از دلایلی را بررسی خواهیم کرد برای اینکه یک زبان آسیایی را بیاموزید.

بیایید نگاهی به چند تای آنها بیندازیم.

دلایل ممکن برای یادگیری یک زبان آسیایی

موقع تصمیم گیری کدام زبان برای یادگیری، تعداد زیادی دلیل برای انتخاب یک زبان که در قاره آسیا و توسط آسیایی های زیادی در سراسر جهان صحبت می شود، وجود دارد.

بعضی از آنها دلایل منطقی و عملی هستند. برخی از افراد که درگیر روابط بین الملل و تجارت هستند، از یادگیری یک زبان دیگر مزایایی را کسب می کنند. به خصوص اگر زبانی باشد که برای برقراری ارتباط با شرکای تجاری شان بتوانند از آن استفاده کنند. بعضی کشورهای آسیایی مشخصاً مثل ژاپن و چین به لحاظ اقتصادی و رسانه ای تأثیر مهمی در دنیای امروز دارند. بنابراین دانستن ژاپنی، مندرین یا یک زبان آسیایی دیگر می تواند یک مهارت بسیار کارآمد باشد که در رقابت های بین المللی شما را در جایگاه خوبی قرار دهد.

برای بسیاری افراد، علاقه به ارتباط مستقیم با یک فرهنگ آسیایی خاص، اشتیاق اولیه برای یادگیری زبان را فراهم می آورد. زبان می تواند درهای تازه ای را به سوی سفر، ارتباط با افراد بومی ، توانایی لذت بردن از کتابها و فیلم ها بدون واسطه و چیزهای بیشتری را باز کند. ممکن است دوستانی داشته باشید که ویتنامی باشند و دلتان بخواهد که با آنها به ویتنامی صحبت کنید. یا اینکه ادبیات هند شما را مسحور خود کرده است و ترجیح می دهید که آن را به زبان اصلی بخوانید. شاید والدین، پدربزرگ و مادربزرگ یا اقوام دیگرتان اهل چین هستند و شما می خواهید که زمانی به آنجا سفر کنید (یا اینکه به مکالماتشان یواشکی گوش کنید.)

علاوه بر ارتباط شخصی، یادگیری زبان کشوری که به آن سفر کرده اید، حتی اندکی می تواند تمام این تجربه را بسیار غنی تر سازد. بعلاوه، در طول سفر می توانید به دیگرانی که زبان محلی را نمی دانند کمک کنید. بنابراین اگر به سفر کردن به آسیا علاقه مندید، وقتش است که مطالعه را آغاز کنید! فرض کنید در یک سوپرمارکت در توکیو هستید و یک انگلیسی زبانی را می بینید که در حال تلاش برای مکالمه با صندوقدار به زبان ژاپنی است. اگر ژاپنی صحبت کنید، قادر خواهید بود که به هر دو طرف کمک کنید. دانستن زبانی که به صورت متداول صحبت می شود، در هر جا یک مزیت بزرگ محسوب می شود و کمک کردن به دیگران احساس خیلی خوبی را در آدم ایجاد می کند.

حساسیت زبانی نیز یک مزیت دیگر است. و همچنین مقوله ای مهم برای هر کس که به آن فکر کند. برای برخی انگلیسی زبانانی که با زبان های آسیایی یا فرهنگشان آشنایی ندارند، زبان های آسیایی مشابه یکدیگر به نظر می رسند. اگر شما هم چنینید، به محض اینکه حتی کمی از یک زبان آسیایی را یادبگیرید، زبانی مثل کره ای (که یک زبان منزوی هم به حساب می آید)، وضوح تفاوت آن با یک زبان دیگر مثل ژاپنی کاملاً مشخص می شود. این نکته نه تنها می تواند شما را از انجام اشتباهات خجالت آور و آسیایی هایی که در تعامل با شما هستند را از سر و کار داشتن با این شاتباهات نجات دهد، بلکه می تواند درک تفاوتها میان فرهنگ های مختلف آسیایی شما را نیز بهبود بخشد.

یادگیری یک زبان آسیایی می تواند به شما شانسی دهد تا فارغ از اینکه در چه مکانی هستید، از فرهنگ عام آن زبان لذت ببرید. برای مثال، ممکن است به گوش کردن به موسیقی K-POP یا J-POP علاقه داشته باشید. به مرور افراد بیشتر و بیشتری در سراسر دنیا به موسیقی آسیایی گوش می کنند و از آن لذت می برند.

