آموزش تلفظ زبان با لهجه صحیح زبان به صورت آنلاین و رایگان با فایل های قابل دانلود

اهمیت تلفظ زبان یا استفاده درست از لهجه‌های مختلف در یادگیری یک زبان زمانی مشخص می‌شود به شما مسلط به یک زبان با یک فرد بومی که زبان مادری او زبانی است که شما یاد گرفته‌اید صحبت کنید. تسلط شما بر زبان بدون تلفظ در

زینب ناصری
زینب ناصری
چهارشنبه, 04 اسفند 0

دسته بندی: english accent

زمان مطالعه:

با سلام به همه دوستانی که در دوره رایگان فری دیسکاشن شرکت کردند و تبریک به دوستانی که در جلسه حاضر شدند، شرایط برای ادامه کلاس‌ها به صورت زیر است

ادامه مطلب
احسان نوروزی
احسان نوروزی
چهارشنبه, 29 بهمن 99

دسته بندی: english accent

زمان مطالعه: 7 دقیقه

یادگیری سریع مکالمه انگلیسی بدون صرف هزینه و هدر دادن وقت چطور شدنیه؟

ادامه مطلب
پرستو غفاری
پرستو غفاری
پنجشنبه, 01 آبان 99

دسته بندی: english accent

زمان مطالعه: 6 دقیقه

یکی از مباحث مهم در بحث یادگیری سریع زبان انگلیسی تلفظ صحیح کلمات است چراکه اگر کلمه ای به صورت صحیح و با تلفظ درست در حافظه تان ذخیره نشده باشد هیچ گاه آن کلمه برایتان در دنیای واقعی تکرار نخواهد شد و طبعا چیزی که کم تکرار باشد یادگیری اش سخت تر است.

ادامه مطلب
پرستو غفاری
پرستو غفاری
سه شنبه, 21 مرداد 99

دسته بندی: english accent

زمان مطالعه: 8 دقیقه

هیچ کسی نمی خواهد که انگلیسی را به آرامی یاد بگیرد. همه زبان آموزان دوست دارند که انگلیسی را تا جای ممکن سریع فرا بگیرند. به همین دلیل من این هفت توصیه را جمع آوری کردم که به شما کمک کند تا با استفاده از کارآمدترین روش ها و استراتژی های آموزشی، انگلیسی را روان و با اعتماد به نفس حرف بزنید.

ادامه مطلب
پرستو غفاری
پرستو غفاری
چهارشنبه, 18 تیر 99

دسته بندی: english accent

زمان مطالعه: 7 دقیقه

هر زبان آموزی که قصد یادگیری زبان انگلیسی دارد بعد از آشنایی با موارد پایه ای زبان انگلیسی کم کم متوجه تفاوت های لهجه بریتیش و لهجه آمریکایی می شود.

ادامه مطلب
حسین محسنیان
حسین محسنیان
سه شنبه, 01 بهمن 98

دسته بندی: english accent

زمان مطالعه: 7 دقیقه

مارک هانکوک مدرس بین المللی از کمپانی بریتیش کانسیل از تجربه خود در آموزش زبان انگلیسی و آموزش آنلاین را با جدیدترین متد آموزش زبان با ما به اشتراک گذاشته است.

ادامه مطلب
لهجه ها، تلفظ ها و یادگیری زبان

به انواع مختلف از تلفظ یک زبان مشترک که افراد در مناطق شهرها و اجتماعات مختلف استفاده می‌کنند، لهجه گفته می‌شود.

لهجه به تلفظ‌های متفاوت از یک زبان گفته می‌شود. شکل‌های مختلف یک زبان است که در مناطق مختلف استفاده می‌شود. تفاوت بین این شکل‌های مختلف در قسمت‌های مختلف زبان شامل تلفظ، گرامر و دایره لغات می‌شود.

لهجه بد نیست. اما اگر هدف شما از یادگیری یک زبان، برقراری ارتباط و پیداکردن دوست است، باید از خود بپرسید: آیا صحبت‌کردن من با این کیفیت به طور کامل قابل‌فهم است یا خیر؟

این لهجه در مکان‌های رسمی و محیط‌های آموزشی استفاده می‌شود و به انگلیسی آکسفورد یا انگلیسی بی‌بی‌سی نیز شناخته می‌شود.

لهجه استاندارد مورد استفاده در آمریکا به American accent یا general American (GA) معروف است. از این لهجه در دانشگاه‌ها، مدارس و مکان های رسمی استفاده می‌شود.

