یادگیری گرامر زبان به صورت ساده و رایگان، و همراه با درس های طبقه بندی شده

دستور زبان یا گرامر زبان چیست؟ هنوز این مسئله برای بسیاری افراد یک راز است حتی اگر سال‌های زیادی را صرف یادگیری آن کرده باشند. معمولاً آدم‌ها یا از آن می‌ترسند و یا سعی می‌کنند آن را نادیده بگیرند. مرکز آموزش زبا ن رایگان تیکا شما را برای یادگیری گرامر آماده می‌کند.

خاطره محمدی
خاطره محمدی
سه شنبه, 14 تیر 1

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 10 دقیقه

گرامر بخشی از پروسه یادگیری هر زبان است. حرف اضافه by کاربردهای بسیار زیادی در زبان انگلیسی دارد و در موقعیت‌های مختلف و در جملات زیادی به کار گرفته می‌شود. درست است که این کلمه بیشتر به معنای حرف اضافه کاربرد دارد، اما گاهی اوقات می‌تواند معنای قید نیز داشته باشد. در ادامه می‌خواهیم درباره کاربرد حرف اضافه by در زبان انگلیسی صحبت کنیم تا اشتباهات رایجی که ممکن است هنگام نوشتن و یا صحبت کردن داشته باشید را برطرف کنیم.

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
چهارشنبه, 20 بهمن 0

دسته بندی: turkish grammar

زمان مطالعه: 5

حرف اضافه ترکی در آخر جمله است. آیا هنوز آن را حرف اضافه پیش از اسم می نامید؟

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
شنبه, 09 بهمن 0

دسته بندی: german grammar

زمان مطالعه:

جزوه آموزش گرامر مبتدی از A1 همراه با مثال

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
شنبه, 18 دی 0

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در زبان انگلیسی وقتی بخواهیم درمورد وادار کردن فردی به انجام کاری یا انجام یک کار به واسطه فرد دیگر صحبت کنیم، از فعل make و یا have (someone do sth) استفاده میکنیم. در زبان فارسی معمولا شخص فاعل این جملات را فرد انجام دهنده کار میدانیم، اما در زبان انگلیسی معمولا عامل بروز این عمل یعنی اول شخص و گوینده را فاعل یا subject این جملات میدانیم.

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
یکشنبه, 12 دی 0

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 7 دقیقه

گرامر phrasal verbs در انگلیسی از بخش های مهم آموزش زبان است.

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
چهارشنبه, 08 دی 0

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 5 دقیقه

کلمه one هم به معنای عدد "یک" و هم معادل "آن یکی" در نظر گرفته میشود. کاربرد آن در زبان انگلیسی تقریبا شبیه زبان فارسی است.

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
یکشنبه, 28 آذر 0

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 7 دقیقه

بسیاری از زبان آموزان during، while، ago، as long as و سایر قیدهای تعیین زمان را اشتباه استفاده میکنند.

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
سه شنبه, 23 آذر 0

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 7 دقیقه

در زبان انگلیسی رابطه بین اسم یا noun و فعل یا verb یک رابطه دو طرفه است: هر دو دسته را میتوان با ایجاد تغییراتی کوچک و دربرخی موارد حتی بدون هیچ تغییری! به جای هم به کار برد.

ادامه مطلب
پرستو غفاری
پرستو غفاری
پنجشنبه, 18 آذر 0

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 13

گرامر How many و How Much. این گرامر از نکات کنکوری زبان انگلیسی محسوب میشود. تشخیص موارد استفاده از آن ها بسیار آسان است.

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
یکشنبه, 07 آذر 0

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 6 دقیقه

در این درس لیست پرکاربردترین pharsal verbs در زبان انگلیسی را همراه با مثال های متنوع برای هر فعل بررسی خواهیم کرد.

ادامه مطلب
آموزش مهمترین نکات گرامر زبان
آموزش گرامر زبان

دستور زبان سیستم دقیق، ساختاری و معنایی یک زبان است. همه زبان‌ها دستور زبان دارند. هر زبانی قواعد مخصوص به خود را دارد.

