آموزش زبان دبیرستان

فراتر از آموزش زبان دبیرستان، درباره آموزش زبان به طور کلی می‌توان گفت که انسان به طور ذاتی موجودی اجتماعی است. برای زندگی در اجتماع و برقراری ارتباط با دیگر افراد نیاز به ابزاری به نام زبان داریم. از جمله مهم‌تر

خاطره محمدی
خاطره محمدی
دوشنبه, 26 اردیبهشت 1

دسته بندی: high school English

زمان مطالعه: 10 دقیقه

فراد برای تقویت مهارت‌های گفتاری زبان خود، از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از روش‌های افزودن نوشته تقویت اسپیکینگ، لیسنینگ است. یعنی برای اینکه اسپیکینگ خوبی داشته باشید لازم است که ابتدا خوب گوش دهید و پس از یادگیری، در جملات خود به کار ببرید. برای یادگیری زبان روش های گوناگونی وجود دارد. در ادامه شما یاد خواهید گرفت که چگونه مهارت‌های شنیداری خود را تقویت کنید و بادقت بیشتری از آنها برای بهبود ارتباطات، مهارت‌های مکالمه و توانایی صحبت‌کردن خود استفاده کنید. شما در واقع می‌توانید اطلاعات زیادی را از گوش‌دادن دقیق به صحبت‌های افراد، انواع مختلف محتوا و منابع و توجه به کارهایی که افراد هنگام صحبت طبیعی انجام می‌دهند، به دست آورید.

ادامه مطلب
خاطره محمدی
خاطره محمدی
سه شنبه, 06 اردیبهشت 1

دسته بندی: high school English

زمان مطالعه: 10 دقیقه

در این مقاله قصد داریم برخی از درس‌های لیسنینگ زبان دوازدهم را شرح دهیم. از آنجایی که ممکن است دانش آموزان در ترجمه برخی لغات و جملات درس لیسنینگ دچار خطا شوند بنابراین ما تصمیم گرفتیم تا مقاله‌ای در این خصوص در اختیار دانش آموزان پایه دوازدهم قرار دهیم. در ادامه مطالبی که ذکر شده، دانش آموزان با متن‌های انگلیسی مواجه می‌شوند. این مکالمه‌ها متن‌های فایل صوتی درس‌های اول و دوم هستند. با خواندن این مقاله می‌توانید در درس زبان انگلیسی پایه دوازدهم پیشرفت کنید، زیرا حکم یک جزوه آموزش زبان انگلیسی پایه دوازدهم کامل را دارد.

ادامه مطلب
خاطره محمدی
خاطره محمدی
دوشنبه, 05 اردیبهشت 1

دسته بندی: high school English

زمان مطالعه: 10 دقیقه

بسیاری از دانش‌آموزان پایه یازدهم در درک مطالب درس لیسنینگ دچار مشکل می‌شوند. ما در این مقاله قصد داریم درس‌هایی از لیسنینگ یازدهم را برای افراد توضیح دهیم. این سوالات جزو سخت‌ترین قسمت درس‌های لیسنینگ هستند. دانش آموزان عزیز می‌توانند به پاسخ بسیاری از سوالات درس‌های دوم و سوم پایه یازدهم برسند. امیدواریم با مطالعه این مقاله توانسته باشیم به افراد در حل تمرینات درسی کمک کنیم. با خواندن این مقاله می‌توانید به فرزندتان نیز در درس زبان انگلیسی پایه یازدهم کمک کنید زیرا حکم یک جزوه آموزش زبان انگلیسی پایه یازهم کامل را دارد. 

ادامه مطلب
خاطره محمدی
خاطره محمدی
یکشنبه, 04 اردیبهشت 1

دسته بندی: high school English

زمان مطالعه: 10 دقیقه

این مقاله درباره لیسنینگ پایه دهم زبان انگلیسی است. همانطور که می‌دانیم مشکل بسیاری از دانش‌آموزان درک مکالمات انگلیسی است. شاید بعضی از دانش‌آموزان با متوجه نشدن مطالب انگلیسی ناامید و مایوس شوند. ولی با خواندن این مقاله می‌توانیم این خبر خوب را به این افراد بدهیم. ما با پاسخ به سوالات درس‌ اول این کار را برای آن‌ها ساده کرده‌ایم. با خواندن این مقاله می‌توانید به فرزندتان نیز در درس زبان انگلیسی پایه دهم کمک کنید زیرا حکم یک جزوه آموزش زبان انگلیسی پایه نهم کامل را دارد. 

