پادکست زبان و تاثیر استفاده از آن در آموزش زبان به همراه معرفی بهترین پادکست زبان های مختلف

محبوبیت پادکست‌ها و به‌ویژه پادکست زبان ریشه در محبوبیت برنامه‌های رادیویی دارد. بسیاری از اساتید زبان پادکست آموزش زبان را یکی از بهترین و قدرتمندترین ابزارها برای یادگیری و تقویت زبان معرفی می‌کنند.

زینب ناصری
زینب ناصری
چهارشنبه, 15 دی 0

دسته بندی: arabic podcasts

زمان مطالعه: 7 دقیقه

پادکست های زبان عربی

ادامه مطلب
پرستو غفاری
پرستو غفاری
دوشنبه, 15 آذر 0

دسته بندی: german podcast

زمان مطالعه: 15 دقیقه

پادکست های زبان آلمانی به شما کمک میکنند حین کارهای زندگی روزمره مهارت لیسنینگ خود را تقویت کنید

ادامه مطلب
پرستو غفاری
پرستو غفاری
چهارشنبه, 26 آبان 0

دسته بندی: turkish podcast

زمان مطالعه: 6 دقیقه

. پادکست‌ها مشخصاً منبعی عالی برای یادگیری یک زبان تازه مثل ترکی نیز هستند.

ادامه مطلب
پرستو غفاری
پرستو غفاری
پنجشنبه, 17 تیر 0

دسته بندی: french podcast

زمان مطالعه: 10

می‌خواهید به فرانسوی مسلط شوید و همزمان برای مکالمه موضوعات مختلفی در دسترس داشته باشید؟ پادکست‌های فرانسوی برای شما ایده‌آل هستند.

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
چهارشنبه, 10 اردیبهشت 99

دسته بندی: english podcast

زمان مطالعه: 8 دقیقه

اگر از استادهای زبان انگلیسی که لهجه بریتیش فوق العاده ای دارند درمورد منابع یادگیری مکالمه انگلیسی سئوال بپرسید، حتما به اسم رادیو BBC اشاره میکنند!

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
شنبه, 06 اردیبهشت 99

دسته بندی: english podcast

زمان مطالعه: 5 دقیقه

حالا که زبان انگلیسی آمریکایی (یا همان لهجه آمریکایی) نفوذ جهانی بیشتری پیدا کرده است، وقت آن رسیده که در کنار اساتید زبان تیکا، یک منبع موثق دیگر هم برای یادگیری آن به شما معرفی کنیم!

ادامه مطلب
معین
معین
پنجشنبه, 08 اسفند 98

دسته بندی: english podcast

زمان مطالعه: 8 دقیقه

می خواهید سطح زبان انگلیسی خودتان را بالا ببرید اما از خواندن انواع و اقسام کتاب ها خسته شدید؟ اگه جواب بله است خواندن این مقاله را از دست ندهید. چرا باید بخواهیم با پادکست ها، زبان انگلیسی یاد بگیریم؟

ادامه مطلب
بهترین پادکست ها برای زبان آموزان
پادکست و آموز زبان

پادکست یک فایل صوتی دیجیتالی است که در کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه هوشمند قابل شنیدن و دانلود است.

پادکست‌ها در موضوعات مختلف و حتی پادکست آموزش زبان دارای یک سری ویژگی‌های مشترک هستند: دسترسی آسان موضوعات رایج در جامعه در برداشتن لهجه زبان مورداستفاده

مرحله اول در استفاده از پادکست برای تقویت زبان انتخاب موضوع است. سعی کنید موضوع موردعلاقه خود را پیدا کنید. مرحله دوم پس از انتخاب موضوع پادکست زبان، پیداکردن پادکست آموزش زبان در زبان موردنظر شما است. مرحله سوم انتخاب پادکست آموزش زبان موردنظر شما متناسب با سطح زبان شما است.

برای یادگیری یک زبان معمولاً چهار مهارت وجود دارد که شامل مهارت شنیداری، مکالمه، درک مطلب و نوشتاری است. استفاده از پادکست زبان به طور قطعی باعث تقویت مهارت شنیداری در یادگیری زبان موردنظر شما می‌شود.

پادکست چیست؟

پادکست یک فایل صوتی دیجیتالی است که در کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه هوشمند قابل شنیدن و دانلود است. پادکست‌ها معمولاً به‌صورت مجموعه یا سری تهیه می‌شوند. دسترسی به پادکست‌ها با استفاده از پلتفرم‌های مشخص امکان‌پذیر است.