برخی فکر می‌کنند که یادگیری گرامر زبان صحیح انگلیسی تنها برای مدرسین زبان اهمیت دارد و در زندگی روزمره چندان مهم نیست. این جمله قطعاً درست نیست. دستور زبان، فارغ از کشور یا زبان، شالوده برقراری ارتباط است.

وقتی که یادگیری با روش آموزش مستقیم نتیجه نمیدهد، گرفتن بازخورد در زمینه دستور زبان به عنوان یک منبع قابل اعتماد می تواند همواره به ما کمک کند. بنابراین دستور زبان برای هر دانش آموزی ضروری است. شما امروزه میتوانید به راحتی گرامر را یاد بگیرید.

بسیاری از آزمون‌های زبان نمره گرامر شما را به‌عنوان یک عامل مستقیم و حتی یک مهارت مورد سنجش قرار می‌دهند. حتی آزمون‌هایی مانند آیلتس که نمره گرامر شما را جزو نمرات چهار مهارت اصلی نمی‌دانند، برای محاسبه نمره هر مهارت اهمیت زیادی به گرامر شما می‌دهند.

منابع بسیاری برای آموزش گرامر هر زبان وجود دارند. انتشارات بین‌المللی مثل Oxford و Barrons نه‌تنها برای گرامر انگلیسی بلکه برای گرامر سایر زبان‌ها نیز کتاب‌های مناسبی تهیه کرده‌اند.

دستور زبان چیست؟

در مراحل اولیه تسلط به یک زبان تازه، دستور زبان معمولاً دشوار به نظر می‌رسد. زبان‌هایی که از خانواده‌های مشابه باشند، دستور زبان مشابه‌تری دارند. زبان‌هایی که از خانواده‌های متفاوت باشند تفاوت‌های زیادی از نظر گرامر زبان خواهند داشت. برای مثال، دستور زبان انگلیسی و چینی ماندرین دو مفهوم کاملاً متفاوت هستند و یادگیری گرامر زبان آنها زمانبر است. اما این نکته نباید مسئله مهمی باشد.

دستور زبان سیستم دقیق، ساختاری و معنایی یک زبان است. همه زبان‌ها دستور زبان دارند. هر زبانی قواعد مخصوص به خود را دارد. افرادی که به یک زبان مشترک صحبت می‌کنند، قادرند با هم ارتباط برقرار کنند به دلیل اینکه به‌صورت ناخودآگاه گرامر زبان که در واقع قواعد انتقال معنا هستند را می‌دانند. دانش‌آموزانی که انگلیسی زبان مادریشان است قواعد دستوری این زبان را می‌دانند. آن‌ها تلفظ کلمات انگلیسی را تشخیص می‌دهند، معنی آنها را می‌دانند و قادرند با در کنار هم قراردادن لغات مختلف جملات معنی‌دار بسازند.

ذات دستور زبان در سایه شناخت دو سطح از زبان بهتر درک می‌شود. سطح محتوا و سطح نحوه کاربری. این دو سطح به یکدیگر وابسته‌اند. المان‌های دستوری زبان وحدت محتوا و ابراز و یا وحدت شکل و معنا را ارائه می‌دهند.

چرا گرامر مهم است؟

در زبان‌شناسی ، دستور زبان مجموعه ای از قواعد ساختاری است که بر ترکیب عبارات، مجموعه اسم ها و لغات هر زبان تأثیر می گذارد.

برخی فکر می‌کنند که یادگیری گرامر زبان صحیح انگلیسی تنها برای مدرسین زبان اهمیت دارد و در زندگی روزمره چندان مهم نیست. این جمله قطعاً درست نیست. دستور زبان، فارغ از کشور یا زبان، شالوده برقراری ارتباط است. قواعد دستوری می‌تواند به زبان‌آموزان کمک کند که عادت اندیشیدن منطقی و واضح را در خود توسعه دهند. بعد از مطالعه دستور زبان، زبان‌آموزان قادر خواهند بود که موقع استفاده از زبان به شکل صحیح‌تری از آن استفاده کنند.