کدام زبان آسیایی را باید یاد بگیرید؟

هیچ پاسخ واضحی برای این سؤال وجود ندارد. دلایل شما برای وقت گذاشتن برای یادگیری یک زبان آسیایی می تواند کاملاً شخصی یا منطقی باشد. اما اگر مطمئن نیستید یا اینکه میان دو یا چند زبان گیر کرده اید، اینجا به عواملی پرداختیم که می تواند به شما کمک کند تا تصمیم نهایی خود را بگیرید.

یکی اینکه چند نفر در دنیا به آن زبان صحبت می کنند. مثلاً حدود 450 میلیون نفر در دنیا به هندی حرف می زنند در حالیکه کره ای 71 میلیون سخنگنو دارد. بنابراین اگر به دنبال یادگیری زبانی هستید که به سادگی به شما اجازه دهد تا با تعداد افراد بیشتری در ارتباط باشید، هندی بازی را از کره ای می برد.

با این حال، در نظر گرفتن این عامل به گونه ای دیگر نیز مفید خواهد بود. اگر هدف شما ارتباط ساده با آدمهای زیادی نیست و مشخصاً به دنبال ارتباطات شغلی مناسب هستید، بهتر است به دنبال یادگیری زبانی باشید که افراد زیادی آن را نمی دانند. برای مثال، اگر قرار است که مترجم باشید و در پی حل مشکل ارتباطی میان دو زبان که تقاضای بیشتری را دارند، باید میان فرصت های شغلی به دنبال زبان هایی باشید که مورد علاقه تان است و همچنین برای ترجمه آن به انگلیسی (یا زبان دیگری که در حد یک فرد بومی می دانید) تقاضای بسیاری وجود دارد.

نکته دیگر حائز اهمیت ماهیت زبان نوشتاری است. برای مثال در ژاپن دو جور الفبای مصوت وجود دارد. Hiragana ، katakana و kanji که یک شکل نوشتاری است که از کارکترهای چینی استفاده می کند. همه این اشکال به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین، به دلیل اینکه ژاپنی دارای یک سیستم نوشتاری پیچیده است، احتمالاً جذاب ترین یا منطقی ترین زبان برای یادگیری نخواهد بود- بسته به علاقه، خواست، توانایی و عوامل دیگر-. اگر سیستم نوشتاری چندگانه ژاپنی به نظر مرعوبتان کرده، برای مثال می توانید به ویتنامی، تایلندی یا کره ای فکر کنید. چرا که همه این زبان ها تنها یک سیستم نوشتاری دارند که آن هم نسبتاً ساده است.

به محض اینکه لیست انتخاب های خود را محدود کردید، می توانید مسیر یادگیری را آغاز کنید!

توصیه ها و ترفندها: چه رویکردی به یادگیری زبان آسیایی داشته باشید

منابع متعدد تمرین آنلاین را کشف کنید.

این روزها بسیاری از ما کامپیوترهای کوچکی داریم که با خود در جیب ها یا کیف هایمان این طرف و آن طرف می بریم. این مسئله یادگیری زبان را در هر جا و هر زمان آسان تر می کند. حتی اگر فعالانه در حال یادگیری زبان نیستید، جستجوی آنلاین گزینه های شما را افزایش می دهد.

  • OpenCulture وب سایتی است که شما را به کلاس های زبان آنلاین، فیلم ها، موسیقی و کتاب های آموزشی متصل می کند. برای زبان آموزانی که قصد یادگیری زبان آسیایی را دارند، OpenCulture دوره هایی به خمر (زبان کامبوجی)، چینی مندرین، هندی، اندونزایی، ژاپنی، کره ای، لائو، روسی، Tagolog، تایلندی و ویتنامی برگزار می کند.
  • FluentU وب سایتی است که از طریق درگیر کردن شما با زبان مقصد به وسیله ویدئوهای واقعی مثل اخبار، موسیقی یا هر چه که بیشتر به آن علاقمندید و همچنین آزمون هایی برای یادگیری لغت و فایل های صوتی قابل دانلود به شما کمک می کند تا روند یادگیری شما آسان شود.

برای زبان های آسیایی، در حال حاضر FluentU دوره هایی به چینی مندرین، ژاپنی، کره ای و روسی برگزار می کند. شما می توانید به عنوان یک تازه وارد تمام عیار وارد این وب سایت شوید و تا مقطع پیشرفته از محتوای جالب و سرگرم کننده آن استفاده کنید.