شاید گفتن این مثال برای روشن‌تر کردن اهمیت بالای آموزش تلفظ صحیح زبان و لهجه صحیح خالی‌ازلطف نباشد. برای مثال، تلفظ three و tree  هرگز مشابه هم نیستند. three  به معنای عدد ۳ و tree  به معنای درخت است. مثالی دیگر می‌تواند این باشد که math  معنی ریاضیات با تلفظ غلط اگر mat (مت)  تلفظ شود نام یک فرد است.

لهجه یا accent چیست؟

به انواع مختلف از تلفظ یک زبان مشترک که افراد در مناطق شهرها و اجتماعات مختلف استفاده می‌کنند، لهجه گفته می‌شود.

طبق نظر محققان همه افراد در استفاده از زبان خود لهجه دارند. این موضوع یعنی همه ما خواسته یا ناخواسته در استفاده از زبان خود لهجه داریم.

تفاوت بین لهجه یا accent  و  گویش dilect  چیست؟

لهجه به تلفظ‌های متفاوت از یک زبان گفته می‌شود. شکل‌های مختلف یک زبان است که در مناطق مختلف استفاده می‌شود. تفاوت بین این شکل‌های مختلف در قسمت‌های مختلف زبان شامل تلفظ، گرامر و دایره لغات می‌شود.

انواع لهجه ها کدامند؟ چرا افراد یک زبان را با لهجه های مختلف صحبت می کنند؟

لهجه‌ها دو نوع هستند: لهجه‌های خارجی یا foreign accent لهجه های بومی یا native accent

لهجه های خارجی منطقه ای که در آن زندگی می‌کنیم، قومیت، گروه‌های اجتماعی و ... به وجود می آیند. همچنین شرایط زندگی و شرایط یادگیری یک زبان می‌تواند بر لهجه ای که شما در صحبت کردن به آن زبان دارید موثر باشد.

برای مثال اگر یک فرد که زبان مادری او زبان آلمانی است، به سراغ یادگیری زبان انگلیسی برود در تلفظ برخی حروف در کلمات مثل wish یا  this که در زبان آلمانی وجود ندارند، مشکل پیدا خواهد کرد.

داشتن لهجه در صحبت به یک زبان خوب است یا بد؟

داشتن لهجه همیشه به معنای اصالت زبان شما و در واقع زیبایی نوع صحبت‌کردن شماست. اما اگر هدف شما از یادگیری یک زبان، برقراری ارتباط و پیداکردن دوست است، باید از خود بپرسید: آیا صحبت‌کردن من با این کیفیت به طور کامل قابل‌فهم است یا خیر؟

کدام زبان ها بیشترین لهجه ها را دارند؟

به طور طبیعی تمامی زبان‌ها لهجه‌هایی را شامل می‌شوند. زبان‌هایی که گویشورهای بیشتری در سراسر دنیا دارند، طبعاً لهجه‌های متنوع‌تری را شامل می‌شوند. زبان چینی، زبان اسپانیایی و زبان عربی به‌عنوان پرگویشورترین زبان‌ها بیشترین و متنوع‌ترین لهجه‌ها را شامل می‌شوند. همچنین زبان انگلیسی به‌عنوان زبان بین‌المللی که در سراسر دنیا گویشورهای فراوانی دارد، نیز شامل لهجه‌های متنوعی است.

لهجه های زبان انگلیسی

زبان انگلیسی شامل 3 لهجه اصلی آمریکایی، بریتانیایی و استرالیایی می‌شود که با وجود استفاده از یک زبان مشترک، از جهاتی با هم متفاوت‌اند. همچنین زبان انگلیسی شامل لهجه‌های فرعی مختلفی مانند لهجه ایرلندی، آفریقایی، کاکنی (شرق لندن)، هندی، کانادایی و ... هم می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

تفاوت های لهجه های زبان انگلیسی

 • تفاوت تلفظ

لهجه آمریکایی: حرف r در میان یک کلمه تلفظ می‌شود. Bird (/bɜːrd/)

 • لهجه بریتیش: حرف r در میان یک کلمه تلفظ نمی‌شود. Bird (/bɜːd/)
 • تفاوت املا

لهجه آمریکایی (or) : color - flavor

لهجه بریتیش (our) : colour – flavour

 • تفاوت لغات

لهجه آمریکایی: cookies (کلوچه) – fall (پاییز)

لهجه بریتیش: biscuit (کلوچه) – autumn (پاییز)

 • تفاوت گرامر

لهجه آمریکایی: should – on the weekend

لهجه بریتیش: shall – at the weekend

لهجه بریتانیایی یا بریتیش British accent

لهجه استاندارد کشور انگلیس به نام british English یا received pronounciation (RP) گفته می‌شود. این لهجه در مکان‌های رسمی و محیط‌های آموزشی استفاده می‌شود و به انگلیسی آکسفورد یا انگلیسی بی‌بی‌سی نیز شناخته می‌شود.