بدون دستور زبان خوب، برقراری ارتباط به شکلی صریح غیرممکن خواهد بود. قواعد مناسب دستوری سبب می‌شود تا موقع بیان تفکرات و نظرات خود از ایجاد سوءتفاهم جلوگیری کنید. مهارت دستور زبان ضعیف ممکن است باعث شود بقیه برداشت اشتباهی از شما و مهارت‌های شما پیدا کنند. تأثیر برخورد اولیه می‌تواند طولانی‌مدت باشد! برخی افراد از دستور زبان به‌عنوان معیاری برای ارزیابی هوش و تحصیلات یاد می‌کنند.

 دستور زبان روند پیشرفت تسلط بر گفتار را بهبود می‌دهد. وقتی کسی دستور زبان را می‌آموزد، نظم بخشیدن به عقاید و ابراز آنها در ذهن برای او ساده‌تر می‌شود. در نتیجه، قادر خواهد بود تا با تسلط بیشتری به آن زبان صحبت کند، بخواند و بنویسد.

یادگیری ناخودآگاه گرامر زبان ممکن است؟

بدون گذر از روند درک ناخودآگاه شدن رعایت قوانین زبان، هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که گرامر زبان خارجی را به‌درستی آموخته است.

وقتی که یادگیری با روش آموزش مستقیم نتیجه نمیدهد، دستور زبان به عنوان یک منبع قابل اعتماد می تواند همواره به ما کمک کند. بنابراین دستور زبان برای هر دانش آموزی ضروری است. شما امروزه میتوانید به راحتی گرامر را یاد بگیرید.

به‌عنوان‌مثال یک جستجوگر دستور زبان مناسب، هرآنچه که در دنیای اینترنت می‌نویسید را بررسی می‌کند تا اشتباه دستوری نداشته باشد. فناوری‌های شبیه این مورد نشان می‌دهند که ما می‌دانیم که برای روشنی منظورمان باید از دستور زبان دقیق استفاده کنیم اما نمی‌خواهیم که همه وقتمان را به نگرانی در این مورد بگذرانیم.

نقش های گرامری کلمات

باید بدانید که چگونه از آنها در جمله استفاده کنید. برای این منظور باید جایگاه کلمات در جمله را بیاموزید. لازم است این نکته را در یادگیری دستور زبان در نظر داشته باشید چرا که جایگاه کلمه در جمله به شما نشان می‌دهد تا چگونه از آن استفاده کنید. در فهرست زیر به نقش‌های مختلف کلمات و توضیح آنها خواهیم پرداخت:

اسم

اسم - نام یک شخص، مکان و یا شیء است. اسم‌ها می‌توانند خاص باشند مثل Julia، Cambridge Universityو Iphone یا عام مثل girl –دختر-، school –مدرسه- و یا smart phone –گوشی هوشمند.
ضمیر- جایگاه اسم در جمله را می گیرد. انواع مختلفی از ضمایر وجود دارند مثل ضمایر شخصی (he، She، it) ، ضمایر ملکی (mine، hers، his)، ضمایر انعکاسی (myself، herself، himself، itself) ، ضمیر متقابل (each other) ، ضمایر موصولی (that، which، whom، whose) ، ضمایر اشاره (this، that) ، ضمایر پرسشی (what، who، when)، ضمایر نکره (anyone، anything، nothing، Somebody).
صفت- یک اسم یا یک ضمیر را توصیف می کند. مثلاً pretty girl –دختر خوشگل-، prestigious school –مدرسه معتبر- ، gray smart phone –گوشی هوشمند خاکستری-

حرف

حرف تعریف - یک صفت خاص برای تعریف یک اسم مثل the (معرفه) یا a/an (نکره).

حرف ربط - دو بخش از جمله را به یکدیگر مرتبط می‌سازد مثل and)، but)
حرف اضافه- موقعیت و یا جهت استفاده شده در یک اسم یا ضمیر را نشان می‌دهد. مثل : He went up the stairs (او از پله ها بالا رفت). یا : Julia came from school 0جولیا از مدرسه آمد).
حرف ندا- کلماتی که احساسات را نشان می‌دهند. مثل Wow، Ouch.