انواع پادکست

پادکست های مصاحبه ای

پادکست‌های مصاحبه‌ای معمولاً تشکیل شده از دو میزبان است که با یک یا چند مهمان صحبت می‌کنند. مصاحبه‌ای معمولاً مهمان برنامه در خصوص تخصص خاص و یا دیدگاه خاص موردتوجه قرار می‌گیرد؛ بنابراین پادکست‌های مصاحبه‌های خود به دو نوع تقسیم می‌شوند:

پادکست های تخصصی

به‌عنوان‌مثال پادکست‌هایی که از افراد موفق در مورد چگونگی دستیابی به دستاوردهایشان مصاحبه می‌شود؛ از جمله پادکست‌های تخصصی محسوب می‌شوند.

پادکست های سرگرمی

پادکست‌های سرگرمی از مهمان خواسته می‌شود تا در مورد تجربیات خود روایت کند. به‌عنوان‌مثال پادکست‌هایی که از یک بازیگر و یا یک طنزپرداز معروف برای مصاحبه دعوت می‌کنند از جمله پادکست‌های سرگرمی محسوب می‌شوند.

پادکست های محاوره‌ای

در پادکست‌های محاوره‌ای معمولاً نیز با آنان در خصوص موضوعی خاص نظرات خود را به اشتراک می‌گذارند. این پادکست کاملاً مشابه با برنامه‌های رادیویی است.

 پادکست های مونولوگ

پادکست‌های مونولوگ یکی گوینده دارد. میزبان این پادکست معمولاً متخصص در زمینه خاص است که آن را توضیح می‌دهد.

 پادکست های قصه گویی یا تحقیقی

پادکست‌های قصه‌گویی روایت یک داستان هستند که گاه متناسب با طول داستان به‌صورت مجموعه پادکست ارائه می‌شوند.

پادکست های میزگرد

در پادکست‌های میزگرد همان‌طور که از نامشان پیداست گروهی از افراد به صحبت و بحث درباره یک موضوع می‌پردازند.

 پادکست های تئاتر

این نوع از پادکست‌ها روایت یک نمایش هستند و هر شخصیت یک گوینده دارد.

 پادکست های پرورش محتوا

در این نوع از پادکست‌ها معمولاً دیدگاه تازه‌ای به موضوعات تکراری اتفاق می‌افتد. برای مثال موضوعی مانند یک خبر که بخش اعظم یک جامعه از آن خبردار می‌شوند؛ توسط یک طنزپرداز پرورش می‌یابد و در قالب یک پادکست دیدگاه تازه‌ای به یک خبر را نشان می‌دهد.

مثال‌های زیادی از این نکات کرد وجود دارد. مانند شوخی طنزپردازان معروف با اخبار سیاسی.

 پادکست های ترکیبی

در پادکست‌های ترکیبی تمرکز روی نوع خاصی از پادکست و برنامه وجود ندارد. در این پادکست‌ها تنوع برنامه و موضوع وجود دارد.

آیا می توانیم با پادکست ها زبان یاد بگیریم؟

پادکست‌ها در موضوعات مختلف و حتی پادکست آموزش زبان دارای یک سری ویژگی‌های مشترک هستند:

 • دسترسی آسان
 • موضوعات رایج در جامعه
 • در برداشتن لهجه زبان مورداستفاده

این ویژگی‌های خاص پادکست را به یکی از بهترین ابزارها برای یادگیری یک زبان تبدیل کرده است. همچنین محبوبیت پادکست برای تقویت زبان نیز نشان‌دهنده اهمیت این ابزار در یادگیری زبان است.

چطور از پادکست برای یادگیری یک زبان استفاده کنیم؟

 • مرحله اول در استفاده از پادکست برای تقویت زبان انتخاب موضوع است. سعی کنید موضوع موردعلاقه خود را پیدا کنید.
 • مرحله دوم پس از انتخاب موضوع پادکست زبان، پیداکردن پادکست آموزش زبان در زبان موردنظر شما است.
 • مرحله سوم انتخاب پادکست آموزش زبان موردنظر شما متناسب با سطح زبان شما است.
 • مرحله چهارم که آخرین مرحله اما بسیار مهم است، تبدیل گوش‌کردن به پادکست به‌صورت عادت هفتگی است. چراکه تداوم و استمرار در استفاده از هر روش نتایج درخشانی را رقم می‌زند.