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
چهارشنبه, 27 بهمن 0

دسته بندی: high school English

زمان مطالعه:

یادگیری لغات زبان دهم تجربی و ریاضی همراه با ترجمه و مترادف و متضاد

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
دوشنبه, 25 بهمن 0

دسته بندی: high school English

زمان مطالعه: 4 دقیقه

ترجمه همه لغات زبان انگلیسی نهم همراه با مترادف ها و متضادها

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
شنبه, 23 بهمن 0

دسته بندی: high school Arabic

زمان مطالعه: 7 دقیقه

در این مطلب شما ترجمه کتاب عربی یازدهم متوسطه نظری را به صورت درس به درس میخوانید

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
جمعه, 22 بهمن 0

دسته بندی: high school Arabic

زمان مطالعه: 6 دقیقه

ترجمه درس به درس کتاب عربی دهم دبیرستان ، ریاضی و تجربی

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
پنجشنبه, 21 بهمن 0

دسته بندی: high school Arabic

زمان مطالعه: 6 دقیقه

ترجمه عربی دوازدهم متوسطه به صورت درس به درس

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
شنبه, 16 بهمن 0

دسته بندی: high school Arabic

زمان مطالعه: 7

ترجمه عربی اول دبیرستان به صورت درس به درس

ادامه مطلب
زبان انگلیسی در دبیرستان ها و مدارس
زبان انگلیسی در مدرسه

علاوه بر این آموزش زبان انگلیسی در مدارس شرایط یادگیری یک زبان دیگر به جز زبان فارسی را برای افراد فراهم می‌آورد که از لحاظ جغرافیای و یا مسائل مالی توانایی شرکت در کلاس‌های زبان انگلیسی را ندارند. بنابراین با آموزش این زبان در مدارس از تبعیض به هر معنی در مقابل یادگیری جلوگیری به عمل می‌آید.

این زبان حدود ۴۷۰ میلیون گویش و در دنیا دارد. همچنین برای مراودات تجاری با کشورهای همسایه، یادگیری زبان عربی در ایران اهمیت بالایی دارد. بنابراین برای ساختن آینده بهتر برای دانش‌آموزان، یادگیری زبان عربی در مدارس و دبیرستان‌ها از ضروریات است.

برای نخستین‌بار در اين كتاب به آموزش همزمان هر چهار مهارت ارتباطی (گوش دادن، صحبت كردن، خواندن و نوشتن) توجه شده است. هيچ يک از اين مهارت های چهارگانه به نفع ديگری كنارگذاشته نشده است.

انگلیسی هشتم یا همان زبان هشتم دارای 7 درس می‌باشد که شامل: زبان کلاس هشتم درس اول: My Nationality زبان کلاس هشتم درس دوم: My Week و ...

سری کتاب‌های زبان عربی وزارت آموزش‌وپرورش به دو بخش سری کتاب عربی دوره اول متوسطه و کتاب‌های زبان عربی دوره دوم متوسطه تقسیم‌بندی می‌شود.

چه‌بسا یادگیری زبان به علم‌اندوزی بیشتر نیز منجر شود. به بیان ساده‌تر، به‌عنوان یک دانش‌آموز ممکن است در آینده به دلایل مختلف مجبور به سفر یا مهاجرت به کشورهای دیگر باشید. اولین چیزی که برای زندگی بهتر در این شرایط لازم دارید یادگیری زبان و به طور دقیق‌تر یادگیری زبان‌های پرکاربرد است.

چه زبان هایی در دبیرستان تدریس می شوند؟

در ایران از سال هفتم متوسطه اول که برابر با دوم راهنمایی است، آموزش زبان‌های انگلیسی و عربی به دیگر آموزش‌های دانش‌آموزان اضافه می‌شود.