FluentU بخش کسل کننده یادگیری زبان را از آن می گیرد و یک روند یادگیری جالب، کارآمد و مفید را به شما ارائه می کند. بهترین ویدئوها برای شما دست چین شده و بر اساس سطح زبان و موضوع مرتب شده اند. تمام کاری که لازم است بکنید این است که هر ویدئویی که توجه و علاقه تان را جذب می کند را برای شروع امتحان کنید.

هر لغت در یک زیرنویس تعاملی استفاده شده است که شامل معنی لغت، صدا، عکس، مثال و غیره می شود.

به متن هر ویدئو در FluentU دسترسی خواهید داشت به این صورت که زیر دکمه دیالوگ را چک می کنید و لغات و عبارات ویدئو را در قسمت Vocab بررسی خواهید کرد.

همچنین شما می توانید از آزمون های منطبق بر سطح این وب سایت برای یادگیری لغات و عبارات هر کدام از ویدئوها از طریق سوالات و تمرین های جالب استفاده کنید. تنها کافی است که صفحه را به چپ یا راست بکشید تا مثال های بیشتری از کلمه ای که در حال یادگیری اش هستید را ببینید.

این برنامه روند یادگیری شما را دنبال می کند و دقیقاً به شما می گوید که کی وقت دوره است و این نکته یک تجربه کاملاً شخصی را به شما ارائه می کند.

می توانید از FluentU از طریق وب سایت بر روی کامپیوتر یا تبلت خود استفاده کنید و یا از آن بهتر اپلیکیشن آن را ار آیتونز و یا گوگل پلی دانلود نمایید.

  • Duolingo  یک اپلیکیشن جالب است که احتمالاً در مورد آن چیزهایی شنیده اید. این اپلیکیشن بر روی لغات و دستور زبان به وسیله بازی های آزمون مانند تمرکز می کند. لذت بخش و جالب است و کمک می کند تا مهارت های زبانی خود را به خوبی تمرین کنید. این اپلیکیشن برای معرفی کلمات، عبارات و نکات دستوری جدید از طریق تمرین ها و آزمون های کوتاه طراحی شده است و شما می توانید برگردید و نگاهی به آنچه تا به حال فراموش کرده اید بیندازید. Duolingo در حال حاضر دوره هایی به زبان ویتنامی، کره ای، ژاپنی، اندونزایی، هندی و چینی مندرین ارائه می کند.
  • StudyBlue یک منبع آنلاین دیگر و اپلیکیشنی است که به شما امکان این را می دهد که علاوه بر استفاده از مطالب آماده دیگران، محتوای آموزشی خود را بسازید این اپلیکیشن به فلش کارت های مجازی بسیار خوب خود معروف است. StudyBlue در حال حاضر میلیون ها محتوای آموزشی آنلاین دارد. هم اکنون، این اپلیکیشن مطالب بسیاری برای تعدادی از زبان های آسیایی را نیز ارائه می کند. بهترین ویژگی آن این است که شما می توانید فلش کارت های مخصوص خود را بسازید که برای فهرست های لغت خاص عالی است. و یا اینکه برای صرفه جویی در وقت از مجموعه های آماده استفاده کنید.

زبان آسیایی مورد نظر خود را در گزینه های بالا پیدا نکردید؟ یک جستجوی ساده در اینترنت می تواند مشکلات را حل کند.

به زبانی که می خواهید یاد بگیرید موسیقی گوش کنید

شنیدن زبانی که در حال یادگیری آن هستید به بهبود دایره لغات و تلفظ شما کمک می کند. علاوه بر گوش کردن، تکرار بلند آنچه می شنوید بسیار مفید خواهد بود. چه این کار را در خانه خودتان و بدون هیچ عامل حواس پرتی انجام دهید و چه در ترافیک روزانه، این راهی برای گوش کردن و استفاده کردن از زبان است.

اینجا جایی است که اشتیاق زیاد شما به موسیقی پاپ آسیایی می تواند به درد بخورد. یوتیوب انواع متفاوتی از موزیک ویدئوهای K-pop و J-pop را شامل می شود و شما می توانید به صورت آنلاین در موسیقی K-pop و J-pop را در چارت های جهانی در سایت اسپاتیفای گوش کنید.

روی کتاب های درسی و تمرین خوب سرمایه گذاری کنید.

بر روی کتاب های آموزشی و تمرین و فرهنگ لغات تازه منتشر شده، سرمایه گذاری کنید. از آنجایی که همه زبان ها با تغییر فرهنگ در حال تکامل هستند، شما با استفاده از آخرین منابع نوشتاری می توانید بهترین نتیجه را بگیرید. با این حال، می تواند هزینه بر باشد. بنابراین سعی کنید مغازه ها و وب سایت هایی را پیدا کنید که کتاب ها را با قیمتی پایین تر به فروش می رسانند یا اینکه به دنبال دانشجویانی باشید که قصد فروش کتاب های قدیمی خود را دارند.

