روش های یادگیری زبان در خانه به همراه تکنیک های میانبر برای یادگیری بهتر زبان های مختلف

منابع برای یادگیری زبان به‌صورت خودآموز در خانه با تنوع بالا موجود هستند. در حقیقت هم می‌توان زبان را به‌صورت طبیعی و با ترکیب آن با زندگی روزمره یاد گرفت، زیرا مهارت زبانی یک مهارت غیرطبیعی و ناشناخته نیست! مغز انسان آمادگی ذاتی برای یادگیری زبان دارد، و روش‌های یادگیری هم از نظر جزئیات می‌توانند به تعداد افراد روی کره زمین متنوع باشند.

خاطره محمدی
خاطره محمدی
یکشنبه, 01 خرداد 1

زمان مطالعه:

عراق، کشوری در غرب آسیا و در همسایگی ایران قرار دارد. این کشور هرساله پذیرای تعداد زیادی از ایرانیان است. وجود اماکن زیارتی در این کشور از دلایل اصلی سفر به عراق است. نجف و کربلا از شهرهایی است که مقاصد اصلی برای سفر به عراق بوده و در ماه محرم و اربعین تعداد زیادی مردم ایرانی به زیارت اماکن متبرکه در این شهرها می‌روند. شاید فکر می‌کنید یادگیری زبان جدیدی چون عربی بسیار سخت و زمانبر است، اما با یادگیری جملات ضروری برای سفر به کشور عراق به راحتی می‌توانید در صحبت کردن به این زبان حرفه ای شوید و مانند یک نیتیو که سال ها در کشور عراق زندگی کرده، صحبت کنید. زبان رسمی این کشور عربی است که یادگیری آن برای ایرانیان راحت‌تر است، زیرا بسیاری از واژگان عربی در زبان فارسی استفاده می‌شود.

ادامه مطلب
خاطره محمدی
خاطره محمدی
شنبه, 31 اردیبهشت 1

زمان مطالعه:

ر فرایند یادگیری زبان انگلیسی نباید عجله کرد، اما بیش‌تر اوقات ما به دلیل مهاجرت، سفرهای کاری و تفریحی مجبور به یادگیری این زبان می شویم و کمبود وقت یکی از این استرس هایی است که ما را تحت فشار می گذارد. اگر می خواهید یادگیری زبان جدیدی را شروع کنید، بهتر است بدانید که برخی اشتباهاتی در خصوص یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد. اگر قصد یادگیری زبان انگلیسی دارید، ممکن است این تصورات در ذهن شما هم وجود داشته باشد یا توسط اطرافیان به شما القا شده باشد. در این مطلب راهکارهایی توصیه می‌کنیم که به راحتی یادگیری زبان انگلیسی در کم‌ترین زمان، ممکن خواهد.

ادامه مطلب
خاطره محمدی
خاطره محمدی
جمعه, 30 اردیبهشت 1

زمان مطالعه:

ایتالیا، کشوری در جنوب اروپا و مرکز آن شهر رم است. این کشور، میراث‌ فرهنگی زیادی را در دل خود جای‌داده که بر اساس آمار یونسکو، نیمی از میراث‌فرهنگی جهان در این کشور واقع شده است. علاوه بر این، شهرهای زیبا و مناظر چشم‌نواز این کشور از عوامل مهم جذب توریست به آن است. شاید فکر می‌کنید یادگیری زبان جدیدی چون ایتالیایی بسیار سخت و زمانبر است، اما با یادگیری جملات ضروری برای سفر به کشور ایتالیا به راحتی می‌توانید در صحبت کردن به این زبان حرفه ای شوید و مانند یک نیتیو که سال ها در کشور ایتالیا زندگی کرده، صحبت کنید.

ادامه مطلب
خاطره محمدی
خاطره محمدی
پنجشنبه, 29 اردیبهشت 1

زمان مطالعه: 10 دقیقه

روسیه به‌عنوان پهناورترین کشور جهان در آسیای شمالی واقع شده است. آب‌وهوای روسیه در مناطق مختلف متفاوت است اما عموماً سرد است. هوای سرد در این کشور باعث شده که کشاورزی رونق زیادی نداشته باشد و اقتصاد این کشور بیشتر بر پایه فعالیت‌های صنعتی است. شاید فکر می‌کنید یادگیری زبان جدیدی چون زبان روسی بسیار سخت و زمانبر است، اما با یادگیری جملات ضروری برای سفر به کشور روسیه به راحتی می‌توانید صحبت کردن به زبان روسی حرفه ای شوید و مانند یک نیتیو که سال ها در کشور روسیه زندگی کرده، صحبت کنید.