در سال‌های اخیر باتوجه‌به تحقیقات و تصمیمات گرفته شده در برخی از مدارس دانش‌آموزان می‌توانند به انتخاب خود زبانی که علاقه به یادگیری آن دارند انتخاب کنند. به‌این‌ترتیب که پس از انتخاب زبان موردنظر، به‌تدریج از ساعات آموزش زبان انگلیسی دانش‌آموز کم و به ساعات آموزش زبان موردنظر اضافه می‌شود. تابه‌حال موارد زیادی به این لیست اضافه یا کم شدند. زبان‌های آلمانی، فرانسه، چینی و روسی از این موارد بودند. برخی از کارشناسان عقیده دارند که در میان این زبان‌ها، زبان آلمانی برای اضافه‌شدن به زبان مدارس مناسب‌تر است. دلیل انتخاب این زبان نیز نزدیکی و شباهت زبان آلمانی از نظر زبان‌شناسی با زبان انگلیسی است.

از نظر زبان‌شناسی زبان آلمانی و زبان انگلیسی در بخش‌های لغت گرامر ساختار در حدود ۳۰ درصد مشابه هم هستند. بنابراین دانش‌آموزان که زبان انگلیسی را به‌خوبی می‌دانند می‌توانند زبان آلمانی را راحت‌تر از دیگر زبان‌ها یاد بگیرند.

چرا زبان انگلیسی در دبیرستان تدریس می شود؟

زبان انگلیسی مانند دیگر زبان‌ها تغییرات زیادی را در طول دوران مختلف به خود دیده است. سرانجام پس از جنگ‌های جهانی و نفوذ چندجانبه بریتانیا در دنیا پس از سده بیستم به این زبان به‌عنوان زبان بین‌المللی، زبان مادری، زبان دوم زبان میانجی و زبان خارجه در بیشتر کشورهای جهان معرفی شد.

این زبان به طور میانگین در سراسر دنیا بیش از ۳۸۰ میلیون گویشور بومی و بیش از یک میلیارد گویشور غیربومی دارد.

باتوجه‌به تعداد زیاد گویشور زبان انگلیسی در دنیا و با درنظرگرفتن اهمیت مفهوم ارتباط یادگیری زبان انگلیسی برای دانش‌آموزان ایرانی از سنین پایین‌تر باهدف ساختن آینده بهتر کاملاً ضروری است.

شاید این مسئله در ذهن شما هم نقش ببندد که بسیاری از پدر و مادرها از سنین کودکی فرزندان خود را در کلاس‌های زبان ثبت‌نام می‌کنند؛ پس نیاز چندانی به یادگیری زبان در مدرسه وجود ندارد.

خوب است بدانید آموزش زبان‌هایی مانند انگلیسی در مدارس از لحاظ اقتصادی برای خانواده‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه است. همچنین یادگیری این زبان در ساعات کلاس‌های مدرسه استفاده از زمان‌های مناسب یادگیری برای آموزش زبان انگلیسی است.

علاوه بر این آموزش زبان انگلیسی در مدارس شرایط یادگیری یک زبان دیگر به جز زبان فارسی را برای افراد فراهم می‌آورد که از لحاظ جغرافیای و یا مسائل مالی توانایی شرکت در کلاس‌های زبان انگلیسی را ندارند. بنابراین با آموزش این زبان در مدارس از تبعیض به هر معنی در مقابل یادگیری جلوگیری به عمل می‌آید.

چرا زبان عربی را در دبیرستان تدریس می کنند؟

زبان عربی باتوجه‌به اینکه بیشتر کشورهای همسایه ایران به این زبان صحبت می‌کنند و همچنین زبان قرآن و دین اسلام عربی است از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

علاوه بر این اقوام مختلفی در ایران نیز به زبان عربی صحبت می‌کنند که اهمیت این زبان در کشورمان ایران را نشان می‌دهد.

زبان عربی زبان رسمی سازمان ملل زبان رسمی ۲۵ کشور است. این زبان حدود ۴۷۰ میلیون گویش و در دنیا دارد. همچنین برای مراودات تجاری با کشورهای همسایه، یادگیری زبان عربی در ایران اهمیت بالایی دارد. بنابراین برای ساختن آینده بهتر برای دانش‌آموزان، یادگیری زبان عربی در مدارس و دبیرستان‌ها از ضروریات است.

