اساتید پیشنهادی:

آیلتس بگیریم یا تافل؟

علیرضا اختیارزاده
علیرضا اختیارزاده
یک‌شنبه, 1 شهریور 2019

دسته بندی : placement-tests

زمان مطالعه : 7 دقیقه

تعداد بازدید : 5257

کدام مدرک زبان انگلیسی ؟ آیتلس یا تافل؟

اگر باید آزمونی بدهید که سطح  شما را مشخص کند گزینه های بسیاری خواهید داشت، اما دو گزینه معروف تر هستند: آیلتس و تافل. حالا که تصمیم گرفته اید یک مدرک رسمی آزمون زبان انگلیسی بگیرید، شاید از خودتان بپرسید کدام آزمون مناسب شماست؟ و هر کدام از آزمون ها به چه شکل هستند؟ دانشگاه ها کدام رو ترجیح میدن؟ از کدام یک نمره بیشتری می گیرید؟

این مقاله به شما کمک می کند تا جواب این سوالات رو بگیرید. اما قبل از آن باید ببینیم هر کدام از آزمون ها به چه شکل برگزار میشوند.

معرفی تافل

تافل : TOEFL که برگرفته از سرواژگان Test of English as a Foreign Language به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی است، آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینه ی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می‌سنجد. این آزمون به دو شکل کاغذی PBT و اینترنتی IBT برگزار می شود.و این مقاله بر آزمون اینترنتی که پذیرفته شده در ایران هست تمرکز دارد. شما در سامانه آموزش زبان تیکا میتوانید برای همه این آزمون ما آماده شوید.

آزمون تافل 3 ساعت و نیم به طول می انجامد و از چهار بخش تشکیل می شود. بین قسمت های speaking  و listening  ده دقیقه وقفه وجود دارد. برای هر قسمت نمره ای بین 0 تا 30 به شما داده شده و بعد نمره ها با هم جمع میشوند. بنابراین نمره امتحان از 120 هست.

آزمون تافل چیست و چطور برگزار می شودموارد استفاده ی تافل

بیشتر از 9000 مرکز آموزشی در دنیا آزمون تافل را قبول می کنند. مراکز آمریکا اکثرا آزمون تافل را به بقیه آزمون ها ترجیح می دهند، اما نزدیکترین و متنوع ترین آموزشگاه به شما، آکادمی تیکا است، جایی که میتوانید از بین مدرسین خصوصی آنلاین و حضوری مدرس مورد نظر خودتان را انتخاب کنید.

 

آزمون آیلتس

آیلتس : IELTS که برگرفته از سرواژگان International English Language Testing System به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است، این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان ، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می شود. این آزمون هم دو به دو شکل آکادمیک و عمومی برگزار می شود. آزمون آکادمیک برای کسانی که هدفشان تحصیلات دانشگاهی یا کار باشد مناسب است و آزمون عمومی برای کسانی که هدفشان تحصیل در دبیرستان یا سفر به کشور های انگلیسی زبان است مناسب می باشد.

فرمت آزمون آیلتس

زمان کلی آزمون آیلتس 2 ساعت و 45 دقیقه است. این آزمون هم مانند تافل دارای 4 بخش است اما ترتیب بخش ها متفاوتند. در آزمون آیتلس برای هر بخش بین 0تا 9 نمره ای دریافت می کنید. نمره کل شما میانگین این 4 قسمت است و بین 0 تا 9 قرار دارد. برخلاف آزمون تافل که همه بخش ها با هم برگزار می شوند، در آزمون آیتلس شما می توانید ازمون speaking را یک هفته قبل یا بعد از آزمون اصلی بدهید.

 

 

آزمون آیلتس چیست و چطور برگزار می شودچه مراکزی آزمون آیلتس را قبول می کنند؟

مانند تافل، آزمون آیلتس در 9000 مرکز در سراسر دنیا پذیرفته می شود. آزمون آیلتس برای مراکز آمریکا کمتر پذیرفته شده و بیشتر برای کشورهایی مانند انگلستان و استرالیا پذیرفته می شود. با استفاده از این لینک می توانید مراکزی را آزمون آیلتس را می پذیرند بررسی کنید.

در این جا بعضی از اختلافات اصلی آن دو آزمون را بررسی می کنیم.

تافل بگیریم یا آیتلس ؟ یادگیری زبان انگلیسی


آیلتس یا تافل: چطور انتخاب کنیم؟

حالا که با محتوای هر دو آزمون آشنا شدید باید کدام را انتخاب کنید؟ در اینجا باید 4 سوال از خودتان بپرسید. در مورد هر سوال به خوبی فکر کنید تا تصمیم خود را بگیرید. 

دانشگاهی که قصد رفتن به آن را دارید کدام آزمون را می پذیرد؟

این مورد یکی از مهم ترین معیارها برای شماست زیرا اگر دانشگاهی که قصد رفتن به آن را دارید آزمون شما را نپذیرد دیگر کاری از دست شما ساخته نیست. هر دو آزمون زبان انگلیسی در دانشگاه های مختلف که در مقاطع کارشناسی و ارشد دانشجو می پذیرند مورد قبول هستند. تافل بیشتر برای مراکز آموزش آمریکا و آیلتس برای مراکز خارج از آمریکاست. بسیاری از مراکز هر دو آزمون را می پذیرند اما برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، قبل از انتخاب آزمون مورد نظر شرایط دانشگاه خود را بررسی نمایید.