همچنین به عنوان جایگزین کتاب چاپی می توانید از تمرین ها و کتاب های آموزشی آنلاین نیز استفاده کنید. آمازون، فروشگاه آنلاینی که این روزها همه چیز در آن پیدا می شود، جایی قابل اعتماد برای پیدا کردن کتاب های آموزشی مثل "Practical Chinese reader" است.

اگر مطمئن نیستید که چه کتابی بخرید، می توانید در یوتیوب پیشنهادات و نقدهایی پیدا کنید.

فرهنگ و تاریخ آسیایی را از طریق فیلم ها و تلویزیون کشف کنید

زبان با تاریخ و فرهنگ تنیده شده است. بنابراین لازم است که درک خوبی از هر دو داشته باشید. مهم است که به خاطر داشته باشید که برخی از فرهنگ های پاپ (مثل موسیقی پاپ که برای مصرف بین المللی ساخته می شود) می تواند نماینده یک جنبه محدود از فرهنگ باشد نه کل آن. همچنین مهم است که بدانید فرهنگ لزوماً معادل یک کشور نیست.

ممکن است فرهنگ های منطقه ای مختلفی وجود داشته باشند که در آن مردم به زبانی صحبت می کنند که شما در حال یادگیری اش هستید. همه آنها به شکل یکسانی مشروع هستند و بیشتر آنها احتمالاً در پی رویدادهای تاریخی و سیاسی خاصی پدید آمده اند.

با این حال، تنها به این دلیل که فرهنگ و تاریخ مقوله هایی جدی و پیچیده هستند، به این معنی نیست که شما برای یادگرفتن آنها از طریق برنامه های جالب تلویزیونی نمی توانید لذت ببرید. سریال های تاریخی می توانند راهی معرکه برای درک و احساس رویدادهای تاریخی که فرهنگ را شکل داده اند شوند و این محصولات در چندین کشور آسیایی در حال حاضر در دسترس هستند.

برای مثال، داستان سریال شبکه نتفلیکس به نام "Kingdom" در دوران Joseon کره می گذرد که با هجوم زامبی ها درگیر است. خب البته ممکن است این یکی مشخصاً خیلی تاریخی نباشد اما نکته مهم این است که با تماشای سریال های این چنینی می توانید چیزهای زیادی یاد بگیرید.

علاوه بر سریال های تاریخی، فیلم ها و سریالهایی با موضوعات مدرن نیز می توانند برای زبان آموزان بسیار مفید باشند. و مزیت آنها این است که فرآیند یادگیری زبان و لذت بردن از این محصولات به صورت همزمان می تواند بسیار کارآمد عمل کند.

به جز برخی از منابع تماشای محصولات تصویری به صورت آنلاین مثل آمازون یا نتفلیکس، AsianCrush نیز یک سایت فوق العاده برای پیدا کردن فیلم ها و برنامه های تلویزیونی آسیایی است. می توانید بر اساس منطقه جستجویشان کنید. گزینه های موجود شامل چین، هنگ کنگ، هند، ژاپن، مالزی، مغولستان، فیلیپین، سنگاپور، کره جنوبی، تایوان، تایلند، ایالات متحده آمریکا و ویتنام می شوند.

دستور غذا امتحان کنید

اگر در منطقه ای که زندگی می کنید، رستورانی پیدا نمی شود که غذا از فرهنگ هایی سرو کند که در حال یادگیری زبان آنها هستید، می توانید خودتان دست به کار شوید.

اگر مبتدی هستید، هنوز استفاده از دستور غذاها به زبان مقصد برایتان مناسب نخواهد بود. اما می توانید اطلاعات زیادی از وب سایت ها و وبلاگ هایی بگیرید که ارتباط مستقیمی با زبان مقصد دارند. حتی اگر این وب سایت ها به زبان انگلیسی باشند، باز هم می توانید غذاها و مواد تشکیل دهنده شان را به زبان اصلی ببینید و توضیحات را بخوانید. یا نکات فرهنگی زیادی را یاد بگیرید.

اینجا به تعدادی مثال خوب در این زمینه می پردازیم:

  • CamboKitchen . این یک وبلاگ دستور غذا است برای غذاهای کامبوجی است. نویسنده-آشپز این سایت، در استرالیا زندگی می کند اما اصالتاً کامبوجی است.
  • Hungry Huy . این یک وبلاگ است که توسط یک ویتنامی-آمریکایی نوشته می شود که والدینش یک رستوران ویتنامی در کالیفرنیا را مدیریت می کنند.
  • Manngchi. Maangchi یک نیویورکی است که به سبک کره ای آشپزی می کند. می توانید دستور غذاها را هم در وبسایتش و هم در یوتیوب پیدا کنید.