ادامه مطلب
خاطره محمدی
خاطره محمدی
چهارشنبه, 28 اردیبهشت 1

دسته بندی: learning french

زمان مطالعه: 10 دقیقه

اگر دوست دارید دقیقا شبیه یک بومی فرانسوی زبان صحبت کنید ولی در ابتدای مسیر یادگیری زبان هستید، ناامید نباشید. خواندن به یک زبان خارجی می‌تواند دشوار و یا کاملاً دلسرد کننده باشد. اگرچه همواره ممکن است که با لغات یا ساختار دستوری دشواری مواجه شوید، یادگیری بان فرانسه ساده‌تر خواهد شد. فارغ از اینکه چقدر به زبان فرانسوی تسلط پیدا کنید، احتمال اینکه موقع خواندن متنی اصلاً با دشواری مواجه نشوید، وجود ندارد.

ادامه مطلب
خاطره محمدی
خاطره محمدی
یکشنبه, 25 اردیبهشت 1

دسته بندی: learning english

زمان مطالعه: 10 دقیقه

انواع و اقسام و باورهای اشتباه از گذشته تاکنون در زندگی بشر بوده است. مثلاً باور اشتباه درمورد مسطح بودن زمین یکی از آنها بود که خوشبختانه با سفر فضانوردان این باور غلط رفع شد. زبان انگلیسی نیز از این تصورات اشتباه مصون نبوده است. اگر می خواهید یادگیری زبان جدیدی را شروع کنید، بهتر است بدانید که برخی اشتباهاتی در خصوص یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد. اگر قصد یادگیری زبان انگلیسی دارید، ممکن است این تصورات در ذهن شما هم وجود داشته باشد یا توسط اطرافیان به شما القا شده باشد.

ادامه مطلب
ساحره عابدینی
ساحره عابدینی
شنبه, 14 اسفند 0

دسته بندی: learning japanese

زمان مطالعه: 15 دقیقه

همیشه برداشتن نخستین گام و انجام دادن اولین کار و گذر از اولین مرحله، سخت‌ترین بخش رسیدن به هر هدفی است. اما برای اینکه گام اول را برایتان ساده‌تر کنیم به شما پیشنهاد می‌کنیم برای یادگیری زبان ژاپنی ابتدا اصول را بیاموزید، مثلاً می‌توانید برای شروع هیراگانا/ Hiragana را یاد بگیرید. در ادامه خواهیم گفت که هیراگانا چیست و چطور باید آن را یاد گرفت.

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
سه شنبه, 28 دی 0

دسته بندی: learning spanish

زمان مطالعه:

با آموزش گام به گام زبان اسپانیایی ، قسمت اول در خدمتتان هستیم!

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
شنبه, 25 دی 0

زمان مطالعه:

استفاده از بازی های آموزشی wordwall

ادامه مطلب
پرستو غفاری
پرستو غفاری
دوشنبه, 08 آذر 0

دسته بندی: learning dutch

زمان مطالعه: 7

همه ما تاکنون کودکان بسیاری را دیده‌ایم که با انواع روش های آموزش زبان هلندی به کودکان موفق شده اند. بهترین روش کدام است؟

ادامه مطلب
یادگیری زبان رایگان در منزل! چگونه؟
یادگیری زبان به صورت آنلاین در خانه

وقتی زبان مادری خودتان را یاد می‌گیرید می‌توانید با دنیا ارتباط بگیرید و نیازهای خودتان را بیان کنید. حتی افراد با ضریب هوشی 70 یا کودکان مبتلا به سندروم دان نیز می‌توانند به طور کامل از یک زبان برای ارتباط استفاده کنند و زبان دوم را نیز یاد بگیرند.