در تیکا زبانی که می خواهید با استاد دلخواه خود یاد بگیرید

کدام آزمون برای توانایی های شما مناسب تر است؟

هر دو آزمون توانایی شما را در بخش های اصلی زبان انگلیسی  بررسی می کند اما روش استفاده شده در هر کدام متفاوت است.در اینجا پنج مورد از تفاوت های اصلی دو آزمون بررسی می شود. هنگام خواندن آن ها دقت کنید کدام یک با توانایی های شما سازگار تر است. اگر مطمئن نیستید، در آزمون های تمرینی شرکت کنید تا ببینید با کدام یک راحت تر هستید.

تفاوت اول : تست یا پاسخ کوتاه

یک تفاوت اصلی بین دو آزمون این است که در بخشreading  و listening در آزمون آیلتس شما باید پاسخ های خودتان را بنویسد اما در آزمون تافل پاسخ سوال ها به شما داده می شود و باید  بین آن ها انتخاب کنید. همه سوالات تافل تستی نیستند اما بیشتر آن ها تستی هستند و برای سوالاتی که تستی نیستند نیاز نیست پاسخ های خودتان را بنویسید. از طرفی دیگر در آزمون آیلتس برای بسیاری از سوالات باید پاسخ های خود را بنویسید. اگر شما سوالات تستی یا سوالاتی که در بین چند انتخاب باید پاسخ خود را انتخاب کنید را ترجیح می دهید پس آزمون تافل برای شما مناسب تر است.

تفاوت دوم: کامپیوتری یا کاغذی

آزمون تافل به شکل کامپیوتری برگزار می شود. شما می توانید  یادداشت برداری کنید اما در نهایت همه پاسخ ها باید به وسیله کامپیوتر ارسال شود. آزمون آیلتس از طرف دیگر هم به صورت کامپیوتری و هم کاغذی در بسیاری از مراکز برگزار می شود. اگر تایپ کردن شما از نوشتن سریع تر است، دست خط نا مرتبی دارید ، یا کامپیوتر را به کاغذ ترجیح می دهید تافل برایتان مناسب تر است. اگر نوشتن را ترجیح می دهید، با آزمون های کامپیوتری راحت نیستید یا با کیبورد انگلیسی اشنایی ندارید، ازمون آیلتس برای شما مناسب تر است.

تفاوت سوم: بخشreading  دو آزمون

هر دو آزمون تعدادی متن دارند که با سوالات همراه اند. نوع متن ها در دو آزمون متفاوت است. آزمون آیلتس از متن های آکادمیک و متن روزنامه ها و  مجلات استفاده می کند. اما در تافل فقط متن های آکادمیک استفاده می شود. بنابراین متن های تافل سخت تر و دارای کلمات دشوار تر است. اگر در قسمت reading  به اندازه کافی توانایی ندارید، آزمون آیلتس می توند برای شما مناسب تر باشد.

تفاوت چهارم: گفتگوی حضوری یا کامپیوتری

در آزمون تافل، بخش speaking مانند بقیه بخش ها  به صورت کامپیوتری برگزار می شود. شما یک سری سوالات را شنیده و با میکروفون به آن ها پاسخ می دهید. در آزمون آیلتس اما به صورت حضوری با مصاحبه شونده صحبت می کنید. این مهم ترین تفاوت بین دو آزمون و عاملی مهم برای انتخاب شما است. برای بعضی صحبت کردن حضوری با مصاحبه کننده باعث تشویش و اضطراب است اما برای گروهی دیگر طبیعی تر و راحت تر است تا با یک انسان حرف بزنند به جای آن که چندین دقیقه با خودشان حرف بزنند. همچنین قسمت speaking  تافل همیشه قسمت سوم ازمون است اما در آیلتس می توان آن را یه هفته قبل یا بعد هم برگزار کرد. بعضی ها ترجیح می دهند همه آزمون یک جا برگزار شود و بعضی ترجیح می دهند ان را تقسیم کنند.

تفاوت پنجم : طول مقاله های نوشته شده برای بخش reading

شما برای هر دو آزمون موظف هستید دو مقاله بنویسید. در آزمون آیلتس شما 60 دقیقه وقت دارید تا متنی 400 کلمه ای بنویسید. در صورتی که در آزمون تافل در مدت 50 دقیقه باید 500 کلمه بنویسید. برای هر دو آزمون در صورت کافی نبودن کلمات می توانید مقاله خود را ارسال کنید اما به دلیل کامل نبودن از شما نمره کم می شود. اگر نوشتن به انگلیسی برایتان سخت است و زمان زیادی می برد ، آزمون آیلتس ممکن است برای شما آسان تر باشد.

 

نتیجه گیری:

تافل و ایلتس متداول ترین آزمون های زبان سنجش توانایی شما در زبان انگلیسی هستند و هر دو ازچهار بخش تشکیل می شوند البته فرمت سوالات و نحوه برگزاری آن ها تا حدی متفاوت است. برای انتخاب بهترین آزمون، به معیارها و تفاوت هایی که در این مقاله گفته شد توجه کرده و آزمون مناسب برای خود را انتخاب نمایید.

برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر میتوانید از اساتید زبان تیکا کمک بگیرید!

 

 

اساتادات زبان تیکا در زبان های مختلف کلاس برگزار می کنند
آیلتس بگیریم یا تافل؟

اشتراک گذاری:

درباره نویسنده

author-image

علیرضا اختیارزاده

تولید محتوا

علیرضا اختیارزاده هستم، سوپروایزر اپلیکیشن و آکادمی تیکا. کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران و دانشجوی کارشناسی ارشد آموزش زبان دانشگاه تهران. با زبان انگلیسی بزرگ شدم و از قبل از ورود به دانشگاه تدریس زبان رو شروع کردم. همیشه سعی من بر این بوده که بتونم خلاقانه ترین روش هارو برای یادگیری زبان ارائه کنم و کاری رو بکنم که کسی قبل از من نکرده. تو اوقات فراغتم گیتار میزنم و یوتیوب میبینم!

نظرات