تأثیر استفاده از پادکست در یادگیری یک زبان چیست؟

استفاده از پادکست آموزش زبان نیز مانند استفاده از هر روش دیگری شامل مزایا و معایب خاص خود است. در ادامه به برخی از این مزایا و معایب اشاره می‌کنیم.

مزایا

 • پادکست‌ها معمولاً رایگان‌اند:

از جمله بهترین مزایای استفاده از پادکست کم‌هزینه و یا بی هزینه بودن آن است. باتوجه‌به این که حتی بهترین پادکست‌ها در دنیا به طور رایگان در دسترس قرار می‌گیرند؛ بهره‌بردن از این روش را در یادگیری زبان نباید از دست داد.

 • تنوع در موضوعات پادکست‌ها بسیار جذاب است!

دنیای پادکست‌ها بسیار گسترده است. این گستردگی به دنیای پادکست زبان نیز سرایت کرده است. شما می‌توانید پادکست آموزش زبان خود را فارغ از نوع زبانی که یاد می‌گیرید، در هر موضوعی که موردعلاقه شما باشد بیابید.

 • پادکست‌ها همیشه در دسترس‌اند:

در حین انجام کارهای روزمره که شرایط مطالعه کتاب یا دیدن یک فیلم به زبان موردنظر را ندارید، پادکست آموزش زبان بهترین انتخاب برای بهره‌بردن از زمان‌های به‌اصطلاح مرده است.

 • یادگیری کاربردی

باتوجه‌به اینکه موضوعات پادکست‌ها معمولاً موضوعات رایج یک جامعه هستند؛ گوش‌کردن به پادکست‌ها می‌تواند دایره لغات شما در یک زبان را به‌صورت کاربردی در موضوع موردنظر را افزایش دهد.

 • تقویت مهارت

گوش‌کردن به پادکست‌ها باعث تقویت مهارت شنیداری در یک زبان می‌شود. علاوه بر این گوش‌کردن به پادکست برای تقویت زبان می‌تواند مهارت مکالمه با لهجه درست را نیز تقویت کند. البته به شرطی که پادکستی که انتخاب می‌کنید به‌صورت تعاملی شنونده را وادار به تکرار مطالب کند.

معایب

 • یادگیری اشتباه

اگر در گوش‌کردن به پادکست آموزش زبان دقت کافی نداشته باشید؛ ممکن است اصطلاحاتی عامیانه و غیررسمی را در جای نادرست استفاده کنید. در بسیاری از زبان‌ها اصطلاحات غیررسمی مناسب استفاده در مکان‌های رسمی نیستند.

 • عدم تمرکز

گوش‌کردن به پادکست‌ها در حین انجام کارهای روزمره با وجود بهره‌بردن از زمان‌های مرده به دلیل عدم تمرکز منجر به یادگیری نمی‌شود. پس در حین گوش‌کردن به پادکست زبان سعی کنید تا بر موضوع تمرکز کنید.

 • تنوع لهجه‌ها

استفاده از پادکست برای تقویت زبان به دلیل وجود لهجه‌های مختلف ممکن است برای برخی از افراد جذاب نباشد.

پادکست ها برای یادگیری و تقویت کدام مهارت ها مفیدند؟

برای یادگیری یک زبان معمولاً چهار مهارت وجود دارد که شامل مهارت شنیداری، مکالمه، درک مطلب و نوشتاری است. استفاده از پادکست زبان به طور قطعی باعث تقویت مهارت شنیداری در یادگیری زبان موردنظر شما می‌شود. در برخی از پادکست‌ها که گوینده به‌صورت تعاملی شنونده را به تکرار کلمات و یا جملات تشویق می‌کند؛ باعث تقویت مهارت گفتاری و مکالمه نیز می‌شود. علاوه بر این پادکست‌های تعاملی باعث تقویت لهجه درست نیز می‌شوند.

از کدام پلتفرم ها میتوان پادکست های مناسب پیدا کرد؟

پلتفرم‌های مختلفی برای گوش‌کردن به پادکست‌ها وجود دارند. از میان این پلتفرم‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • spotify
 • castbox
 • Buzzsprout
 • Captivate
 • Transistor
 • Castos
 • Podbean

و ... که البته برخی از این پلتفرم‌ها برای استفاده نیاز به فیلترشکن دارند.