آسان‌ترین روش یادگیری همواره ترکیب کردن چیزی که دوست دارید با چیزی که مشغول یادگیری آن هستید است. حتی اگر رابطه خوبی با کتاب‌های درسی ندارید و بیشتر وقت شما در اینستاگرام می‌گذرد، می‌توانید شروع به دنبال‌کردن پیج‌هایی که به زبان مدنظر شما محتوا می‌گذارند بکنید.

اگر دوست دارید صفر تا صد یک زبان را در خانه یاد بگیرید، به شما توصیه می‌کنیم یک برنامه مشخص داشته باشید. شما می‌توانید از یک دوست یا یک معلم زبان بخواهید نوشته‌های شما را تصحیح کند.

شما می‌توانید در سطح‌های مختلف یادگیری خودتان از انواع کتاب‌ها، نرم‌افزارها و پکیج‌ها استفاده کنید. توصیه ما به شما استفاده ترکیبی از همه این منابع است.

در دنیای امروز شما به‌سختی می‌توانید وارد محیطی شوید که با انگلیسی برخورد نکنید! سریال محبوب شما در نتفلیکس یا صفحه اینستاگرام خواننده موردعلاقه شما می‌توانند منبع الهام‌بخش شما برای یادگیری باشند.

یادگیری زبان چه فایده ای دارد؟

اولین و مهم‌ترین فایده یادگیری زبان، امکان ایجاد ارتباط است. شما وقتی زبان مادری خودتان را یاد می‌گیرید می‌توانید با دنیا ارتباط بگیرید و نیازهای خودتان را بیان کنید. حتی افراد با ضریب هوشی 70 یا کودکان مبتلا به سندروم دان نیز می‌توانند به طور کامل از یک زبان برای ارتباط استفاده کنند و زبان دوم را نیز یاد بگیرند. در دنیای امروز که بیشتر شبیه به یک دهکده جهانی شده است نیز یادگیری یک زبان بین‌المللی مثل انگلیسی ضروری است.

فایده دیگر آموزش زبان افزایش شناخت شما از فرهنگ خودتان و قدرت درک بیشتر از انسان‌هاست! هر زبان زاده یک روحیه و یک جهان‌بینی خاص است. وقتی سعی کنید با زبان مردمی دیگر آشنا شوید، با تاریخ و فرهنگشان هم آشنا خواهید شد. همه این موارد باعث می‌شود ذهن بازتری پیدا کنید.

یکی دیگر از فواید آموختن زبان، پیداکردن یک عادت خوب است. یادگیری زبان در طول زمان اتفاق می‌افتد. این یعنی با یادگیری یک زبان نه‌تنها خود آن دانش زبانی بلکه روش پرورش یک عادت مناسب را یاد گرفته‌اید. شما می‌توانید از این مهارت برای ورزش، مطالعه و یا یادگیری یک زبان جدید استفاده کنید!

آسان ترین روش یادگیری یک زبان جدید چیست؟

آسان‌ترین روش یادگیری همواره ترکیب کردن چیزی که دوست دارید با چیزی که مشغول یادگیری آن هستید است. حتی اگر رابطه خوبی با کتاب‌های درسی ندارید و بیشتر وقت شما در اینستاگرام می‌گذرد، می‌توانید شروع به دنبال‌کردن پیج‌هایی که به زبان مدنظر شما محتوا می‌گذارند بکنید. حتی لازم نیست پیج‌های آموزشی را دنبال کنید! زبان به‌کاررفته در پیج‌های میم meme و یا تیک تاک معمولا بسیار ساده و قابل فهم است. بسیاری از ویدیوها هم زیرنویس دارند. با این روش شما میتوانید تعداد از کاربردی ترین کلمات را یاد بگیرید و کم کم با حال و هوای زبان مد نظرتان آشنا شوید.

بعد از اینکه مرحله آشنایی ابتدایی گذشت، توصیه می‌کنیم حتماً شروع به جمله‌سازی کنید. تا زمانی که از دانش خودتان در یک زبان استفاده‌ای نکنید، پیشرفتی اتفاق نمی‌افتد.

آیا یادگیری کامل زبان در خانه ممکن است؟

اگر دوست دارید صفر تا صد یک زبان را در خانه یاد بگیرید، به شما توصیه می‌کنیم یک برنامه مشخص داشته باشید. شما می‌توانید از یک دوست یا یک معلم زبان بخواهید نوشته‌های شما را تصحیح کند. درعین‌حال کارهای خلاقانه‌ای مثل ضبط کردن صدای خودتان و گوش‌دادن به آن می‌تواند کمک بزرگی محسوب شود. شما می‌توانید صدای خودتان را با صدای یک فرد نیتیو مقایسه کنید تا به تفاوت‌ها پی ببرید.