فعل

فعل - کلمه‌ای که به انجام کاری مربوط می‌شود، مثل jump –پریدن-، walk –راه رفتن-، speak –صحبت کردن- be –بودن-.

به محض اینکه فعل های زیادی را در زمان حال ساده، گذشته و آینده آموختید، می توانید حال کامل، گذشته کامل و گذشته استمراری را هم تمرین کنید.

قید

قید - یک فعل، صفت و یا یک قید دیگر را توصیف می‌کند. مثل jump high –بلند بپر-، walk slowly –آرام راه برو-، very pretty –بسیار زیبا-، highly prestigious school –مدرسه بسیار معتبر-

وقتی که سعی کنید تا موقعیت کلمات در جمله را تشخیص دهید، بهتر درک می‌کنید که چگونه باید برای ساخت جمله آنها را در کنار هم قرارداد. ممکن است به نظر کار زیادی برسد اما اگر آن را به‌صورت مداوم و به‌اندازه کافی انجام دهید، بعد از مدتی به فرایندی خودکار تبدیل خواهد شد. دیگر لازم نیست حتی به آن فکر کنید.

تمرین گرامر

به دنبال الگوها بگردید. وقتی که موقعیت کلمات در جمله را تشخیص دهید، الگوها به چشمتان خواهند آمد. سعی کنید که بدون بررسی یادداشت‌های مربوط به نکات دستوری خود آنها را تشخیص دهید و موقع ساخت جمله از این الگوها پیروی کنید.

شکل های مختلف افعال را تمرین کنید. صرف یا اشکال مختلف افعال یکی از بزرگترین چالش ها در یادگیری دستور زبان است. صرف کردن، فعل را به گونه ای تغییر می دهد که اطلاعاتی را در مورد آن به شما بدهد. این اطلاعات می تواند زمان، شخص، تعداد، منظر، صدا، حالت و یا جنسیت را شامل شود. شما احتمالاً در مورد زمان گذشته و حال و آینده افعال می دانید. اینها صرف زمانی افعال هستند.

استثناهای گرامر زبان

استثنا در بسیاری از گرامرهای زبان های دنیا وجود دارند. برای مثال در انگلیسی وقتی حرف از صرف کردن به میان می آید، افعال به دو نوع تقسیم می شوند: باقاعده و بی قاعده. افعال باقاعده ساده اند چرا که از یک الگو پیروی می کنند. مثلاً فعل bake –پختن- برای صرف این فعل در زمان گذشته به سادگی به انتهای آن d اضافه می کنید. در نتیجه گذشته آن به این شکل در می آید: baked. برای صرف زمان آینده قبل از فعل will یا shall اضافه می کنید. بنابراین می شود: Will bake یا shall bake. همه افعالی که از این الگو پیروی کنند، باقاعده اند.

اما وقتی حرف افعال بی‌قاعده به میان می‌آید ممکن است مشکلاتی داشته باشید. هیچ قاعده مشخصی وجود ندارد؛ بنابراین لازم است که صرف هر کلمه را یاد بگیرید. برای مثال فعل گذشته take،آن‌طور که ممکن است حدس بزنید taked نیست بلکه جواب صحیح took  است. صرف گذشته فعل buy می‌شود: bought در حالیکه run می شود : ran  و ... .

با این حال، حتی با وجود افعال بی قاعده شما می توانید شکل صحیح یک فعل برای جمله را پیدا کنید، چگونه؟ تمرین. تمرین و تمرین. فهرست افعال پرکاربرد را مطالعه کنید، صرفشان کنید و با آنها جمله بسازید.