همین که تحقیق می کنید و یک غذای خاص را می پزید، می توانید از این موقعیت استفاده کرده و لغات کلیدی مربوط به غذاها را یاد بگیرید. نام مواد تشکیل دهنده غذا را جستجو کنید . بعد، به محض اینکه خودتان غذا را درست کردید، سعی کنید که نسخه خودتان را به زبان مقصد بنویسید. حتی اگر تا مرحله نوشتن فهرست مواد تشکیل دهنده پیش رفته اید، می توانید از آن به عنوان پایه کار خود استفاده کنید.

به برخی وبلاگ ها نگاهی بیندازید

به دنبال وبلاگ هایی بگردید که مشخصاً برای زبانی که در حال یادگیری آن هستید، نوشته شده اند. علاوه بر وبلاگ های آسیایی FluentU، می توانید وبلاگ های بسیاری برای یادگیری چینی، کره ای، ژاپنی ، روسی و دیگر زبان ها پیدا کنید.

اگر قصد سفر دارید، می توانید خواندن وبلاگ های سفر یا وبلاگ های دیگری که توسط کسانی که در منطقه زبان مقصد شما تحصیل می کنند را امتحان کنید. علاوه بر خواندن تعدادی توصیه و استراتژی یادگیری زبان، می توانید اطلاعاتی در مورد مکانها، مغازه ها و یا رستوران های خوب پیدا کنید که در سفرهای آینده خود از آنها استفاده کنید. در نهایت می توانید به خواندن وبلاگ هایی بپردازید که به زبان مقصد و توسط افراد بومی نوشته شده اند.

Japan Blog Directory  وب سایتی است که پیدا کردن وبلاگ های فرهنگ و زبان ژاپنی را با استفاده از قرار دادن منابع مختلف در جایی قابل دسترس، آسان می کند. بنابراین لازم نیست که خودتان در اینترنت جستجو کنید.

برای دیگر زبان های محبوب آسیایی می توانید در اینترنت جستجو کنید: blogs in (language) و فهرستی دریافت کنید. برای بقیه زبان های کم کاربردتر آسیایی می توانید به دنبال وبلاگی به زبان مقصد خود باشید. مثل "وبلاگ سبک زندگی" یا "وبلاگ موسیقی".

ثبت نام در یک دوره ارائه شده در یک مدرسه یا یک مرکز اجتماع یا دانشکده نزدیک محل زندگی تان را در نظر بگیرید

به خصوص اگر دوستان یا فامیلی ندارید که به زبان آسیایی مورد نظرتان صحبت کنند، تعامل رو در رو با یک فرد حرفه ای یا بومی و دانش آموزان دیگری مثل خودتان می تواند بسیار ثمربخش باشد. استفاده از زبان، حتی خارج منطقه امنتان بهترین راه برای یادگیری و پیشرفت است.

نکته دیگری که هنگام انتخاب منابع و تکنیک ها باید در نظر بگیرید این است که ترکیب منابع همواره مفید خواهد بود.

به حداکثر رساندن راه های مختلف یادگیری و استفاده از زبان حقیقتاً مفید خواهد بود چرا که شما را مطمئن می سازد که با زبان تجربه های تازه ای خواهید داشت.

و بعد از آن مسیر یادگیری را مال خود خواهید کرد.

یادگیری یک زبان آسیایی با چالش های خود همراه است اما تعداد زیادی منابع وجود دارند که می توانند راه را به شما نشان دهند از جمله این منابع  هست که امکان ثبت نام و یادگیری زبان را دارد.

 

یک زبان آسیایی چیست ؟ و چطور می توانید آن را یاد بگیرید؟*

اشتراک گذاری:

درباره نویسنده

author-image

پرستو غفاری

تولید محتوا

پرستو هستم. کارشناسی ارشد مهندسی عمران خوندم اما سالهاست که زبان انگلیسی تدریس می کنم و گهگاهی ترجمه هم می کنم. بسیار به ادبیات و هنرهای نمایشی علاقمندم و از مطالعه کتاب و تماشای فیلم و سریال به زبان انگلیسی بسیار لذت می برم و امیدوارم که بتونم به دیگران هم کمک کنم تا از این لذت محروم نباشند .

نظرات