لهجه آمریکایی یا امریکن American accent

لهجه استاندارد مورد استفاده در آمریکا به American accent  یا general American (GA) معروف است. از این لهجه در دانشگاه‌ها، مدارس و مکان های رسمی استفاده می‌شود.

لهجه استرالیایی Australian accent

لهجه استرالیایی بسیار شبیه به لهجه بریتیش بوده و مانند لهجه بریتیش تفاوت‌هایی با لهجه آمریکن دارد.

لهجه کانادایی

طبق آمار، زبان مادری 57% از مردم کانادا به زبان انگلیسی، 22% به زبان فرانسوی و باقی به دیگر زبان‌ها صحبت می‌کنند. انگلیسی کانادایی که بیشتر در ایالت‌های غیر از کبک استفاده می‌شود، از لحاظ املا، گرامر، تلفظ و ... مشابه لهجه بریتیش است.

لهجه کاکنی یا Cockney 

کاکنی لهجه ای از زبان انگلیسی است که در شرق لندن مورداستفاده است. این لهجه به سبب ریتم زیبا و اصطلاحات ریتمیک از شهرت و محبوبیت زیادی برخوردار است و آثار فاخری همچون فیلم‌های Mary   Poppins and Lock  و  Stock and Two Loaded Barrelsاز این لهجه استفاده کرده‌اند.

استفاده از اصطلاحاتی که در خود طنز نهفته دارند، این لهجه را منحصربه‌فرد کرده است. برای مثال در این لهجه به کلمه همسر (wife)، مشکل (trouble) یا نزاع و بحث (strife) نیز می‌گویند. همچنین یکی از ویژگی‌های جذاب این زبان، استفاده کلمات به‌صورت برعکس است که در این صورت کمی معنی آن متفاوت می‌شود. برای مثال کلمه boy به معنی پسر در لهجه کاکنی اگر به‌صورت yob استفاده شود، به معنی اوباش است.

لهجه کاکنی بسیار مشابه لهجه بریتیش است اما تفاوت‌هایی نیز با آن دارد.

اهمیت آموزش لهجه های زبان انگلیسی

لهجه‌های زبان انگلیسی با وجود تفاوت‌هایی که با هم دارند، اما در بسیاری از مناطق دنیا شناخته شده هستند. به صورتی که اگر شما در آمریکا با لهجه بریتیش یا بریتانیایی صحبت کنید، دیگران کاملاً متوجه صحبت شما خواهند شد.

به‌طورکلی اما به دلایل مختلفی یادگیری لهجه‌ها ضروری است:

 • دیگران کاملاً متوجه منظور شما شوند و صحبت شما را بفهمند.
 • شما به‌راحتی و کامل بتوانید صحبت‌های دیگران را بفهمید.
 • ارتباط سازنده
 • و ...

به این دلایل و بسیاری از دلایل دیگر، زبان‌آموزان نیاز دارند تا لهجه‌های مختلف یک زبان را بدانند. با یادگیری درست یک لهجه می‌توانید تصویری بهتری از خود در ذهن شنونده ایجاد کنید و همچنین درک بهتری از یادگیری یک زبان به دست آورید.

لهجه های زبان عربی

زبان عربی دارای 13 لهجه و گویش گوناگون است. برای حل مشکلات مربوط به تفاوت‌های گسترده میان گویش‌های مختلف، کشورهای عربی برای نوشتار مشترک، زبان عربی نوین معیار را انتخاب کردند. به‌طورکلی انواع لهجه‌ها و گویش‌های زبان عربی را می‌توان در سه دسته طبقه‌بندی کرد:

 • عربی کلاسیک یا قرآنی (عربی فصحه یا اللغة العربیة الفصحی)
 • عربی کتابی، فصیح یا استاندارد
 • عربی محاوره‌ای، جلفی یا دراجه (لهجه عامیانه یا اللهجة العامیة)

همچنین تأثیر زبان‌های مختلف بر زبان عربی باعث شد تا عربی گفتاری به دو بخش باختری و خاورمیانه‌ای تقسیم شود. علاوه بر این انواع گویش‌های زبان عربی که هرکدام خود شامل لهجه‌های مختلف هستند، به شرح زیرند:

 • لهجه مصری
 • لهجه باختری
 • لهجه شامی
 • لهجه شرقی

لهجه‌های مورداستفاده در کشورهای عرب‌زبان در این دسته‌بندی جای می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال لهجه مورداستفاده در کشورهای عراق، کویت، شرق سوریه، عمان و لهجه عربی مورداستفاده در ایران (اهواز، آّبادان، شادگان و دشت آزادگان) در دسته لهجه شرفی هستند. همچنین لهجه‌های لبنانی و فلسطینی در دسته لهجه شامی قرار می‌گیرند. لهجه‌های مورداستفاده در مراکش، تونس و الجزایر نیز جزو لهجه باختری هستند.