با تمامی موارد گفته شده اهمیت این زبان، آن را به تدریس در مدارس کشانده است.

ويژگی های کتاب های انگلیسی دبیرستان و بسته آموزشی زبان انگلیسی مدارس چیست؟

کتاب زبان دبیرستان با رویکرد تولید بسته آموزشی تدوین گردید. این بسته شامل کتاب دانش‌آموز، کتاب کار، کتاب معلم، کتاب گویا (فایل صوتی) فلش کارت معلم و... است. هر یک از اجزای این بسته تعریف و کارکرد خاص خود را دارد، همچنین بسته حاضر به‌گونه‌ای طراحی شده که قابلیت آموزش در زمان تخصیص‌یافته به این درس را داشته باشد.

یکی از ويژگی های كتاب های دبیرستان شيوه ی آموزش الفبا و سوادآموزی است. این روش با شيوه های سنتی و مرسوم در كتابهای پيشين تفاوت های بنيادين دارد. در آموزش الفبا سعی بر اين بود كه به شيوهای تلفيقی از نقاط قوت و نيز دستاوردهای رويكردهای نوين آموزش الفبا استفاده گردد.

ساختار کتاب زبان دبیرستان چگونه است؟

برای نخستین‌بار در اين كتاب به آموزش همزمان هر چهار مهارت ارتباطی (گوش دادن، صحبت كردن، خواندن و نوشتن) توجه شده است. هيچ يک از اين مهارت های چهارگانه به نفع ديگری كنارگذاشته نشده است. البته بديهی است برخی از مهارتها در كتاب ّهای مقطع اول بيشتر در محور توجه قرار گيرند. لازم است به اين نكته توجه داشته باشيم كه مجموعه كتاب های English for Schools يک مجموعه به هم پيوسته شش جلدی است.

لغات زبان دبیرستان را کجا پیدا کنیم؟

لغات زبان دبیرستان از پایه هفتم تا پایه دوازدهم همگی در انتهای هر کتاب زبان به تفکیک آمده است.

کتاب های زبان دبیرستان چه تعداد است؟

کتاب‌های زبان دبیرستان شامل 6 مقطع تحصیلی با عناوین: زبان کلاس هفتم، زبان کلاس هشتم، زبان کلاس نهم، زبان کلاس دهم، زبان کلاس یازدهم و زبان کلاس دوازدهم می‌باشد.

زبان کلاس هفتم یا زبان دوم راهنمایی چه محتوایی دارد؟

زبان انگلیسی پایه هفتم یا زبان دوره اول متوسطه شامل 8 درس با عناوین:

درس اول کلاس هفتم: My Name

درس دوم کلاس هفتم: My Classmates

درس سوم کلاس هفتم:  My Age

درس چهارم کلاس هفتم: My Family

درس پنجم کلاس هفتم:  My Appearance

درس ششم کلاس هفتم: My House

درس هفتم کلاس هفتم: My Address

درس هشتم کلاس هفتم:  My Favorite Food

زبان کلاس هشتم یا زبان سوم راهنمایی چه محتوایی دارد؟

انگلیسی هشتم یا همان زبان هشتم دارای 7 درس می‌باشد که شامل:

زبان کلاس هشتم درس اول: My Nationality

زبان کلاس هشتم درس دوم: My Week

زبان کلاس هشتم درس سوم: My Abilities

زبان کلاس هشتم درس چهارم: My Health

زبان کلاس هشتم درس پنجم: My City

زبان کلاس هشتم درس ششم: My Village

زبان کلاس هشتم درس هفتم: My Hobbies

زبان کلاس نهم یا زبان اول دبیرستان چه محتوایی دارد؟

کتاب Prospect 3 دارای شش درس است. همانند كتاب‌های پایه هفتم و هشتم، هر درس حول یک مضمون و یک یا چند كنش ارتباطی سازمان‌بندی و تألیف شده است. در کتاب زبان کلاس نهم مضامین درس‌ها به تدریج از حیطه شخصی خارج می‌گردد. با افزایش سطح زبانی دانش‌آموزان، موقعیت ها و بافت‌های اجتماعی و زبانی پیشرفته‌تری در هر درس ارائه گردیده است. بخش Language Melody به كتاب افزوده شده است. در این بخش دانش‌آموزان با لحن بیان جملات پركاربرد زبان انگلیسی به طور كلی و اجمالی آشنا می‌شوند.