نقش گرامر در آزمون های زبان چیست؟

دستور زبان و دانش لغوی، مهارت‌های زبانی به‌حساب نمی‌آیند. آنها مؤلفه‌های زبانی هستند که برای تسلط به هر چهار مهارت ضروری‌اند. شما نمی‌توانید بدون استفاده از دستور زبان و لغت از هیچ‌کدام از مهارت‌های زبانی استفاده کنید. دستور زبان به‌خودی‌خود هدف نیست اما وسیله‌ای برای رسیدن به هدف - پیشرفت تسلط بر هر چهار مهارت زبانی - است. دستور زبان ستون فقرات یک زبان است و بدون آن، یک متن چه نوشتاری باشد و چه گفتاری با برچسب‌های زیادی طبقه‌بندی می‌شود: ضعیف، نوشته توسط فردی بدون تحصیلات، غیرقابل‌درک. هرچه بیشتر بخوانید، دستور زبان و لغت شما پیشرفت بیشتری خواهد داشت. شاید مرور کردن گرامر خسته‌کننده و دشوار باشد اما مرحله‌ای است برای پیشرفت در این مسیر نمی‌توانید از آن صرف‌نظر کنید.

بسیاری از آزمون‌های زبان نمره گرامر شما را به‌عنوان یک عامل مستقیم و حتی یک مهارت مورد سنجش قرار می‌دهند. حتی آزمون‌هایی مانند آیلتس که نمره گرامر شما را جزو نمرات چهار مهارت اصلی نمی‌دانند، برای محاسبه نمره هر مهارت اهمیت زیادی به گرامر شما می‌دهند.

اهمیت دستور زبان انگلیسی در زندگی روزمره چقدر است؟

دستور زبان صحیح کلید شما برای صحبت‌کردن روان و با اعتمادبه‌نفس به زبان انگلیسی است.

اما موقعیت‌های خاصی وجود دارند که در آنها دستور زبان انگلیسی به شکلی ویژه مهم است. برای مثال، اگر قصد انجام یک مصاحبه کاری در کشوری انگلیسی‌زبان را دارید، کارفرما علاقه‌مند است که کیفیت زبان گفتاری و نوشتاری شما را ارزیابی کند. در واقع، در نظرسنجی مربوط به استخدام در کشور بریتانیا، 50% افراد اعلام کرده‌اند که املا و دستور زبان غلط بزرگ‌ترین دلیلی بود که سبب می‌شد تا درخواست شغلی را رد کنند.

گرامر زبان صحیح نه‌تنها بر مهارت‌های زبان انگلیسی شما صحه می‌گذارد. بلکه نشان‌دهنده سخت‌کوشی و ریزبینی شما نیز خواهد بود.

اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید، این نکته مشخصاً برای شما مهم خواهد بود. دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به‌احتمال بسیار زیاد زبان انگلیسی آکادمیک شما را بر اساس دانش شما از دستور زبان انگلیسی ارزیابی خواهند نمود.

همچنین دستور زبان برای زندگی اجتماعی شما نیز مهم است. آیا می‌دانستید که در اپلیکیشن‌های دوست‌یابی، در صورت استفاده از دستور زبان ضعیف، 14% شانس خود را برای چت کردن با دیگران از دست می‌دهید؟ بعلاوه، وقتی آدم‌های جدید را ملاقات می‌کنید یا به مکان‌های جدید می‌روید، نمی‌خواهید باعث سو تفاهم شوید.

باتوجه‌به همه این نکات، به یاد داشته باشید که در برخی موقعیت‌ها در مورد دستور زبان جملاتتان خیلی وسواس به خرج ندهید. مثلاً وقتی که می‌خواهید برای دوست صمیمی خود پیامی بفرستید، استفاده از زبانی ساده و خودمانی‌تر منطقی به نظر می‌رسد. صحبت‌کردن در فضای آنلاین راهی معرکه برای برقراری ارتباط با متکلمین بومی و دیگر زبان‌آموزان در محیطی دوستانه و به‌دوراز فشار است.

گرامر جمع بستن

بیشتر زبان‌ها مانند فارسی و انگلیسی، با اضافه‌کردن حروف جمع یک اسم را جمع می‌بندند. اما متأسفانه تعدادی استثنا نیز وجود دارد. بعضی زبان‌ها مانند ژاپنی نیز به‌طورکلی جمع بودن یک اسم را تنها باتوجه‌به معنای جمله تعیین می‌کنند و گرامری برای جمع بستن اسامی ندارند.