تمرین مهارت هایی که نیاز به بازخورد دقیق دارند، مثل رایتینگ و اسپیکینگ، بهتر است با برنامه منظم تری انجام شود. از تمرین کردن جلوی آینه غافل نشوید. پیدا کردن یک پارتنر زبان میتواند کمک مهمی محسوب شود. در آزمون های زبان آزمایشی نام نویسی کنید. هنگام آماده شدن برای یک آزمون میتوانید به خودتان نظم بیشتری بدهید و روی اصلی ترین نکات زبان تمرکز کنید. یادگیری زبان در خانه به معنای تمرین در هر زمانی که دلتان میخواهد نیست! شما باید به برنامه خودتان پایبند بمانید.

بهترین منابع خودآموز زبان چه هستند؟

شما می‌توانید در سطح‌های مختلف یادگیری خودتان از انواع کتاب‌ها، نرم‌افزارها و پکیج‌ها استفاده کنید. توصیه ما به شما استفاده ترکیبی از همه این منابع است. برای مثال، شما باید یک کتاب درسی ساده یا یک نرم‌افزار آموزشی را در برنامه خودتان داشته باشید. همچنین یک سریال یا انیمه سرگرم‌کننده به زبانی که در حال یادگیری آن هستید شروع کنید. در کنار این موارد کمک‌گرفتن از یک اپلیکیشن آموزش لغت هم می‌تواند کمک مهمی محسوب شود.

برخی از نام ها در این زمینه به شهرت جهانی رسیده اند. برای مثال وبسایت LingoHut درس های مکالمات اولیه و ضروری درباره بسیاری از موضوعات به 60 زبان زنده دنیا را دارد. این وبسایت با یک رابط کاربری ساده ای به شما امکان استفاده از منابع معتبر یادگیری زبان به صورت رایگان را میدهد.

نرم افزارهایی مانند رزتا استون نیز میتوانند به شما کمک کنند خودتان را در محیط یادگیری زبان قرار دهید.

یادگیری زبان انگلیسی به صورت رایگان

منابع یادگیری انگلیسی همه‌جا هستند. به‌عبارت‌دیگر، در دنیای امروز شما به‌سختی می‌توانید وارد محیطی شوید که با انگلیسی برخورد نکنید! سریال محبوب شما در نتفلیکس یا صفحه اینستاگرام خواننده موردعلاقه شما می‌توانند منبع الهام‌بخش شما برای یادگیری باشند.

همچنین اپلیکیشن های متنوعی از جمله تیکا برای یادگیری زبان انگلیسی طراحی شده‌اند. بسیاری از این برنامه‌ها و بخش هایی از آن ها رایگان هستند. شما با پرداخت مبلغی هزینه می‌توانید به بخش های دیگر آن ها هم دسترسی پیدا کنید.

یادگیری زبان فرانسوی

روش‌های یادگیری زبان فرانسوی به تعداد افراد روی زمین می‌تواند متفاوت باشد. شاید از موسیقی فرانسوی و ترانه‌های خواننده‌های معروف مانند Adele لذت میبرید. شاید هم به فرهنگ کافه های پاریس یا آثار روشنفکرهایی مانند سارتر علاقه داشته باشید! مهم نیست چه سلیقه ای دارید، شما میتوانید چیزهای دلپسند خودتان را در فرهنگ و زبان فرانسه بیابید. علاقه خودتان را به فرآیند یادگیری زبان گره بزنید و تمرین و تکرار را فراموش نکنید. مجله مرکز آموزش زبان تیکا میتواند برای یادگیری بخش های مختلف زبان فرانسوی پیشنهادات زیادی برای شما داشته باشد. ترفند های آموزش زبان آلمانی

بین زبان‌های اروپایی، زبان آلمانی کی از قدیمی‌ترین و با ریشه ترین زبان هاست. ریشه بسیاری از زبان‌های دیگر اروپایی مانند هلندی و انگلیسی به آلمانی برمی‌گردد. شما با هیچ کمبودی از نظر منابع روبه‌رو نخواهید بود. بااین‌حال باید کمی صبوری را یاد بگیرید! قوانینی که در ابتدا خیلی گیج‌کننده به نظر می‌رسند هرقدر پیش بروید قابل‌درک‌تر و منطقی‌تر خواهند شد.