پادکست های رایگان یا پادکست های پولی؟

همان‌طور که میدانید دنیای پادکست زبان نیز شامل پادکست آموزش زبان پولی و یا پادکست آموزش زبان رایگان است. برخلاف تصور بیشتر افراد پادکست زبان غیررایگان محتوای بهتری از پادکست رایگان ندارد. بسیاری از بهترین انواع پادکست برای تقویت زبان رایگان هستند.

پادکست های استاندارد کدامند؟

پادکست‌های خلاقانه آموزش زبان، پادکست‌هایی هستند که دارای سطح‌بندی برای مخاطبان هستند. در هنگام استفاده از پادکست زبان شما باید سعی کنید تا پادکستی متناسب با سطح خود انتخاب کنید. پادکست‌های خلاقانه با تبعیت از استانداردهای CEFR (استاندارد آموزش زبان اروپا) فضای مناسب‌تر و بهتری را برای آموزش و تقویت زمان برای شما فراهم می‌کنند. پس در هنگام انتخاب پادکست برای تقویت زبان به رعایت استاندارد جهانی آموزش زبان توسط تولیدکننده پادکست است دقت کنید.

بهترین پادکست آموزش زبان

در حال یادگیری هر زبانی که باشید در میان پادکست‌های مختلف آن زبان، برخی پادکست‌ها نتایج بهتری در یادگیری و تقویت زبان رقم می‌زنند. در ادامه به برخی از این پادکست‌ها اشاره می‌کنیم.

بهترین پادکست های انگلیسی

در پادکست آموزش زبان برای زبان انگلیسی انتخاب لهجه موردنظر شما نیز اهمیت دارد. پادکست‌های زبان انگلیسی معمولاً با لهجه‌های آمریکایی یا بریتانیای تولید می‌شوند. جمله معروف‌ترین پادکست‌های آموزش زبان انگلیسی 6 minutes english  و  همچنین 2 minutes english  هستند.

بهترین پادکست های فرانسه

جمله معروف‌ترین و بهترین پادکست آموزش زبان فرانسه می‌توان به مجموعه پادکست‌های cafe break french  و1 minutes french  اشاره کرد.

بهترین پادکست های آلمانی

مجموعه پادکست‌های cafe break german  یکی از بهترین پادکست برای تقویت زبان آلمانی است.

بهترین پادکست های ترکی استانبولی

پادکست ترکی استانبولی بسیار متنوع و فراوان هستند. از این میان می‌توان به learn modern turkish  و turkish class 101 اشاره کرد.

 بهترین پادکست های روسی

از میان تعداد زیاد پادکست آموزش زبان روسی می‌توان به a taste of russianوОчень по-русски اشاره کرد.

 بهترین پادکست های چینی

در زمینه معرفی پادکست برای تقویت زبان چینی می‌توان به discover chinoa through stories  وcoffee break chinese  اشاره کرد.

 بهترین پادکست های ژاپنی

JLPT storeis  وlets talk in japanese  بهترین پادکست ها برای یادگیری زبان ژاپنی هستند.

بهترین پادکست های کره ای

مجموعه پادکست‌های talk to me in korean و talk to me in 100% korean از پرمخاطب ترین پادکست زبان کره ای هستند.

 بهترین پادکست های عربی

برای یادگیری زبان عربی می‌توانید از پادکست آموزشی arabic pod 101  وarabic in 60 steps  استفاده کنید.

 بهترین پادکست های ایتالیایی

در بین پادکست‌های ایتالیایی مجموعه‌های 5 minutes italian  و 30 minutes italian از جمله بهترین ها هستند.

بهترین پادکست های هلندی

اگر زبان هلندی را با پادکست یاد می‌گیرید، dutch pod 101  و Zeg Het In Het Nederlands را از دست ندهید.

 بهترین پادکست های سوئدی

مجموعه پادکست‌های coffie break swedish برای یادگیری زبان سوئدی نیز پادکست تولید می‌کند. همچنین می‌توانید از مجموعه پادکست swedish podcas for beginner نیز برای یادگیری و تقویت زبان سوئدی بهره ببرید.

 بهترین پادکست های اسپانیایی

برای لذت بیشتر در یادگیری زبان اسپانیایی، پادکست اسپانیایی coffie break spanish و news in slow spanish را از دست ندهید

 بهترین پادکست های هندی

از جمله پادکست‌های هندی می‌توان به hindi pod 101 اشاره کرد.

به مقالات این دسته امتیاز دهید . . . 0 امتیاز