حروف تعریف و جنسیت

فهمیدن حروف تعریف و جنسیت در بسیاری از زبان‌های اروپایی برای اینکه قادر باشید تا به یک فرد یا چیز به شکلی صحیح اشاره کنید، بسیار مهم است. متأسفانه، این قانون دستوری بسیار مهم نیز برای افراد غیراروپایی از جمله غیرعادی‌ترین نکات به شمار می‌رود.

دلیلش این است که در بسیاری از زبان‌ها چگونگی توصیف یک اسم به جنسیت آن وابسته است. به‌عنوان‌مثال در فرانسوی، چندین حرف تعریف برای اسامی مذکر و مؤنث وجود دارد.

در انگلیسی، اسامی جنسیت دستوری ندارند. متداول است که بسیاری از کسانی که به‌تازگی صحبت‌کردن انگلیسی را شروع کرده‌اند به اشیا با عنوان "he" یا "she"  اشاره می‌کنند چرا که عادت کرده‌اند که در زبان بومی خود از جنسیت استفاده کنند.

خبر خوش این است که به‌محض اینکه این عادت خود را کنار بگذارید، گرامر انگلیسی بسیار ساده خواهد شد. دو حرف تعریف موردنیاز شما "the" و "a" است. از "the" برای اشاره مستقیم به چیزهای خاص استفاده می‌کنیم در حالی که "a" به شکلی عمومی‌تر به اشیاء اشاره می‌کند.

صحبت کردن رسمی

رسمی صحبت‌کردن برای بسیاری از موقعیت‌ها اهمیت دارد. برای مصاحبه‌ها، شام‌های کاری و قرارهای ملاقات، لازم است که زبان خود را متناسب با موقعیت سازگار کنید. در زبان‌های آسیایی به‌خصوص زبان کره‌ای، شما هنگام صحبت مؤدبانه باید گرامر و همچنین کلمات مد نظرتان را تغییر دهید و درجات مختلفی از احترام وجود دارد.

یک نکته وجود دارد که سبب می‌شود رسمی صحبت‌کردن در انگلیسی ساده‌تر از زبان‌های دیگر باشد. در بسیاری از زبان‌ها راهی رسمی و غیررسمی برای خطاب کردن کسی "گفتن - شما یا تو -" وجود دارد. به‌عنوان‌مثال در فرانسوی شما می‌توانید برای یک دوست از tu و برای کسی که به‌خوبی نمی‌شناسید از vous استفاده کنید. اما در انگلیسی تنها یک کلمه "you" وجود دارد. می‌توانید بدون نگرانی از بابت رسمی بودن دوست، مادر و رئیس خود را "you" خطاب کنید.

منابع یادگیری دستور زبان

منابع بسیاری برای آموزش گرامر هر زبان وجود دارند. انتشارات بین‌المللی مثل Oxford و Barrons نه‌تنها برای گرامر انگلیسی بلکه برای گرامر سایر زبان‌ها نیز کتاب‌های مناسبی تهیه کرده‌اند. دانشگاه‌های هر کشور نیز معمولاً منابع آموزش گرامر و کتاب‌های مرجع دستور زبان را تهیه و به طور مداوم به‌روزرسانی می‌کنند.

شما می‌توانید بهترین کتاب‌ها و اپلیکیشن‌های آموزش گرامر را دانلود کنید. همچنین در تیکا درس‌های آموزش گرامر کاربردی انگلیسی به‌صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد.

بهترین روش یادگیری گرامر چیست؟

شما می‌توانید با تمرین روزانه و جمله‌سازی، دست مانند کودکی که زبان مادری خود را یاد می‌گیرد، گرامر هر زبان را یاد بگیرید. کمک‌گرفتن از یک مدرس زبان خصوصی که اشتباهات شما را در خلال گفت‌وگوها تصحیح کند بهترین راه و طبیعی‌ترین راه یادگیری دستور زبان است. برای تقویت دانش خودتان از ساختار زبان می‌توانید از منابع آنلاین رایگان تیکا هم کمک بگیرید.

به مقالات این دسته امتیاز دهید . . . 0 امتیاز