در کتاب Prospect 2 نیز دانش‌آموزان پس از آشنایی بیشتر با زنجیره‌های متداول تلفیقی الفبای زبان انگلیسی در خواندن و نوشتن واژه‌ها مهارت و تسلط بیشتری پیدا می‌کنند.

 زبان کلاس دهم یا زبان دوم دبیرستان چه محتوایی دارد؟

انگلیسی پایه دهم یا همان زبان انگلیسی کلاس دهم که گاهی اوقات با نام زبان دوم متوسطه نیز خوانده می‌شود شامل 4 درس می‌باشد:

زبان کلاس دهم درس اول: Saving Nature

آموزش زبان کلاس دهم درس دوم: Wonders of Creation

درس سوم زبان کلاس دهم دوم متوسطه: TheValue of Knowledge

زبان کلاس نهم درس چهار: Traveling the World

زبان کلاس یازدهم یا زبان سوم دبیرستان چه محتوایی دارد؟

پایه یازدهم، زبان ریاضی فیزیک، زبان علوم‌انسانی که شامل کتابی با عنوان انگلیسی کلاس یازدهم می‌شود به‌صورت زیر می‌باشد:

زبان کلاس یازدهم درس اول:  Underestanding People

آموزش زبان انگلیسی پایه یازدهم درس دوم:  A Healthy Lifestyle

درس سوم کتاب زبان یازدهم:  Art and Culture

زبان کلاس دوازدهم یا زبان پیش دانشگاهی چه محتوایی دارد؟

آموزش زبان انگلیسی پایه دوازدهم انسانی که شامل لغات زبان انگلیسی دوازدهم به همراه زبان دوازدهم می‌باشد.

که دارای درس هایی با عنواین درس اول لیسنینگ دوازدهم، درس ۳کتاب زبان تخصصی دوازدهم کتاب گویای دوازدهم نیز است.

زبان انگلیسی پایه دوازدهم یا زبان دوره متوسطه نظری شامل 3 درس با عناوین:

زبان کلاس دوازدهم درس اول:  Sense of Appreciation

آموزش زبان انگلیسی دوازدهم درس دوم:  Look it Up!

درس سوم کتاب زبان دوازدهم:  Renewable Energy

ويژگی های کتاب های عربی دبیرستان و بسته آموزشی زبان عربی مدارس چیست؟

سری کتاب‌های زبان عربی وزارت آموزش‌وپرورش به دو بخش سری کتاب عربی دوره اول متوسطه و کتاب‌های زبان عربی دوره دوم متوسطه تقسیم‌بندی می‌شود.

طبق صحبت گروه عربی دفتر تألیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری آموزش مرحله‌ای و باهدف یادگیری از مرحله مقدماتی آغاز می‌شود تا به مرحله پیشرفته برسد.

محتوای کتاب های عربی دبیرستان چیست؟

کتاب عربی دبیرستان از سه بخش اساسی تشکیل شده است:

1- متون

متون کتاب به شکل قصه و گفت‌وگو تهیه شده است تا ضمن برخورداری از جذابیت و زیبایی بهتر بتواند دانش‌آموزان را در فهم و درک متون عربی و ترجمه آنها یاری کند.

برای اجتناب از طولانی شدن متن داستان‌ها با بهره‌گیری از تصویر، علاوه بر جذاب شدن کتاب، بار معنایی فراوانی بر عهده این تصاویر گذاشته شده است.

2- قواعد

در شیوه سازمانی محتوای قواعد با به‌کارگیری نمودار، جدول و کادرهای مختلف، سعی شده که دانش‌آموز با به‌کارگیری روش اکتشافی، خود در فرآیند یادگیری شرکت کند. با این روش سنگینی آموزش قواعد با به‌کارگیری این روش حتی‌الامکان تسهیل شود.