روش های یادگیری زبان ترکی استانبولی

برای آشنایی بیشتر با زبان ترکی استانبولی از ابتدا هدف خودتان را در نظر داشته باشید. این هدف چه مهاجرت باشد چه تحصیل و چه پیشرفت شغلی، می‌توانید در کنار سرگرمی این زبان را یاد بگیرید. اگر طرف‌دار سریال‌های ترکی باشید که شاید نیازی به راهنمایی از این نظر نداشته باشید! اما اگر دنبال منابع متنوع‌تری هستید، می‌توانید نرم‌افزارها یا سایت‌هایی مثل LingoHut را دنبال کنید.

کتاب‌های بسیاری به زبان ترکی نوشته شده‌اند. دراین‌بین نویسنده معروف الیف شافاک به شهرت جهانی رسیده است. شما می‌توانید مهارت خواندن خود را با مطالعه این کتاب‌ها تقویت کنید. از آن جا که یادگیری دقیق زبان ترکی استانبولی اهمیت زیادی دارد، توصیه می‌کنیم در کنار مطالعه شخصی خود جلسات راهبردی و رفع اشکال با یک استاد زبان ترکی رزرو کنید. به این صورت که در طول هفته تمرینات خود را انجام دهید و یک روز در هفته با استاد کلاس بگیرید تا ایرادهای گفتاری و نوشتاری شما برطرف شود.

راه های جدید یادگیری زبان روسی

زبان روسی یک زبان متفاوت با زبان‌های هندواروپایی است. برای یادگیری این زبان ابتدا ذهن خودتان را آماده کنید! و با دید باز و خوش‌بینانه به سراغ این زبان زیبا بروید. یادتان باشد گرچه زبان روسی یکی از زبان‌های دشوار دنیا محسوب می‌شود، بیش از سیصد میلیون نفر این زبان را می‌دانند. از سوی دیگر مردم روس زبان به‌شدت در دنیای آنلاین فعال هستند. شما می‌توانید وارد محیط یک بازی آنلاین مانند Counter و یا Call of Duty شوید و با سایر بازیکنان به زبان روسی حرف بزنید، حتماً چند هم‌زبان پیدا می‌کنید!

یادگیری زبان در خانه برای زبان روسی کمی چالش‌برانگیز است. بهتر است از یک استاد زبان مشورت بگیرید.

یادگیری زبان چینی - یادگیری زبان در خانه

یادگیری زبان چینی نیازمند برنامه‌ریزی مقطعی است. شما باید این غول بزرگ را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید. آموختن زبان چینی به‌تنهایی و در خانه ممکن اما بسیار دشوار خواهد بود! توصیه ما این است که حتی اگر قصد مطالعه شخصی دارید، با یک استاد حداقل هفته‌ای یک‌بار یا دوهفته یکبار جلسه رفع اشکال رزرو کنید. اگر اشتباهات شما به‌موقع برطرف نشوند ممکن است ماه‌ها در یک مسیر نادرست پیش بروید.

به خودتان بعد از رسیدن به هر هدف پاداش بدهید. از کمال‌گرایی پرهیز کنید. بدانید که یادگیری زبان چینی به‌اندازه یادگیری چند زبان به تلاش نیاز دارد پس انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید. هدفتان را از یاد نبرید.

فوت و فن فراگرفتن زبان اسپانیایی

زبان اسپانیایی یکی از زبان‌های محبوب دنیاست. اگر شما هم مثل بیشتر افراد بعد از یادگیری انگلیسی به سراغ این زبان می‌روید، هیچ محدودیتی از نظر روش‌های یادگیری یا منابع ندارید. سریال‌های آمریکایی با زبان انگلیسی - اسپانیایی زیادی هستند که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

اپلیکیشن های معروف مثل دولینگو یا Fluentu بخش های کاملی برای آموزش زبان اسپانیایی دارند.