اهمیت یادگیری لهجه های عربی

زبان عربی شامل لهجه‌های متنوع و مختلفی می‌شود اما مشکل در زمان یادگیری از این لحاظ حل می‌شود که برای یکپارچگی زبان عربی در کشورهای عرب‌زبان، عربی معیار یا عربی فصیح یا عربی فصحه استفاده می‌شود.

اما مسئله آموزش لهجه‌های مختلف زمانی مطرح می‌شود که شما به یکی از کشورهای عرب‌زبان، سفر یا مهاجرت کنید.

کشورهای عرب‌زبان برای خود لهجه منحصربه‌فردی دارند، این تعداد لهجه‌ها در برخی از کشورها به 2 یا چند لهجه می‌رسد. برای سفر یا مهاجرت به یکی از کشورهای عرب‌زبان باید لهجه عامیانه آن کشور را یاد بگیرید.

این لهجه عامیانه برای برخی کشورها با هم مشابه و یا متفاوت هستند. به‌عنوان‌مثال عربی عراقی بسیار مشابه با عربی خلیجی و بسیار متفاوت با عربی تونسی است.

استفاده از لهجه عامیانه کشورها باعث ارتباط بهتر شما با افراد و افزایش کیفیت انتقال مفاهیم به دیگران در زمان صحبت‌کردن می‌شود.

لهجه های زبان آلمانی

زبان آلمانی نیز مانند دیگر زبان‌ها در هر ایالتی که استفاده می‌شود، شامل لهجه خاص مخصوص آن منطقه است. زبان آلمانی شامل لهجه‌های شمالی، جنوبی و مرکزی است.

لهجه جنوبی در مناطقی مانند فریزلند شرقی، وستفالیا، ایالت ساکسونی پایین، ایالت شلزویک - هولشتاین، هامبورگ، بندر برمن و ایالت ساکسون - آنهالت غربی استفاده می‌شود.

لهجه شمالی در مناطق ایالت باواریا، سوابیا و ایالت آلزاس، قسمت شمال غربی ایالت بادن - ورتمبرگ و جنوب استان تورینگن استفاده می‌شود.

لهجه مرکزی نیز در لوکزامبورگ، منطقة سارلند، قسمت‌هایی از راین لند، ایالت هس، ایالت بادن - ورتمبرگ و جنوب غربی بخشی از راین - وستفالیای شمالی استفاده می‌شود.

برای حفظ یکپارچگی استفاده از این زبان، لهجه Hochdeutsche  به معنی لهجه شمال به‌عنوان لهجه استاندارد زبان آلمانی انتخاب شده است. این لهجه بیشتر از جنوب آلمان استفاده می‌شود و کلمه شمال به دلیل ارتفاعات آلپ در جنوب آلمان انتخاب شده است.

اهمیت یادگیری لهجه های آلمانی

لهجه‌های مختلف آلمانی از جهات مختلفی مانند املا، تلفظ، گرامر و ... بسیار باهم متفاوت هستند. به‌گونه‌ای که اگر شما با لهجه آلمانی جنوبی در ایالت باواریا صحبت کنید قطعاً افراد متوجه صحبت‌های شما نمی‌شوند.

بنابراین یادگیری لهجه‌ها در زبان آلمانی و آموزش تلفظ صحیح لغات زبان آلمانی از اهمیت بسیاری برخوردار است تا دیگران به طور کامل متوجه منظور شما شوند.

برای یادگیری لهجه های سخت چه کنیم؟

اگر لهجه‌ای بسیار سخت است و شما به‌درستی آن را یاد نگرفته‌اید و به‌اشتباه از آن استفاده می‌کنید؛ قدم اول گذراندن دوره‌هایی برای ازبین‌بردن لهجه است که به آن accent reduction می‌گویند. سپس گذراندن دوره‌های تقویت و یادگیری لهجه (accent neutralization) برای یادگیری درست ریتم و لهجه درست نیز خالی‌ازلطف نیست.

بهترین و مهم ترین نکات در یادگیری لهجه درست

در آموزشگاه آنلاین زبان تیکا، در مقالات مختلف نکات و ضروریاتی که برای استفاده درست از یک لهجه زبان باید بدانید، جمع‌آوری‌شده است. بهترین مقالات تخصصی در آموزش لهجه‌های مختلف در زبان‌های انگلیسی، عربی و آلمانی و 11 زبان دیگر در زمینه آموزش لهجه درست و استاندارد را می‌توانید در وبلاگ تیکا جستجو کرده و مطالعه کنید.

به مقالات این دسته امتیاز دهید . . . 0 امتیاز