اهمیت استفاده از حضور فعال دانش‌آموزان در فرآیند یادگیری و بهره‌مندی از روش پرسش‌وپاسخ، از نکاتی است که نباید نادیده گرفته شود.

3- تمرین

در شیوه ارائه تمرین‌ها سعی شده که این تمرینات ضمن تحقق بخشیدن به اهداف موردنظر در هر درس، از جذابیت و تنوع برخوردار باشد تا بتواند موردتوجه دانش‌آموزان قرار گیرد.

در کتاب عربی دبیرستان بخش تجزیه و ترکیب نیز تحت عنوان «الإعراب و التحلیل الصرفيّ» آمده است. با  درنظرگرفتن اینکه «شجره» آموزش قواعد هر زبان، وقتی به بار خواهد نشست که این قواعد را بتوان بر کلمات و جمله ها تطبیق داد تا وسیله ای شود برای درست خواندن و درست درک کردن مطالب، اهمیت بسیار زیاد این بخش بر اهل فن پوشیده نیست و نباید از آن غافل بود.
در کنار این سه بخش اصلی، بخشهای دیگری در نظر گرفته شده که همگی با هدف تسهیل فراگیری سه بخش اول سازماندهی شده اند. این بخشها عبارتند از:

1 ـ اضواء قرآنیة

در کتاب‌های عربی دوره سه‌ساله راهنمایی صفحه‌ای با عنوان «الدراسات القرآنیة» گنجانده شده است. این بخش به منظور این است که دانش‌آموزان رد پای آموخته‌های خود را در قرآن کریم جستجو کنند. همچنین به آنها یادآوری شود که چگونه می‌توانند آموخته‌های خویش را مورداستفاده و بررسی قرار دهند.
توصیه‌هایی که در این بخش از کتاب حاضر می‌تواند مفید واقع شود، همان مواردی هستند که در کتاب‌های دوره راهنمایی مطرح شده‌اند.

 2 ـ في رحاب نهج البلاغة

در سه درس از کتاب حاضر تحت عنوان «في رحاب نهج‌البلاغة» سعی شده است تا عملاً به آنان نشان داده شود کلمات و عبارات زبان «عربی فصیح» همگی از یک «اصل» منشعب شده‌اند و آن همان کلام الهی یعنی قرآن کریم است.

3 ـ کارگاه ترجمه

این بخش به‌منظور تقویت قوه درک و فهم عبارات که از اهداف غایی آموزش زبان عربی است، دانش‌آموز را با نکات و اصول ترجمه صحیح آشنا می‌کند. تأکید روی این زمینه در تمامی متون و عبارات و تمرینات، موردنظر است تا به‌تدریج امر پرداختن به تقویت فهم متون و عبارات جایگاه شایسته خود را بازیابد.

4 ـ  توجه به کاربرد عربی در فارسی

ازآنجاکه فهم متون فرهنگ اسلامی و نیز دریافت لطایف و حلاوت زبان فارسی جز با یادگیری زبان عربی امکان‌پذیر نیست. لذا در این کتاب نیز چون کتاب‌های دوره راهنمایی، تاحدامکان به این مهم پرداخته شده است. در جای‌جای کتاب علاوه بر استفاده از کلمات و عبارات و متون اسلامی، سعی شده که از عبارات و واژگان عربی مورداستفاده در زبان فارسی استفاده شود.

دانلود بهترین جزوه زبان دبیرستان

در تیکا ما در مقالات مختلف، مهم‌ترین نکاتی که دانش‌آموزان دبیرستانی در زمینه آموزش زبان انگلیسی یا آموزش زبان عربی نیاز دارند بدانند تا بهتر مطالب را بیاموزند، جمع‌آوری کرده‌ایم. این مطالب و نکات را به تفکیک مهارت‌های 4گانه یادگیری یک زبان و به تفکیک مقاطع مختلف در وبلاگ تیکا می‌توانید جستجو کرده و مطالعه کنید.

با مطالعه این مقالات در کنار کلاس‌های آنلاین می‌توانید بدون هیچ مشکلی به بهترین شکل مفاهیم آموزشی دبیرستان را یاد بگیرید.

به مقالات این دسته امتیاز دهید . . . 0 امتیاز