یادگیری زبان ایتالیایی

برای یادگیری زبان ایتالیایی می‌توانید از منابع قدیمی و جدید بهره بگیرید. از نمونه‌های اپرا گرفته تا نرم‌افزار و اپلیکیشن Memrise  همه می‌توانند در خدمت شما باشند.

روش های فراگیری زبان ژاپنی

برای یادگیری زبان ژاپنی شما می‌توانید از انیمه‌ها کمک بگیرید. سفارت ژاپن هم برنامه‌های فرهنگی در جهت ترویج زبان ژاپنی برگزار می‌کند. همچنین می‌توانید با پیداکردن دوستان ژاپنی در فضای آنلاین این زبان را تمرین کنید. اگر از منابعی مثل مانگا یا انیمه استفاده می‌کنید، توصیه ما به شما این است که حتماً جلسات توجیهی حداقل هفته‌ای یک‌بار را نیز با یک استاد انتخاب کنید.

خودآموز زبان کره ای

زبان کره‌ای یکی دیگر از زبان‌های محبوب آسیایی است. امروزه زبان کره‌ای به لطف سریال‌هایی که پایشان به نتفلیکس هم باز شده است همه‌جا دیده و شنیده می‌شود. شما می‌توانید زبان کره‌ای را در همه‌جا ببینید. آموزش این زبان با ویدئوهای آموزشی در سایت‌هایی مانند یوتیوب کاملاً شدنی است. بااین‌حال یادتان باشد زبان کره‌ای صرفاً یک زبان سرگرم‌کننده نیست. شما باید قواعد بسیاری برای استفاده از آن در موقعیت‌های مختلف اجتماعی و به‌خصوص هنگام مکالمه با بزرگ‌ترها یاد بگیرید.

یادگیری و مسلط شدن بر زبان عربی

زبان عربی یک زبان نزدیک به زبان فارسی است. گرچه ای دو زبان ریشه‌های نسبتاً متفاوتی دارند، هر دو کلمات مشترک بسیاری دارند. شما احتمالاً همین حالا هم تا حدودی با این زبان و قواعد آن آشنا هستید. برخی از قواعد ساخت کلمه و صفت از زبان عربی به همان شکل در فارسی هم به کار می‌روند.

برای یادگیری زبان عربی از منابع معتبر کمک بگیرید. شبکه‌های تلویزیونی مانند العالم و الجزیره زبان عربی فصیح را به شما می‌آموزند. با یادگیری عربی فصیح، می‌توانید اطلاعات رسمی زبان عربی را متوجه شوید. درصورتی‌که قصد یادگیری گویش‌ها و لهجه‌های عربی خاص یک کشور برای مثال سوریه یا عراق را داشته باشید، توصیه می‌کنیم دوست یا استاد زبانی اهل آن کشور پیدا کنید. سریال‌های تلویزیونی هم می‌توانند منابع مهمی برای یادگیری عربی باشند.

یادگیری زبان سوئدی

زبان سوئدی یک زبان اصیل شمال اروپا و اسکاندیناوی است. این زبان با آلمانی و انگلیسی ریشه‌های مشترکی دارد. برای تمرین زبان سوئدی شما از نظر منابع کمبودی نخواهید داشت به‌خصوص اگر به انگلیسی مسلط باشید.

آموختن زبان هندی

زبان هندی یکی از زبان‌های زیبا و دشوار دنیا است. این زبان در بسیاری از فیلم‌های بالیوود به کار می‌رود. شاید از نظر یک فارسی‌زبان که می‌تواند لغات مشترک فارسی و هندی را تشخیص بدهد، مکالمه به هندی چندان دشوار نباشد. اما رسم‌الخط هندی نیازمند تمرین فراوان است. یادگیری زبان در خانه برای افرادی که مشتاق فراگرفتن هندی باشند ممکن است.

سخن آخر

یادگیری زبان یک هنر است، اما هنری که همه ما داریم! ما یکبار از این مهارت برای آموختن زبان مادری خود استفاده کرده‌ایم. به‌یادآوردن این موارد کمی طول می‌کشد. شما در سامانه آموزش زبان تیکا می‌توانید از مقالات راهنمای بسیاری که در این زمینه وجود دارند کمک بگیرید.

به مقالات این دسته امتیاز دهید . . . 0 امتیاز